Kaunas +25,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +25,1 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Gimtadienio proga LPGA tarybos narį, Griškabūdžio žemės ūkio bendrovės (Šakių r.) pirmininką Petrą Puskunigį (viduryje) sveikino LPGA direktorius Eimantas Bičius ir LPGA prezidentas Jonas Vilionis.

Stasys BIELSKIS
ŪP korespondentas  

Pienininkystė: tarp praradimų ir vilčių

2024/12/20


Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) tarybos nariai, šią savaitę susirinkę konferencijų centre „Siesta“ (Kauno r.), aptarė svarbiausias šio žemės ūkio sektorius problemas. Posėdyje dalyvavo ir svečiai iš kitų šalių – apie Europos pieno tarybos siekius, prisijungę nuotoliu, kalbėjo ir demonstravo vaizdinę medžiagą Vokietijos pieno gamintojų federalinės asociacijos (BMD) prezidentas Karstenas Hansenas ir Latvijos žemės ūkio organizacijų bendradarbiavimo tarybos (LOSP) pirmininkas Guntis Gutmanis. Renginyje kalbėjo ir į pienininkų klausimus atsakė žemės ūkio ministras dr. Ignas Hofmanas, Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) pirmininkas Kęstutis Mažeika, kiti svečiai.
hofmanas mazeika
Pienininkų posėdyje dalyvavo žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas ir  KRK pirmininkas Kęstutis Mažeika.

Tendencijos nedžiugina

Situaciją Lietuvos ir Europos Sąjungos (ES) pieno rinkose pristatęs LPGA prezidentas Jonas Vilionis pirmiausia pasidžiaugė, kad, nepaisant klimato pokyčių ir kitų aplinkybių, rudenį pradėjo kilti pieno supirkimo kainos. Nors niekas nežino, ar ilgai taip bus, bet tai – vis tik šiokia tokia viltis, kad pienininkystė Lietuvoje neišnyks.

„Visą laiką pagal žalio pieno supirkimo kainas ES buvome paskutiniai, bet dabar supirkimo kainos jau pasiekė ES vidurkį. Tai lyg ir geras ženklas. Bet karvių skaičius Lietuvoje vis tiek mažėja, kaip ir primilžiai. Pieno kiekiai didėja tik kai kuriose ES šalyse, ypač Lenkijoje, į kurią iš mūsų šalies ūkių buvo išvežtos karvės. Net Vokietijoje, kaip ir pas mus, pieno gamyba mažėja. Greitai Lietuvoje beliks tik 200 tūkst. karvių, todėl ateitis – liūdna. Dabar Lietuvoje per dieną pagaminama apie 3,5 tūkst. t pieno – tai tikrai jau nebe dideli kiekiai.

Iš viso per mėnesį Lietuvoje primelžiame 115 tūkst. t pieno, o iš Latvijos atsivežame dar 42 tūkst. t. Kaip žinome, AB „Vilvi Group“ Latvijoje stato pieno perdirbimo įmonę, kuri per dieną galės perdirbti iki 500 t pieno, Estijoje jau pasistatė, tai tose šalyse pagamintas pienas tikriausiai ten ir liks“, – kalbėjo J. Vilionis.

LPGA prezidentas dar kartą šmaikštavo, jog gerai, kad pavyko „pašalinti“ iš ūkininkų arenos pelkių ministrą, ir svarstė, kur nukeliaus 19 mln. Eur, skirtų pelkėms atkurti. Mat, dar premjero Sauliaus Skvernelio laikais buvo sutarta, kad žemės ūkio sektoriui iš ES Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (RRF) lėšų bus skirta pinigų įsigyti išmaniosioms sėjamosioms, trąšų barstytuvams, mėšlo įterptuvams, bet, deja, anot J. Vilionio, kitos kadencijos valdžia finansavimo prioritetu pasirinko pelkes. Šiemet rudenį Nacionalinei mokėjimų agentūrai negavus nė vienos paraiškos pelkių projektams, atsirado vilčių, kad tos lėšos atiteks žemės ūkio skaitmenizavimi, išmaniosioms technologijoms, agrocheminių tyrimų naujai laboratorijai įrengti.

(Praėjus kelioms dienoms po LPGA posėdžio išaiškėjo, kad tas lėšas agrosektorius matys, kaip savo ausis – šiame ŪP numeryje tai atskleidžia straipsnis „Pelkėms skirti milijonai nuplaukė pro šalį“ – red. pastaba).

Bandys stabilizuoti

Žemės ūkio ministras dr. Ignas Hofmanas, kaip savas tarp savų, teigė daugelį posėdžio dalyvių pažįstantis, bet šįkart kalbantis jau iš kitos barikadų pusės. Pasak ministro, pereiti į kitą pusę nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti. „Su panašiomis problemomis susiduria ir kitų šalių pieno gamintojai. Ir turbūt ne tik ekonominės problemos tai lemia, bet ir tai, kad niekas iš jaunosios kartos ūkininkų nebenori imtis pienininkystės, nes ši veikla yra pakankamai sudėtinga, pilna iššūkių. Jei pažiūrėtume į šios kadencijos Vyriausybės programą, tai joje yra skiriamas dėmesys gyvulininkystei – numatyta bent jau stabilizuoti gyvulių skaičiaus mažėjimą. O jei jis didėtų – būtų labai geras rezultatas. Rezervų dar yra – tai ir didesnis dėmesys galvijų genetikai, labiau subalansuoti pašarai ir kiti dalykai“, – kalbėjo I. Hofmanas.

AB „Lytagra“ valdybos pirmininkas Adomas Balsys pasidžiaugė, kad žemdirbių bendruomenė gana teigiamai vertina dabartinį laikotarpį. „Ir aš, kaip tiekėjas, tai jau pajutau – jau pusmetį ūkininkai perka daugiau prekių. Seimo Kaimo reikalų komitete dirba keturi tikri agrarininkai, todėl tikimės iš jų labai daug. Žemės ūkio ministras visiems pažįstamas ir artimas žmogus“, – pastebėjo A. Balsys.

Sąlygos – nekokios

Praėjusią kadenciją KRK vadovavęs prof. Viktoras Pranckietis aiškino apie Vyriausybės programą, kurios du punktai, anot jo, yra geri, o kitose vietose reikėtų korekcijų, kad jie neprieštarautų vienas kitam. V. Pranckietis kreipėsi ir į posėdyje dalyvavusį galimą būsimą premjero Gintauto Palucko patarėją žemės ūkio klausimais dr. Vigilijų Jukną, kad šis kartu su premjeru dėl to dar padirbėtų.

Naujasis KRK pirmininkas K. Mažeika aiškino tikintis, kad ir ateityje išliks dabartinės valdžios ryšys su ūkininkais, nors jau girdėjęs ir nuogąstavimų. Kalbėdamas apie nuo dvejų iki penkerių metų atsiradusį laukimą, kol gauni leidimą statyti fermai, K. Mažeika tik spėliojo, kokių „saugiklių“ dar galėjo pridėti Aplinkos ministerija. Deja, dabar tie „saugikliai“ yra tarsi inkaras, penkeriems metams stabdantis visą statybų procesą.

Kelmės r. ūkininkas Albertas Brazas, „Ūkininko patarėjo” vyriausiasis redaktorius Vytenis Neverdauskas ir pienininkystės specialistas Genadijus Vorobjovas.

V. Jukna teigė, kad visa jo profesinė veikla yra susijusi su gyvulininkyste. „Šiam sektoriui, ypač pienininkystei, reikėtų skubių sprendimų, skirstant paramą. Paramos taisyklės kai kada būna tokios, kad ūkininkams yra nepriimtinos sąlygos pretenduoti į paramą. Jeigu tikrai turėsiu galimybę dirbti premjero patarėju, sieksiu, kad vėl atsirastų prioritetiniai balai. Visada būsiu atviras pasiūlymams, būsiu visada pasiekiamas, susėsime kartu ir darysime taip, kad gyvulininkystė toliau nesitrauktų“, – žadėjo V. Jukna.  

Žemės ūkio duomenų centro Gyvūnų produktų apskaitos vadovė Julija Šataitė, kalbėdama apie Lietuvos pieno ūkių struktūros pokyčius ir pieno pardavimų apimtis, patvirtino, kad apskaitoje tikrai matyti tiek apskritai galvijų, tiek pieninių karvių skaičiaus mažėjimas. Nuo sausio 1-osios iki gruodžio 1 d. bendras galvijų skaičius sumažėjo apie 4 proc., o pieninių karvių – 5,5 proc. Galvijų importas per šiuos metus, palyginti su praėjusiais metais, sumažėjo daugiau kaip 16 proc. Iš viso importuoti 26 355 galvijai, iš kurių 48 proc. sudarė buliai, 22 proc. – telyčios ir 29 proc. – karvės. Pagrindinės importo šalys – Latvija (65,5 proc. galvijų), Estija – 30,7 proc., Airija, Vokietija, Danija.

Vilčių yra

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2025/07/19

Ekologinių ūkių mažėja – tarša didėja?

Lietuvoje maždaug prieš tris dešimtmečius prasidėjo domėjimasis ekologiniu ūkininkavimu ir entuziastų dėka atsirado pirmieji ekologiniai ūkiai. Iki 2030 m. pagal Europos Sąjungos (ES) žaliąjį kursą numatyta pasiekti dabar sunkiai įsi...
2025/07/19

Rusijos alkoholio pramonė traukiasi

Rusija – keistų paradoksų šalis: nors rusai apskritai vartoja daugiau alkoholio, nei 2024 m., tačiau alkoholinių gėrimų gamyba smarkiai sumažėjo. Dėl to jau kenčia šalies biudžetas.
2025/07/19

Valstybės kontrolė: taikydama dirbtinį intelektą valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko

Pritaikydama dirbtinį intelektą (DI) valstybė galėtų sutaupyti iki 30 proc. darbo laiko, bet tik 15 proc. institucijų juo naudojasi. Lietuvos viešajame sektoriuje neužtikrinama DI sistemų veikimui reikalinga infrastruktūra. 2021–...
2025/07/19

Rankų darbo „Su meile IKI“ tortus ruošiančioje kepykloje klientai pamatė tai, ko nesitikėjo

Šviežiai kepamas biskvitas, čia pat tepami burnoje tirpstantys kremo sluoksniai, daug meilės, rankų darbo ir net senus įsitikinimus pakeitęs stulbinančiai skanus tortas – tokius įspūdžius išsinešė prekybos tinklo „...
2025/07/19

Auga elektroninių varžytynių ir aukcionų populiarumas

Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale antrąjį šių metų ketvirtį parduota įvairaus kilnojamojo ir nekilnojamojo turto už 28,5 mln. eurų.
2025/07/19

E. Stonkutė. Ar JAV rinka tampa Europos akligatviu?

Jau pusmetį pasaulyje verda prekybos karas, tačiau kol kas Europos Sąjungos (ES) pramonė ir eksportas demonstruoja nemenką atsparumą. Šių metų pradžioje ES apdirbamosios gamybos apimtys ėmė augti – gegužę Vokietijos pramonė pirmą kart...
2025/07/19

Pagerbti 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesoriai

Liepos 16 d., kai minima Agronomų diena, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre surengta 1924–1940 m. Žemės ūkio akademijos profesorių pagerbimo popietė.
2025/07/19

Žvėrys mieste

Meškos pasilakstymas Vilniaus gatvėse sukėlė nemažą šurmulį ir įplieskė plačias diskusijas visose žiniasklaidos priemonėse. Žinoma, Lietuvai tai buvo neeilinis įvykis, turint galvoje, kad tik pastaraisiais metais gauruotosios vis daž...