Columbus +2,0 °C Debesuota
Penktadienis, 20 Grd 2024
Columbus +2,0 °C Debesuota
Penktadienis, 20 Grd 2024

Paramos maistu fondo vadovas N. Udrėnas: „Ukrainiečiams svarbiausia žinoti, kad jie nėra pamiršti“

2024/02/16


91 vilkikas būtiniausių maisto produktų už daugiau kaip 2,1 mln. eurų. Iki šių metų pradžios tiek pagalbos suorganizuota ir skirta lietuviško labdaros ir paramos fondo „Maistas Ukrainai“, dirbančio Kijeve ir jo apylinkėse bei remiančio socialiai pažeidžiamas žmonių grupes, ypač vaikus.

„Paramos srautas yra stabilus, tuo džiaugiasi ir dėkoja mūsų partneriai Ukrainoje“, – sako labdaros ir paramos fondo įkūrėjas ir vadovas Nerijus Udrėnas.

Stabilų paramos srautą palaiko verslas

Praėjo 2 metai nuo karo Ukrainoje pradžios, tačiau nei jo baigties data, nei laiminčioji pusė nėra aiškios. Situacija fronte labai sudėtinga, trūksta ir kovojančių žmonių, ir artilerijos, apšaudymų padaugėjo, jaučiasi bendras tautos nuovargis.

„Kuo arčiau fronto, tuo situacija liūdnesnė. Kijevas išoriškai, tarsi, atrodo normaliai, bet gatvėse akivaizdžiai mažiau automobilių ir žmonių, nes vyrai yra arba mobilizuoti, arba sužeisti ir fiziškai yra namuose, arba stengiasi išvengti mobilizacijos, vengia važinėti, nes gatvėse daromos patikros ir vyrai gauna šaukimus į kariuomenę. Žmonės pavargę. Kai kurie Kijevo namai, kurie buvo pažeisti, miesto lėšomis buvo restauruoti, bet dabar atstatymas sustojo, nes visos lėšos skiriamos kariuomenei finansuoti. Skaudžių istorijų apie žuvusius tėvus ir senelius, auginančius jų vaikus, persikėlėlių iš pafrontės su sulaužyta sveikata – labai daug. Vis dėlto, ukrainiečiai pažymi, kad parama maistu ir kitomis priemonėmis yra labai svarbi, bet jiems dar svarbiau, kad pasaulis jų nepamiršta ir yra su jais“, – pasakoja šiuo metu Kijeve esantis N. Udrėnas.

Individualių aukų, skambučių trumpaisiais numeriais sumažėjo, pasakoja jis, tačiau fondui tęsti veiklą padeda keletas nuolatinių partnerių – TZU CHI fondas iš Taivano, įmonės Kauno Grūdai ir Aibė. Stabilus paramos srautas leidžia užkaišyti Kijevo srities socialinės paramos skyles. Pasak N. Udrėno, žmonėms be maisto labai reikia vaistų, ypač importuojamų, nes jie brangūs ir daugeliui neįperkami.

Skaudžių istorijų apie žuvusius tėvus ir senelius, auginančius jų vaikus, persikėlėlių iš pafrontės su sulaužyta sveikata – labai daug. Vis dėlto, ukrainiečiai pažymi, kad parama maistu ir kitomis priemonėmis yra labai svarbi, bet jiems dar svarbiau, kad pasaulis jų nepamiršta ir yra su jais.

Fondas „Maistas Ukrainai“, įkurtas jau pirmomis karo dienomis 2022 m., bendradarbiaudamas su lietuviško kapitalo parduotuvių tinklu Novus ir Ukrainos Raudonuoju kryžiumi, parėmė tūkstančius socialiai remtinų ukrainiečių žmonių bei vaikų.

„Lietuvos verslo investicijos, tokios kaip prekybos tinklas Novus ir prekybos centras Retroville, toliau veikia Kijeve. Dalis parduotuvių buvo sugriautos, bet jos atstatytos, prekybos centro priestatai (baseinas ir biurų pastatas) ypač nukentėjo – kol kas pavyko atstatyti tik prekybinius plotus, o biurų pastatas ir baseinas dar nėra atkurti“, - pasakojo N. Udrėnas.

Pilietinis pasirengimas ir naujos galimybės verslui

Vis dėlto fondo vadovas optimistiškai žiūri į ateitį ir palaiko diskusijas apie Ukrainos atstatymą sakydamas, kad nepaisant to, kokiomis sienomis Ukraina užbaigs karą, čia turėtų atsirasti daug galimybių verslui. Taip pat veiks rizikas valdantys instrumentai, draudimo kompensacijos, o už Lietuvos pagalbą karo metu bus norinčių atsidėkoti ilgalaikėmis partnerystėmis įvairiuose šalies atkūrimo projektuose.

N. Udrėnas pabrėžė, kad labai svarbu žmonėms parodyti finansų skaidrumą, kad jie pasitikėtų valdžios bei nevyriausybinių organizacijų sprendimais, veikla ir taip padėtų siekti bendros Ukrainos pergalės. Jo nuomone, ukrainiečių atsilaikymą prieš rusų agresiją lėmė tai, kad jie susibūrė į tarpusavio pagalbos grupes ir sėkmingai kartu priešinosi agresorei.

Nepaisant to, kokiomis sienomis Ukraina užbaigs karą, čia turėtų atsirasti daug galimybių verslui. Taip pat veiks rizikas valdantys instrumentai, draudimo kompensacijos, o už Lietuvos pagalbą karo metu bus norinčių atsidėkoti ilgalaikėmis partnerystėmis įvairiuose šalies atkūrimo projektuose.

„Ruoštis blogiausiam reikia ir mums, kad blogiausias scenarijus neįvyktų. Lietuvoje, be karinio pasirengimo, ką daro kariuomenė, reikia ir stipraus pilietinio pasiruošimo. Kad žmonės burtųsi į pačias įvairiausias pilietines grupes, kad būtų neformalūs ryšiai, kas labai svarbu reaguojant į įvairias krizes. Verta mokytis iš Skandinavijos šalių kuriant pilietines grupes ir to, kaip jie ruošiasi įvairioms krizėms. O pirmiausia, reikia susipažinti su kaimynais laiptinėje ir sutarti, ką kartu galima būtų nuveikti ir kaip padėti vienas kitam“, – patarė N. Udrėnas.

 

INVEGA informacija

Nuotr. – lietuviško labdaros ir paramos fondo „Maistas Ukrainai“ būstinėje Kijeve (N. Udrėnas dešinėje)

Dalintis