Columbus +18,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025
Columbus +18,7 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025

Prekės ženklas „Natūralių pievų gaminys“ – taip latviai remia tvariai ūkininkaujančius žemdirbius

2024/02/08


Tarp ūkininkų ir politikų verdant kovoms dėl daugiamečių pievų, šlapžemių ir pelkynų, randasi ir iniciatyvų, skatinančių žemdirbius ūkininkauti ir ten, kur tai daryti, regis, ne itin produktyvu ar nepatrauklu. Sausio pabaigoje Latvijos gamtos fondas (LGF) pristatė naują prekės ženklą „Natūralių pievų gaminys“, skirtą gamintojams, ūkininkaujantiems natūraliose pievose ir gaminantiems mėsą, pieno produktus, medų, žolelių arbatas, taip pat kaimo turizmo objektams ir amatininkams.

Prekės ženklo kūrėjai tikisi, kad vartotojai, rinkdamiesi šiuo ženklu pažymėtą prekę, ne tik įsigys kokybišką produktą, bet ir parems gamtos vertybių išsaugojimą ir atkūrimą, gamintojus, tvariai dirbančius natūraliose pievose.

Ženklo grafinis vaizdas – šviesi pievos gėlė, kurią žmogus apkabina abiem rankomis, – simbolizuoja neatsiejamą pievos ir žmogaus ryšį, nes natūralios pievos negali egzistuoti be žmogaus buvimo, o žmonės gali mėgautis jos teikiamomis gėrybėmis, ženklo idėją apibūdina LGF.

Šį prekės ženklą galės gauti ūkininkai ir žemės savininkai, puoselėjantys natūralias pievas ir gaminantys su ja susijusią produkciją. LGF pasilieka sau teisę kontroliuoti gamintojų atitiktį ir priimti sprendimą dėl ženklo suteikimo. Jis teiks medžiagą ženklo diegimui ant gaminių ir gamintojo rinkodaroje, taip pat reklamuos jį vartotojams, taip siekdamas paskatinti produkcijos pirkimą. Fondas įsipareigojo su šiuo ženklu supažindinti kuo platesnį gurmanų, kulinarų, sveiko maisto entuziastų ir maisto prekiautojų ratą.

LGF tikisi, kad iki šių metų pabaigos ženklas bus suteiktas ne mažiau kaip 100-ui produktų.

Lietuvoje dažnesnės individualios iniciatyvos

Ši idėja nėra unikali, panašių ženklų jau galima matyti ir kitose Europos šalyse, tačiau Lietuvoje kol kas tokio nėra. Vis tik panašaus ūkininkavimo pavyzdžių rasti galima. Vienas tokių – žemės ūkio kooperatyvas „Sartų lankų jautiena“, kurio ūkiuose auginama apie 300 mėsinių ir Angus veislės galvijų. Jie laisvai ganosi natūraliose pievose, žiemą šeriami tik ūkyje užaugintais ir pagamintais pašarais. Šviežios jautienos ir jos gaminių vartotojai gali įsigyti pačiame ūkyje arba atvažiuoti pasivaišinti į restoraną.

Pastangas skatinti žemdirbius ūkininkauti tvariau rodo šiemet jau 12-ą kartą Lietuvos gamtos fondo rengiamas konkursas „Baltiją tausojantis ūkininkas“. Kaip ŪP portalui pasakojo šio fondo vykdomasis direktorius Edmundas Greimas, konkurso nugalėtojas vėliau dalyvauja Baltijos regiono čempionate, kuriame susitinka 8 šalių ūkininkai. Be Lietuvos dar dalyvauja Latvija, Estija, Lenkija, Vokietija, Danija, Švedija ir Suomija.

Pasak E. Greimo, konkurse dalyvauti kviečiami ūkininkai, taikantys novatoriškas ūkininkavimo priemones, tiksliąsias žemės ūkio technologijas, mažinančias azoto ir fosforo patekimą į žemę, neariminę žemdirbystę, taiko sėjomainą, rotacinio ganymo sistemas, kuria ir palaiko buferines vandens telkinių apsaugos zonas bei šlapžemių ir pakrančių zonas.

Kad ūkininkavimas net pelkėtose vietose gali būti produktyvus, puikiai parodė pernai Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondo surengta paroda „PELKININKYSTĖS produktai: tvariai ūkininkaudami švelniname klimato kaitą!“

Joje demonstruoti iš biomasės pagaminti vienkartiniai indai, kietojo plaušo ir izoliacinės plokštės, atvirukai. Ši medžiaga tinkama energetinėms reikmėms, pašarų ruošoje, statybų pramonėje, naujos kartos architektų, interjero dizainerių darbuose, maisto bei farmacijos pramonėse ir kt. srityse.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis