Columbus +1,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +1,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024

Per metus Lietuvoje suteikta pagalba beveik 2 tūkstančiams laukinių gyvūnų

2024/12/04


Jau metus veikiantis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Laukinių gyvūnų globos centras (LGGC) pagalbą suteikė beveik 2 tūkst. laukinių gyvūnų, iš kurių 460 paleisti į laisvę. Šalies gyventojams laukiniai gyvūnai išties rūpi –  sulaukta beveik 6 tūkst. pranešimų apie galimai sužeistus laukinius gyvūnus. Vis dėlto, kaip pastebi centras, pagalbos reikia ne visiems gyvūnams.  

„Dažniausiai žmonės kreipiasi pastebėję sužeistus laukinius gyvūnus po eismo įvykių, randa į langus atsitrenkusių paukščių, nemažai gyvūnų būna įstrigę į įvairias nestabilias konstrukcijas, tvoras. Paukščiai dažniausiai patiria sparnų traumas, lūžius, kitų gyvūnų sužeidimo kilmė net nėra aiški“, – pastebi LGGC vadovė Justina Morkūnaitė.  

Jos teigimu, visada stengiamasi išgelbėti kiek įmanoma daugiau gyvūnų, net jei jie sunkiai sužeisti. Išgelbėtus ir visiškai pagijusius gyvūnus stengiamasi paleisti ten, kur jie ir buvo rasti – LGGC specialistai visada įsidėmi koordinates, kur gyvūnas buvo rastas. 

Centro vadovė pastebi ir kitą tendenciją – pranešimų apie sužeistus gyvūnus skaičius ypač išauga vasarą, nors dažnai pagalba gyvūnams nėra reikalinga.  

„Daug pranešimų sulaukiame apie rastus jauniklius: žmonės teiraujasi, ar jiems reikia pagalbos, ar galima liesti. Dažnai gyvūnams pagalbos nereikia. Pavyzdžiui, pilkųjų kiškių jaunikliai taip mokosi gyventi savarankiškai. Gyvūnui reikia leisti mokytis savarankiškumo, priešingu atveju laukinėje gamtoje jis neišgyvens“, – pastebi LGGC vadovė.  

Gyvūnų laikymo, jų apsaugos ir globos klausimai buvo aptarti gruodžio 4 d. vykusioje konferencijoje „Gyvūnų gerovė ir globa – iššūkiai ir lūkesčiai“, kurią LSMU LGGC surengė kartu su Aplinkos ministerija. 

Renginyje dalyvavo įvairių sričių ekspertai – nuo mokslininkų ir gamtosaugininkų iki politikos kūrėjų. Vienas svarbiausių diskusijų akcentų buvo klausimas, ar visuomenė gali ir turi gelbėti visus gyvūnus bei kokia yra efektyviausia pagalbos organizavimo struktūra. 

„Šiemet šią konferenciją organizuojame minint LSMU Laukinių gyvūnų globos centro veiklos metines, ir tai yra gera proga aptarti, kaip kiekvienas galime dar aktyviau ir efektyviau prisidėti prie gyvūnų gerovės gerinimo ir globos. Aplinkos ministerija ir toliau sieks skatinti bendradarbiavimą tarp mokslo, visuomenės ir institucijų, kad užtikrintume geriausią įmanomą laukinių gyvūnų ir gyvūnų augintinių apsaugą“, – teigia aplinkos viceministras Kęstutis Šetkus.

Apie rastus sužeistus laukinius gyvūnusgalima pranešti bendruoju pagalbos numeriu 112. Operatorius, įvertinęs situaciją, skambutį peradresuos atsakingiems specialistams. J. Morkūnaitės teigimu, kai kuriais atvejais specialistai jau pokalbio telefonu  metu gali identifikuoti, ar  gyvūnui reikia pagalbos, ir pakonsultuoja, kaip geriausia elgtis.

Pagalbą laukiniams gyvūnams LGGC teikia visoje šalies teritorijoje, išskyrus pajūryje jūrų žinduolius ir tam tikrų rūšių paukščius pajūryje, kur gyvūnais rūpinasi Lietuvos jūrų muziejus. 

 

AM informacija

LSMU Laukinių gyvūnų globos centro nuotr.

Dalintis