Columbus +5,3 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 10 Bal 2025
Columbus +5,3 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 10 Bal 2025

Per praėjusius metus Europoje išsiplėtė afrikinio kiaulių maro žemėlapis

2024/01/03


Praėjusieji metai kėlė daug nerimo dėl Europoje nesiliaujančio plisti afrikinio kiaulių maro (AKM). Iš Fridricho Liofelio instituto (FLI) surinktos informacijos ir Europos Sąjungos gyvulių ligų informacinės sistemos (ADIS) duomenų matyti, kad 2023 m. AKM atvejų ne tik gerokai padaugėjo, bet ir kiaulėms pavojinga liga pateko į naujas valstybes.

Palyginti su 2022 m., pernai užfiksuota gerokai daugiau šios ligos atvejų – iš viso net 12 121. Negana to, ji pirmą kartą užfiksuota penkiose Europos šalyse, kurias anksčiau aplenkdavo, t. y. Graikijoje, Kroatijoje, Kosove, Bosnijoje ir Hercegovinoje bei Švedijoje.

Graikijos ir Kosovo kiaulių augintojai galėjo šiek tiek atsikvėpti, nes virusas ten nebeplito, tačiau kroatai po įvestų prekybos apribojimų net buvo surengę protestą. Nuo birželio 26 d., kai AKM buvo oficialiai patvirtintas Kroatijoje, daugiau nei 500-ams smulkiųjų ūkininkų teko uždaryti kiaulininkystės ūkius.

Gruodžio pabaigoje paskelbtos naujausios ADIS ataskaitos duomenimis, daugiausia atvejų pernai užfiksuota Bosnijoje ir Hercegovinoje (daugiau nei 1 500), Kroatijoje – per 1 100 atvejų, trečioje vietoje rikiuojasi Serbija, kur AKM užsikrėtė daugiau nei 900 naminių kiaulių, ir Rumunija, kurioje nustatyta daugiau nei 700 atvejų.

AKM
2023 m. užfiksuoti AKM protrūkiai Europoje: naminėms kiaulėms, šernams ir bendrai. 2023-12-15 duomenys (Šaltiniai: ADIS, TSN).

Lietuvoje situacija gerėja

Lietuvoje iki metų pabaigos buvo fiksuoti 3 AKM židiniai: du atvejai Marijampolės apskrityje ir vienas – Vilkaviškio rajone. Šie metai Lietuvos kiaulių augintojams buvo kur kas geresni nei kai kurioms Europos valstybėms. 2022 m. 16-oje ūkių užfiksavus ligos židinius, besiribojantys rajonai buvo įtraukti į griežčiausią (III) ribojimų zoną. Pernai spalį Europos Komisijos sprendimu didžioji zonos dalis buvo priskirta II, t. y. mažesnių ribojimų, zonai.

Ligos protrūkių pernai mažėjo ir Vokietijoje. Nuo 2023 m. pradžios buvo fiksuotas tik 1 AKM atvejis, kai 2022 m. jų būta 881.

AKM zemelapis
AKM paplitimo Europoje žemėlapis, apimantis laikotarpį nuo 2022-12-22 iki 2023-12-22 (Šaltinis: FLI).

Sergančių šernų skaičius išliko panašus

AKM gamtoje platinančių šernų pernai užfiksuota beveik tiek pat kaip ir metais anksčiau: 2023 m. – 7621 atvejai, 2022 m. – 7456 atvejai. Daugiausia užsikrėtusių šernų gaišenų registruota Lenkijoje (2624 atvejai), po to sekė Italija (1009), Vokietija (880) ir Latvija (718).

Lietuvoje pernai nustatyti 424 AKM užsikrėtę šernai.

Dideli lūkesčiai dėl vakcinos

Jau ne vienerius metus nekantriai laukiama ir daug vilčių dedama į vakcinos kūrimą. Šį rudenį Vietnamas paskelbė apie savo sukurtą ir jau pradėtą eksportuoti vakciną nuo AKM. Intensyviai šioje srityje dirba ir amerikiečiai. Tuo tarpu Pasaulinė gyvūnų sveikatos organizacija (WOAH) perspėja: džiaugtis truputį per anksti. Mat baiminamasi, kad sukurtų vakcinų virusai gali sukelti ūmias ar lėtines ligas, o susidūrę su gamtinėmis padermėmis – sukurti naujas, sunkiai aptinkamas padermes.

WOAH biologinių standartų komisija yra pasiūliusi naują saugių ir veiksmingų vakcinų nuo AKM gamybos standartų projektą. Vakcinų gamintojai ir valstybės raginamos į tai atsižvelgti kuriant ir vertinant vakcinas kandidates.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis