Columbus +2,7 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 28 Spa 2024
Columbus +2,7 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 28 Spa 2024

Vilija Blinkevičiūtė
Vis dar neaišku, ar Vilija Blinkevičiūtė imsis lyderystės ir taps premjere. Facebook nuotr.

Rinkimų nugalėtojai ir pralaimėtojai: politikų komentarai (papildyta)

2024/10/28


Praėjus antrajam Seimo rinkimų turui neatsakyti liko tik du klausimai: kokia bus galutinė valdančiosios koalicijos dėlionė ir kas užims ministro-pirmininko postą, nes socialdemokratų pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė akivaizdžiai netrykšta noru tai daryti. Apžvelkime politikų komentarus – galbūt juose rasime atsakymą.

Socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė jau sekmadienio vakarą pamėgino išsklaidyti visas abejones:

„Galiu prieš visą Lietuvą pasakyti, kad kaip socialdemokratų partijos pirmininkė prisiimu visą atsakomybę ir kartu su prezidentu formuosiu valdančiąją daugumą. Po ilgos rinkimų kampanijos, mes, socialdemokratai, tariame nuoširdų ačiū visiems Lietuvos žmonėms miestuose ir miesteliuose, kurie mus priėmė taip šiltai. Visada sakiau, kad politikai negali užsidaryti kabinetuose – politikai privalo keliauti po visą Lietuvą ir išgirsti rūpesčius iš pirmų lūpų.

Jau beveik keturis metus esu socialdemokratų partijos pirmininkė. Per tuos metus teko ne kartą apvažiavau visą Lietuvą, susitikti su tūkstančiais žmonių. Vieni gyrė, dėkojo, kiti peikė ar reiškė pastabas, tačiau visada stengiausi išgirsti kiekvieną – būti šalia, išklausyti ir padėti spręsti žmonių problemas“.

Žurnalistų paklausta, ar jos atsakomybę reikėtų suprasti kaip tiesioginį vadovavimą Vyriausybei, ji ir vėl atsakė ne itin aiškiai: „Turiu galvoje, kad formuosiu valdančiąją daugumą“.

Demokratų partijos „Vardan Lietuvos“ vadovas Saulius Skvernelis:

„Akivaizdžiai matėme socialdemokratų pirmininkės lyderystę visų rinkimų metu ir ši lyderystė pavirto 52 mandatais, o tai yra labai aukštas rezultatas. Todėl jokio kito varianto, kaip tik V. Blinkevičiūtės premjerės poste, aš nematau ir mes tikrai nieko kito nesvarstome. Visi koziriai yra jos rankose. Džiaugiuosi, kad ta rinkiminė kampanija – visų trijų rinkimų, beje, kurie šiais metais vyko – parodė labai vieną aiškų dalyką: tas kelias, kurį mes pasirinkome beveik prieš trejus metus, buvo teisingas sprendimas. Kad savo darbuose mes žiūrėjome į ateitį, nežiūrėdami į praeitį, nesivėlėme į nereikalingus, tuščius „vertybinius“ karus – tie, kas kariavo, tos politinės jėgos buvo rinkėjų ir nubaustos“.

Valstiečių-žaliųjų nuomonę pareiškė partijos vicepirmininkas Aurelijus Veryga ir su partijos sąrašu išrinktas advokatas Ignas Vėgėlė. Partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis spaudos konferencijoje nedalyvavo.

„Mes norėtume į šį Seimą įnešti tuos dalykus, dėl kurių ir einame į politiką – pirmiausia tai yra tradicinės šeimos vertybės, - akcentavo A. Veryga, kartu pasveikindamas ir socialdemokratus su pergale. – Mes patys projektavome geresnį rezultatą, tačiau priežastis pasakyti dar anksti, reikia analizuoti. Galbūt nepajėgėme geriau išryškinti savo idėjų, elgėmės neagresyviai, gal pernelyg korektiškai... Kodėl nėra R. Karbauskio? Mūsų partijos primininkas šiuo metu darbuojasi, yra daug derinimo, todėl delegavo mane ir Igną. Partijų pirmininkai kalbėjosi ir po pirmo turo, kalbasi ir dabar, rinkimus laimėjusi partija yra solidi, politiškai atsakinga ir jokių pasikeitimų dėl būsimos koalicijos aš nematau. Taip, mes turime pažiūrų skirtumų su demokratais ir socialdemokratais, tačiau žvelgiant bendrai, esame daugiau panašūs, nei skirtingi, todėl galime surasti sutarimą.“

„Lietuva pabudo iš ypatingai sunkaus metų periodo ir Lietuvos piliečiai labai aiškiai nubaudė valdančiosios koalicijos partijas, - sakė I. Vėgėlė. – Dabar išrinkti politikai tikrai geriau girdės visuomenę ir mes tikrai stengsimės rinkėjų nenuvilti. Mes jau šiandien rinksime derybininkų grupę, kuri ir tęs derybas su socialdemokratais dėl būsimosios koalicijos, tačiau derėsimės ne tiek dėl pozicijų, kiek dėl programinių dalykų. Džiaugiuosi, kad visi mūsų sąrašo nariai esame bendraminčiai, tačiau tai nereiškia, kad negyvename pliuralistinėje visuomenėje, todėl nebūtinai mūsų nuomonės dėl visko sutampa – svarbiausia, kad sutampa mūsų tikslai ir programinės nuostatos. Dėl būsimų pareigybių, jeigu jos bus, spręs visa mūsų frakcija kartu – atsakinga yra siekti tų pareigybių, kurios leistų mums įgyvendinti mūsų programą. Viliuosi, kad derybų neužtempsime ilgam laikotarpiui, nes yra tokių partijų, kurios turi „nebaigtų reikalų“ ir reikia kuo skubiau užkirti kelią tokiems neaiškiems „reikalams“. Dabar reikia pradėti remontuoti visą politinę sistemą, kuri vis dar nėra brandi“.

„Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis, supratęs, jog į koaliciją nėra kviečiamas, pareiškė, jog yra nusiteikęs dirbti Seimo mažumoje:

„Nepaisant to, ar teks dirbti valdančiojoje daugumoje ar mažumoje, mūsų tikslai nesikeičia. Žinoma, vienareikšmiškai esu nusiteikęs dirbti Seimo mažumoje. Garbė yra dirbti Lietuvos žmonėms ir nepriklausomai kokį tu darbą dirbi – ar tu daugumoje, ar mažumoje, ar tu esi opozicijoje. Tai yra bendras darbas ir toks yra tikslas – jokio skirtumo nėra. O Viliją Blinkevičiūtę mes paremsime, jeigu ji tikrai eis į ministres-pirmininkes. Pasidžiaugsiu, kad rinkėjai tampa vis sąmoningesni ir balsuoja vis atsakingiau. O dėl valdančiosios daugumos, tai siūlau dar porą dienų palaukti – kol kas girdėjau, kad tik S. Skvernelio partija kviečiam į koaliciją“.

Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pasidžiaugė kai kuriomis pergalėmis vienmandatėse ir pasvarstė apie būsimą valdžios dėlionę:

„Mūsų partijos augimo tendencijos yra geros, nuotaikos – labai pozityvios ir šiame Seime bus stiprus, tvirtas liberalų balsas. Dabar laukiame būsimos vyriausybės kontūrų. Prieš rinkimus, rinkimų kampanijos metu ir kitomis progomis ne kartą sakiau, kad nematome galimybės kartu dirbti su valstiečiais ir „Nemuno aušra“, tokia nuostata išlieka ir dabar. Su socialdemokratais turime labai daug programinių skirtumų, ypač mokesčių srityje, tačiau neatmetu galimybės kalbėtis apie konkrečius darbus. Bet mums svarbūs klausimai – mokesčiai, ekonomikos skatinimo pertvarka, žmogaus teisių sritis – negali būti išmainomi į kokius nors postus. Žinoma, kompromisus kažkur galima rasti, tačiau nuo principinių nuostatų nesitrauksime, nes būtent dėl to rinkėjai už mus ir balsavo. Dėl ponios Vilijos Blinkevičiūtės akivaizdu, kad nėra tikrumo, kas bus jų premjeras, tačiau tai yra socialdemokratų iššūkis. Kai tik turėsime aiškumą, bus galima judėti toliau. Mūsų bendruomenės sprendimas yra tiesiogiai susijęs su Liberalų sąjūdžio programinėmis nuostatomis, kurių tikrai neišsižadėsime.“

Konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis:

„Išgirdęs rinkėjų signalą priimu sprendimą trauktis iš TS-LK pirmininko pareigų, taip pat priimu sprendimą padaryti pertrauką savo politinėje karjeroje ir perleidžiu savo o Seimo nario mandatą kitam kolegai. Tokio sprendimo priežastis akivaizdi – Seimo rinkimų rezultatai, kurie tiek mūsų partijai, tiek ir man asmeniškai Kauno Žaliakalnio apygardoje nebuvo geri. To neįvertinti nebuvo galima, nes tai būtų bėgimas nuo atsakomybės. Kol kas susitelksiu užsienio reikalų ministro darbe iki kol bus patvirtinta nauja Vyriausybė. Na, o dabar reikalingas tam tikras perkrovimas mūsų partijai, kuris, manau, netrukus ir prasidės skaidriai bei įdomiai. Galimų kandidatų į partijos pirmininkus yra ne vienas, įskaitant ir Ingridą Šimonytę. Aš jai jau padėkojau už sunkų darbą ir lyderystę partijai sudėtingu laikotarpiu, o jos kandidatūros į partijos pirmininkes priimtinumą rodo ir rezultatai vienmandatėje apygardoje, kur ji laimėjo pirmajame ture“.

Išgirdęs rinkėjų signalą priimu sprendimą trauktis iš TS-LK pirmininko pareigų, taip pat priimu sprendimą padaryti pertrauką savo politinėje karjeroje ir perleidžiu savo o Seimo nario mandatą kitam kolegai. 

Bene labiausiai džiaugėsi Nacionalinio susivienijimo atstovas Vytautas Sinica, vienmandatėje įveikęs konservatorę Radvilę Morkūnaitę-Mikulėnienę ir patekęs į Seimą:

„AČIŪ! Vakar dėkojau už darbus ir palaikymą, šiandien dėkoju už rezultatą. LRT skelbia ir nemeluoja, kad patekau į parlamentą, vienmandatėje Vilniuje nugalėjęs dabartinę Švietimo ministrę. Ačiū visiems palaikiusiems, visiems prisidėjusiems. Ačiū Pilaitei ir Karoliniškėms! Jūs išsirinkote profesionalų atstovą parlamente.

Seime tai bus tik vienas mandatas, bet kartu tai didelis įvykis Lietuvos politikai. Pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje Parlamente bus iš tiesų nacionalinės valstybės išlikimą ginančios pasaulėžiūros atstovas. Ir ignoruoti mūsų skelbiamas idėjas bus nepalyginamai sunkiau. Lapkritį prasidės naujas, parlamentinis darbų etapas, o kol kas pasidžiaukime tuo, ką padarėme. Sveikinu visus, kas to norėjote ir tai palaikėte, ši pergalė ir jūsų”.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis