Columbus +3,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +3,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024

Po protestų savaitės – įtampa vis tiek išlieka

2023/01/22


Lenkijos ūkininkų nepasitenkinimas dėl blogėjančios ūkių finansinės padėties praėjusią savaitę išsiliejo audringų protestų banga. Akcijos buvo organizuotos keliose vaivadijose, o bendras dalyvių skaičius siekė apie tūkstantį. Įvykių karštis socialiniais tinklais pasiekė ir Lietuvos ūkininkų bendruomenę.

Komentuodami įvykius socialiniuose tinkluose lietuviai gyrė lenkus, stebėjosi jų vieningumu. Vis dėlto prie protesto akcijų organizavimo prisidėjo toli gražu ne visos Lenkijoje veikiančios žemdirbių organizacijos.

Protesto vėliavą kėlė politinių ambicijų neslepianti „AgroUnia“ – valdančiąją koaliciją aršiai kritikuojanti dešinės pakraipos jėga, kaip politinė partija užregistruota praėjusių metų kovo pradžioje (Lenkijos parlamento rinkimai numatomi šių metų lapkritį). Protestus taip pat organizavo profesinė sąjunga „Solidarumas“. Veikiausiai dėl politinio pamušalo, radikalumo bei jautrios Ukrainos temos protesto akcijas ignoravo Lenkijos didieji žiniasklaidos kanalai, naujienų agentūros.

Lenkijos nacionaliniai žemės rūmai (KRIR) laikosi nuosaikios pozicijos. Jie teikia prioritetą diplomatiniam problemų sprendimų keliui. Prieš kelias savaites kartu daugeliu kitų žemdirbių interesus atstovaujančių organizacijų dalyvavo susitikime Vyriausybės kanceliarijoje, kur buvo aptarti visi probleminiai klausimai bei jų sprendimo keliai.

Tame susitikime „AgroUnia“ nedalyvavo, o „Solidarumo“ lyderiai dėl akcijos organizavimo buvo susvyravę – masinių protestų diena, sausio 17-oji, buvo numatyta dar gruodžio mėnesį. Valdančiąją koaliciją aršiai kritikuojanti „AgroUnia“ traktorius į kelius buvo išvedusi ir sausio 11-ąją.

Protesto akcijų nepalaikantys KRIR, kita vertus, taip pat neatlyžta. Jie nuolat primena valdžiai, kad problemos vis dar neišspręstos. Praėjusią savaitę jie pakartotinai kreipėsi į premjero pavaduotoją, žemės ūkio ir kaimo plėtros ministrą Henryką Kowalczyką su raginimu imtis skubių veiksmų padėčiai grūdų, rapsų ir energijos rinkose stabilizuoti.

Dramatiškai nukrito grūdų supirkimo kainos

Žemdirbių bendruomenę įjautrinusių temų ne viena, tačiau pagrindinė – ukrainietiški grūdai. Lenkų ūkininkų teigimu, jie tiesiog užtvindė šalies rinką.

Didelė dalis grūdų, gabenamų iš karo draskomos Ukrainos, lieka Lenkijoje ir patenka perdirbėjams.

Susidarius produkcijos pertekliui, supirkimo kainos krinta. Jos smunka kas savaitę.

Farmer.pl nurodo, kad labiausiai smuko kviečių, kukurūzų ir rapsų kainos. Dar prieš savaitę kviečiai buvo superkami už 1250–1400 PLN/t, o praėjusią savaitę – jau už 1093–1280 PLN/t. Kukurūzų kaina nuo 1080–1200 PLN /t per savaitę nukrito iki 1050–1180 PLN/t. Rapsų – nuo 2300–2650 PLN/t iki 2300–2550 PLN. Aukščiausios kokybės produkcijos supirkimo kainos per savaitę krito šimtu zlotų ar net daugiau!

Žemdirbiai sandėliavo grūdus tikėdamiesi juos naudingiau parduoti – dabar gi aiškėja, kad juos pardavus nebus padengtos auginimo bei laikymo išlaidos. Ūkininkų bendruomenėje paplito įsitikinimas, kad į vietos rinką patenka nekokybiški („techninės kokybės“) grūdai, o supirkėjai juos noriai priima ir maišo su lenkiškais aukštos kokybės grūdais.

Žemės ūkio ir kaimo plėtros ministerija tokią versiją griežtai neigia ir tokius teiginius vadina melagiena.

„Importuojant grūdus iš Ukrainos nėra vadinamųjų techninių grūdų, o kiekvienas į Lenkiją importuojamas grūdas yra kontroliuojamas atitinkamų tarnybų“, – ministerija teigia oficialiame pranešime.

Žemdirbiai kaltina vyriausybę, kad nebuvo užtikrintas grūdų tranzitas. Valdžia atsako: Europos Sąjungos sprendimas nuo 2022 m. birželio 4 d. panaikinti muitus žemės ūkio produktams nutiesė kelią grūdams iš karo draskomos Ukrainos. Tuo tarpo krintančios supirkimo kainos, yra susijus  su globalios rinkos tendencijomis.

Globali rinka, deja, taip pat yra veikiama rusijos pradėto karo Ukrainoje.

Europos „Matif“ biržoje kviečių kainos šiuo metu yra mažiausios per 10 mėnesių. Jos ir toliau krinta. 2023 m. kovo 13 d. išankstiniai sandoriai buvo sudaromi už 288,75 Eur/t, arba 11,25 Eur/t mažesne kaina nei prieš savaitę. 2023 m. gegužės mėnesio išankstinių sandorių kainos sumažėjo iki 286,25 Eur/t.

Spaudimą jaučia ir Europos komisaras

Dėl susidariusios situacijos spaudimą jaučia ir už žemės ūkį atsakingas Europos komisaras Januszas Wojciechowskis. Jo pasisakymų Ukrainos grūdų tema pastaraisiais mėnesiais buvo ne vienas.

Vienas naujausių eurokomisaro pasisakymų – duodant interviu Lenkijos radijui „One“, kaip tik ūkininkų protesto akcijų dienomis.

„Januszas Wojciechowskis paskelbė, kad Europos Komisija svarsto galimybę apriboti grūdų importą iš Ukrainos.

– Pritariu Lenkijos ūkininkų nerimui. Negali būti taip, kad kai kurie ūkininkai už šią pagalbą moka didelę kainą, ir tai kelia grėsmę jų egzistencijai, – sako už žemės ūkį atsakingas ES Komisijos narys. – Grūdų srautas iš Ukrainos ES mastu nėra didelis, tačiau jis labai veikia Lenkijos žemės ūkį“, – eurokomisarą citavo tygodnik-rolnicy.pl.

Į problemą atkreiptas dėmesys „Žaliojoje savaitėje“

Lenkijos žemės ūkio ir kaimo plėtros ministerija šeštadienį pranešė apie Berlyne surengtą pasaulio žemės ūkio ministrų aukščiausio lygio konferenciją dėl tvarių maisto sistemų. Forume dalyvavo per 70 šalių ir tarptautinių organizacijų.

Žemės ūkio ministrai pasirašė komunikatą. Jame akcentuojama, kad daugelis šalių griežtai pasmerkė karą Ukrainoje, kuris sukelia didžiules žmonių kančias ir didina maisto trūkumą pasaulyje bei finansinio nestabilumo riziką, išreiškiamas susirūpinimas dėl pasaulio aprūpinimo maistu saugumo.

Forume taip pat surengtas susitikimas dėl Ukrainos žemės ūkiui kylančių iššūkių bei jų poveikio pasauliniam aprūpinimui maistu (Baltijos šalių ministrai šiame susitikime nedalyvavo).

Lenkijos atstovas šiame susitikime, be kita ko, atkreipė dėmesį į būtinybę imtis priemonių rinkų apsaugai šalyse, kuriose grūdai iš Ukrainos iškraipo vietos rinką. „Tikiuosi, kad Ukraina pasistengs padidinti tranzitinį grūdų ir kitų žemės ūkio produktų gabenimą per Lenkiją. Tai sumažintų pernelyg didelį importą į mūsų šalį. Kartu pagerintų grūdų tiekimą trečiųjų šalių rinkose ir prisidėtų prie pasaulio aprūpinimo maistu gerinimo“, – H. Kowalczyką pranešime spaudai cituoja Žemės ūkio ir kaimo plėtros ministerija.

Dvi paras, dieną ir naktį

Liublino vaivadijoje protesto akcijas organizavo „AgroUnia“. Ji ūkininkus su traktoriais į kelius išvedė Chelme, Osieke ar Opolėje.

Chelme, kuris yra netoli Ukrainos sienos, buvo blokuojamas valstybinis kelias grūdams iš Ukrainos. Organizatorių duomenimis, buvo susirinkę 500 traktorių.

Protesto akcija, kuri prasidėjo sausio 17 d., truko ištisas 48 valandas – dieną ir naktį, sningant ir lyjant.

„Proteste dalyvavo „AGROunia“ lyderis Michałas Kołodziejczakas, kuris nurodė, kad protestas vyksta daugiausia dėl to, kad PiS vyriausybė (koalicinė vyriausybė – ŪP) paliko Lenkijos ūkininkus su problema ir pasyviai stebėjo, kaip naikinami maisto gamintojų pasiekimai.

– Taip PiS vyriausybė daro paslaugą didelėms tarptautinėms korporacijoms, kurios atveža grūdus iš užsienio, – sakė Kołodziejczakas“, – rašė topagrar.pl

„Ačiū, kad parodėte savo jėgą, dirbame toliau. 48 valandos kelyje ir 500 traktorių parodė, kad laimėsime. Protestą Chelme prisiminsime dar ilgai. Šis streikas taip pat parodė, kad galime pasikliauti tik savimi“, – penktadienį padėkos bei palaikymo žinutę akcijoje dalyvavusiems ūkininkams pasiuntė „AgroUnia“.

Pasak jų, vyriausybė yra bejėgė, ji tik remiasi ES sprendimais.  Organizatoriai nenuleidžia rankų, žada valdžiai parodyti savo jėgą per ateinančius rinkimus. Dabar „AgroUnia“ paskelbė pereinanti prie kito kovos etapo – apie problemas žemės ūkyje bylos reklaminės kampanijos, užrašai pakelėse.

Protesto akcija ir Vakarų Pamario vaivadijoje

Vakarų Pamario vaivadijoje „Solidarumo“ protesto akcijos truko vieną dieną, sausio 18-ąją.

Organizatorių duomenimis, protesto akcijos Vakarų Pamario vaivadijoje vyko 13 valsčių, akcijoje dalyvavo 900 ūkininkų, daugiau kaip 470 traktorių, 210 sunkvežimių.

Kiekviename protesto akcijos taške keliais važiavo apie 50 žemės ūkio mašinų. Ūkininkai neblokavo kelių, bet sulėtino eismą keliais regiono maršrutais.

Vakarų Pamario vaivadijoje ūkininkai kelių neblokavo, tačiau, važiuodami ratu, lėtino eismą. „Solidarumo“ nuotrauka

Taip buvo išreikštas nepritarimas valstybės valdžios institucijų neveikimui tuo metu, kai sparčiai blogėja šeimos ūkių ekonominė padėtis, kurią komplikavo pandemijos pasekmės, daugelį metų trukę žemės ūkiui nepalankūs orai, staigus žemės ūkio gamybos sąnaudų augimas bei prekiniams žemės ūkiams nepalanki valstybės politika.

„Ūkininkai pabrėžia, kad padėtis Lenkijos žemės ūkyje yra dramatiška, staigus žemės ūkio gamybos sąnaudų padidėjimas daro žemės ūkio gamybą nepelningą, ir tai dėl daugelio metų sausros bei didėjančių trąšų bei energijos kainų. Ūkininkai pabrėžia, kad svarbus ryžtingas valdžios institucijų atsakas į problemas, su kuriomis susiduria Lenkijos žemės ūkis“, – protesto akcijos Vakarų Pamario vaivadijoje priežastis, atskleidžia „Solidarumas“.

Prie protesto akcijos Vakarų Pomeranijos vaivadijoje prisijungusius žemdirbius jaudina šiek tiek kitos problemos nei Liublino vaivadijos ūkininkus. „Solidarumo“ nuotrauka

 

ŪP komentaras

Pagrindinėje nuotraukoje /„AgroUnia“  – „AgroUnia lyderis Michałas Kołodziejczakas Chelmse per dvi paras trukusią ūkininkų protesto akciją.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Verslas