Energetikų ir žemės savininkų turtinių santykių sureguliavimas – vienas iš paskutinių ir sudėtingiausių uždavinių nepriklausomoje Lietuvoje įtvirtinant privačios nuosavybės neliečiamumą. Nueitas ilgas, akmenuotas kelias. Nuo anų laikų ir privačios nuosavybės ignoravimo pavyko atsiplėšti, tačiau iki Vakarų Europos lygio dar nepaaugome. Tik pasišventusių ūkininkų dėka teismai priima civilizuotus nutarimus ir sprendimus.
Niekas netikėjo, kad pavyks
Joniškio rajono gyventojas Petras Šonta yra trijų suaugusių vaikų tėvas, penkių vaikaičių senelis. Praeityje nedidelio ūkio ūkininkas, nei didžiažemis, nei kokios nors įtakingos įmonės akcininkas ar svarbus visuomenės veikėjas. Tačiau paprastas žmogus yra nepaprastas kovotojas.
Jis pagarsėjo tuo, kad vienintelis Lietuvoje iškovojo teisę gauti periodinę kompensaciją už energetikos tinklų operatorių naudojimąsi servitutu ir prisidėjo prie teisminės praktikos formavimosi bei visuotinės kompensacijų tvarkos įvedimo.
Vilniaus apygardos teismas 2018 m. sausį priimtu sprendimu įpareigojo „Energijos skirstymo operatorių“ (ESO) ieškovui vienąkart per metus mokėti kompensaciją, pradedant nuo 2012 m. rudens, kai teismas priėmė ieškinį, iki momento, kai Vyriausybė priims bendrą kompensacijų už energetikų operatorių servitutą skaičiavimo tvarką.
Vyras prisimena, kad niekas netikėjo, kad jam pavyks laimėti bylą. Iki galutinio teismo sprendimo teko kone geležines klumpes sudėvėti. Prireikė auksinės kantrybės ir atkaklumo įveikti visus etapus, nenuleisti rankų po nesėkmingų bandymų, vilkinimų. Lūžis prasidėjo tik bylai pasiekus Aukščiausiąjį Teismą, kuris dėl šios bylos pasisakė net du kartus (2015-ųjų balandžio 22 d. ir 2017-ųjų vasario 22 d.), akcentavo, kad servitutas pagal savo prigimtį yra atlygintinas.
Apie sekėjus
Tuos kelerius metus, kai teisybės ieškančiam vyrui pradėjo šypsotis sėkmė, atsirado daug sekėjų. Nemažai jų susirado P. Šontą per žiniasklaidą, kuri nušvietė bylinėjimosi dėl servitutų eigą. Bene išsamiausiai buvo informuojami „Ūkininko patarėjo“ skaitytojai. Tačiau kodėl tik jam vienam pavyko išsikovoti periodines išmokas? Apie sekėjus P. Šonta turi susidaręs nuomonę ir sako, kad dauguma jų linkę naudotis kitų pastangomis. Aplink laimėtoją visada buriasi palaikymo komanda. Tokiems žmonėms vyras linki patiems pakrutėti.
„Aš kovojau ir kovosiu, kol numirsiu. Mano tokia natūra. O jūs norit sulaukti nieko nedarydami, kad už jus kažkas kažką padarytų. Taip nebūna. Reikia patiems pajudėti“, – svarsto pensininkas, tikėdamas, kad jo pastangos ne veltui – dėl anūkų ir visų šalies ūkininkų geresnės ateities. Vyras pripažįsta, kad vienam kovoti yra sudėtinga. Šiais laikais būtų efektyviausia teikti grupinį ieškinį, tačiau šis kelias jau nebe jam.
Elektros tiekimas iki šiol neatnaujintas
Pirmoji reakcija į žemės savininko pareikštą pretenziją gauti kompensaciją buvo itin nedraugiška. Konfliktišką pradžią primena tai, kad P. Šontos sodyboje nuo 2007-ųjų nėra elektros – laidai buvo nukirpti operatoriaus sprendimu.
Žinoma, vyras vakaroja ne prie žvakės, naudoja elektros generatorių. Valdoje yra pastotė, stūkso oro linijos atrama, elektra srovena trim kitiems kaimo gyventojams. Tinklų operatoriui per rangovus kartais vis atsiranda su objekto priežiūra susijusių reikalų. O santykiai komplikuoti – sodybos savininkas bylinėjasi su ESO ir nėra elektros naudotojas. Vyras ironiškai juokiasi prisimindamas, kad bene prieš trejus metus kabelis oro linija jo sklype buvo tiesiamas išsikvietus policiją. „Atvažiavo policija, kad užtikrintų viešąją tvarką mano namuose, kad be mano leidimo mano nuosavybėje būtų vykdomi darbai“, – kraipo galvą pensininkas, kuris privačios nuosavybės teisei ginti netausoja savo energijos ir laiko.
Kompensacijų skaičiavimo tvarka yra, bet supeikta
Žemės savininkui ar naudotojui turi būti atlyginta žala, kurią jis patiria dėl tinklų operatorių veiklos tiesiant, įrengiant ir prižiūrint elektros įrenginius: tokia nuostata buvo įtvirtinta 2017 m. liepos 4 d. priėmus Elektros energetikos įstatymo pataisas. Vyriausybė buvo įpareigota parengti vienkartinių kompensacijų už nustatytus servitutus maksimalaus dydžio apskaičiavimo tvarką. Taigi nuo šiol kalbama tik apie vienkartines kompensacijas.
Vyriausybės nutarimu Maksimalaus dydžio vienkartinės kompensacijos, mokamos už naudojimąsi įstatymu ar sutartimi tinklų operatorių naudai nustatytu žemės servitutu, nustatymo metodika (Metodika) buvo patvirtinta 2018-ųjų liepą, 2020-ųjų sausį ji patikslinta.
Dabar Metodika tobulinama: Konstitucinis Teismas praėjusių metų liepos 8 d. nutarimu paskelbė, kad Vyriausybės nustatytas teisinis reguliavimas, pagal kurį tam tikrai grupei mokamos mažesnės vienkartinės kompensacijos už nuostolius, patirtus dėl įstatymu elektros tinklų operatorių naudai nustatytų servitutų, prieštarauja Konstitucijai ir įstatymui.
Pagal Vyriausybės nustatytą tvarką diskriminuojama asmenų grupė, patenkanti į įstatymu nustatytų servitutų kategoriją. Verta priminti, kaip atsirado dvi servitutų kategorijos. 2004 m. liepą priimtos Elektros energetikos įstatymo pataisos nubrėžė takoskyrą tarp esamų ir būsimų elektros tinklų bei kitų energetikos objektų, įvedė servituto pagal įstatymą ir pagal sutartį sąvokas. Iki 2004-ųjų liepos įrengtiems objektams eksploatuoti, prižiūrėti, remontuoti ir naudoti servitutai nustatyti įstatymu, o nuo 2004-ųjų liepos 10 d. įrengiant naujus energetikos objektus servitutai nustatomi elektros tinklų operatorių ir naudojamos žemės ar kito nekilnojamojo daikto savininko sutartimi.
Konstitucinis Teismas Vyriausybės patvirtintoje metodikoje pasigedo tvarkos, kaip turi būti apskaičiuojamos vienkartinės kompensacijos už naudojimąsi įstatymu nustatytais žemės servitutais, atlyginami nuostoliai dėl sunaikintų sodinių, pasėlių, iškirsto miško. Pažymėjo, kad iki to laiko, kol bus pašalintos teisės spragos, asmenys savo teisę į kompensaciją gali ginti teisme.
Beje, Energetikos ministerija naujos redakcijos projektą pradėjo derinti dar pernai gruodį. Prieš mėnesį Vyriausybės kanceliarija projektą rengėjams grąžino tobulinti.
Kovotojas nesitraukia
Iš kovos pozicijų nesitraukia ir P. Šonta. Vyriausybei 2018-ųjų liepą patvirtinus Metodiką, kompensacijų mokėjimas jam buvo nutrauktas. Joniškietis su tuo nesutiko. Jis vėl kreipėsi į teismą su ieškiniu prašydamas priteisti periodinę kompensaciją už servitutą (beje, nustatytą įstatymu).
Karantinas dėl COVID-19 gerokai apsunkino bet kurį žygį. Daugelis institucijų bendrauja tik nuotoliniu būdu, viskas vyksta vėžlio žingsniu. Teismui pateikti reikalingą pažymą iš „Sodros“ skyriaus anksčiau galėjai gauti per penkias minutes, dirbant nuotoliniu būdu – 20 d. terminas. „Teismas reikalauja pažymą pateikti per 14 d.“, – patirtimi apie pastarojo meto veiklos ypatumus dalijasi pensininkas. Anot jo, dar labiau bet kurį procesą lėtina paštas: 16 km atstumą laiškas keliauja penkias paras.
Papildomų žilų plaukų atsiranda, tačiau atkaklaus vyro iš vėžių neišmuša.
Džiugina, kad teisinė sistema keičiasi
Pirmosios instancijos teismas ieškinį paliko nenagrinėtą. Vyras apskundė tokį sprendimą, ir Vilniaus apygardos teismas (VAT) gegužės 18 d. nutartimi grąžino bylą nagrinėti.
„Labai įdomi nutartis. Kažkas teisinėje sistemoje keičiasi“, – P. Šontą džiugina vykstančios permainos.
Apylinkės teismas ieškinio nenagrinėjo pasiremdamas ESO išaiškinimu, esą asmuo turėtų kreiptis dėl vienkartinės kompensacijos pirmiausia į ESO.
Joniškiečiui nėra priimtina vienkartinė kompensacija pagal įstatyminį servitutą, kokia yra nustatyta pagal Metodiką, o jos nustatyta tvarka skirta tik tiems žemės savininkams, kuriems vienkartinė kompensacija yra priimtina.
VAT pažymėjo, kad Konstitucijos 30 straipsnis ir Civilinio proceso kodekso 5 straipsnis kiekvienam suinteresuotam asmeniui suteikia teisę kreiptis į teismą, kad būtų apginta pažeista ar ginčijama teisė arba įstatymų saugomas interesas. Taip pat teismas atkreipė dėmesį, kad nei Elektros energetikos įstatyme, nei Metodikoje nėra įtvirtinta, kad prieš kreipiantis į teismą dėl kompensacijos yra privalu pirmiausia kreiptis į ESO.
„Ūkininko patarėjas“ stovi drauge su nenuilstančiu P. Šonta jau tris dešimtmečius. Ir visados stovės kartu.
Irma DUBOVIČIENĖ
ŪP korespondentė
Redakcijos ir 123rf nuotraukos
2021-05-29
energetika