Už Vyriausybės programą balsavo 85 Seimo nariai, prieš buvo 14, susilaikė 28 politikai.
„Tikrai ši programa yra populistinė, nes taikoma daugumai, visuomenei, o ne elitistinė, kuri pagal savo apibrėžtį būtų taikoma keletui ar mažumai“, – sakė paskirtasis premjeras socialdemokratas Gintautas Paluckas.
Anot jo, naujajai Vyriausybei nebus lengva, nors vylėsi, kad neteks patirti tokių sukrėtimų, su kokiais susidūrė buvusi valdžia – COVID-19 pandemija, neteisėtos migracijos banga, karu Ukrainoje.
Būsimasis Vyriausybės vadovas minėjo, kad reikės peržiūrėti daug buvusios valdžios sprendimų, ypač atsižvelgiant į tai, kaip jiems užtikrintas finansavimas.
Jis taip pat žadėjo, kad jo vadovaujamojoje Vyriausybėje vyraus dialogo kultūra, „kuri bus taikoma visose ministerijose“.
Siūlė pasėdėti ant laktų
Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Remigijus Motuzas tvirtino, kad programa siekiama, jog nelygybės ir neteisybės visuomenėje būtų mažiau.
„Ne skaldyti, o vienyti – toks yra šios programos tikslas“, – sakė jis.
„Esminė šios programos ambicija yra programa atsigręžiama į esminius žmonių rūpesčius tokius kaip darbas, maistas, būstas, saugumas, šeima, šiluma vaikystė ir senatvė. Kitaip tariant – į visapusišką saugumą“, – tvirtino R. Motuzas.
Demokratas Tomas Tomilinas akcentavo, kad programoje konkretus dėmesys skiriamas smulkiam ir vidutiniam verslui, sveikai gyvensenai. Jo teigimu, programoje pateikti visi reikalingi centro kairės atsakymai į svarbiausius politinius klausimus, kurie anksčiau kilo visuomenėje ir politikoje.
„Šios programos pagrindinis bruožas, sakyčiau, yra realumas ir detalumas, – tvirtino jis. – Taip, reali programa, vadinasi, rinkiminių pažadų sumažinimas, susidūrimas su partnerio pozicija ir interesų derinimas. Ši programa yra gana detali būtent todėl, kad buvo toks gana dramatiškas procesas, kai mes nežinojome iki galo ministrų pavardžių, labai normalu, kad programoje būtų aiškumas, rinkėjų lūkesčių išpildymas, ir ministrai tam tikra prasme įsitraukę paskutiniu momentu, gauna aiškią vizija, ką turi daryti.“
„Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis tikino, kad bus taisomos buvusios Vyriausybės klaidos ir daromi jos nepadaryti darbai.
„Opozicija, bent šimtą dienų ramiai pasėdėkite ant laktų, pažiūrėkite, kas vyksta, o po to kritikuokite“, – sakė jis.
Opozicinės Seimo pozicinės Seimo frakcijos nepalaikė centro kairės Vyriausybės programos, nes, jų teigimu, nėra garantijų, kad bus vykdomi programoje išdėstyti pažadai bei įsipareigojimai. Jų teigimu, pagal programą papildomos pajamos numatomos kuklios, apie 70 mln. eurų, tuo metu išlaidų poreikis – milijardinis.
Įsipareigojimai gynybai, keliams, Ukrainai
Vyriausybės programoje žadamas ne mažesnis kaip 3,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) ir karinį patarimą atitinkantis finansavimas.
Ypatingą dėmesį planuojama skirti Vokietijos brigados dislokavimui Lietuvoje 2027 metais, nacionalinės divizijos „komplektacijai, aprūpinimui, ginkluotės ir amunicijos rezervo kaupimui, rengimui ir sąveikumui su sąjungininkais“.
„Remsime Ukrainą – iki pergalės ir po jos. Teiksime Ukrainai visokeriopą paramą, siekiant greitesnės ES narystės bei narystės NATO, – rašoma Vyriausybės programos projekte. – Toliau prastėjant geopolitinei situacijai, dar labiau išplėsime karinę paramą Ukrainai, siekdami, kad ji sudarytų ne mažiau nei 0,25 proc. BVP.“
Būsimoji Vyriausybė Kiniją vadina „vis didesniu iššūkiu“ Lietuvos užsienio ir saugumo politikai, žada plėtoti ekonominius ir kultūrinius ryšius su Taivanu.
Progresiniais tarifais planuojama apmokestinti didžiausias pajamas, nepriklausomai nuo jų rūšies, o gyventojų pajamų mokesčio tarifą ketinama susieti su gaunamų pajamų dydžiu, taip pat nepriklausomai nuo šaltinio.
Žadama užtikrinti atlyginimų augimą tiek viešajame, tiek privačiajame sektoriuose, kasmet didinti neapmokestinamą pajamų dydį „siekiant jį maksimaliai priartinti prie minimalios mėnesinės algos“, taip pat sparčiau kelti pensijas, panaikinti automatinį gyventojų įtraukimą į antrąją pensijų pakopą, kartu leidžiant neribotam laikui sustabdyti įmokas į pensijų fondus.
Vyriausybės programos projekte – planai įkurti kelių fondą, skirtą valstybinių kelių tvarkymui bei naujos infrastruktūros juose statyboms, siekti, kad elektros gamyba iš atsinaujinančių išteklių jau 2028 metais viršytų šalies metinį suvartojimą, taip pat kuo rečiau vartoti iš dujų pagamintą elektros energiją.
Centro kairės Vyriausybė taip pat ketina leisti vartotojams vienu metu sudaryti sutartis su keliais elektros tiekėjais, o smulkiems ir pažeidžiamiems – naudotis visuomeniniu tiekimu.
Kaip vienas pirmųjų darbų numatytas biurokratijos mažinimas.
Centro kairės Vyriausybę po Seimo rinkimų sudarė Lietuvos socialdemokratų partija, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušra“. Ji turi užsitikrinusi 86 balsus parlamente.
Autorė Jūratė Skėrytė / BNS