Columbus +8,1 °C Debesuota
Trečiadienis, 2 Bal 2025
Columbus +8,1 °C Debesuota
Trečiadienis, 2 Bal 2025

Redakcijos nuotr.

Rita KRUŠINSKAITĖ
ŪP korespondentė  

Runkelių augintojai ir perdirbėjai priversti veržtis diržus

2024/10/03


Antri metai iš eilės ūkininkų užauginamas rekordinis cukrinių runkelių derlius kelia ne vien džiaugsmą. Dėl cukraus pertekliaus visoje Europoje krenta cukraus kainos, dėl to perdirbėjams teks reguliuoti runkelių supirkimo kainas, augintojams – mažinti jų plotus. Finansines pasekmes pajus ir ūkininkai, ir perdirbėjai.

Normalūs rinkos dėsniai

„Cukraus kainos krenta dėl kelių priežasčių – Europoje yra susikaupęs didelis jo kiekis, nes pastaruosius dvejus metus buvo labai aukštos kainos ir visi gamintojai buvo suinteresuoti pagaminti kuo daugiau cukraus, dideli jo kiekiai buvo įvežti iš Ukrainos. Dar viena kainų kritimo priežastis – šiemet prognozuojamas labai geras cukrinių runkelių derlius“, – pagrindines cukraus kainos kritimo priežastis „Ūkininko patarėjui“ įvardijo AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ generalinė direktorė Eglė Adomavičienė. Jos teigimu, tai visiškai normalus rinkos dėsnis. Cukrus yra plataus vartojimo prekė, kuriai būdingas tam tikras besikartojantis ciklas – kainų augimas ir kritimas. Tokį bangavimą galima matyti visą laiką. „Buvo dveji pelningi metai, kai vyravo labai aukštos cukraus kainos ir įmonė užsidirbo gerą pelną. Šiuo metu mes nepanikuojame, bet imsimės veiksmų – mažinsime gamybos kaštus, peržiūrėsime kiekius ir sieksime stabilizuoti situaciją. Šiek tiek mažinsime plotus, bet tai nebus daroma drastiškai, nes cukraus suvartojimas yra pakankamai stabilus. Naujus augintojus priimsime tik tuo atveju, jei koks nors esamas augintojas nebenorės auginti cukrinių runkelių, tada į jo vietą galės ateiti kitas augintojas“, – apie situacijos stabilizavimo priemones kalbėjo E. Adomavičienė.

Šiuo metu tarp Kėdainių cukraus fabriko bei cukrinių runkelių augintojų vis dar vyksta derybos dėl kitų metų sutartinių sąlygų ir supirkimo kainų. „Mūsų intencija yra runkelių supirkimo kainą mažinti, nes cukraus kainos irgi mažėja. Tikiuosi, kad ir kitus metus gamyba vyks sklandžiai, pavyks su ūkininkais susitarti. Per pastaruosius metus ūkininkai labai patobulėjo ir rodo labai puikius auginimo rezultatus, tiekia kokybišką žaliavą. Galbūt turėsime keletą sunkesnių metų, galbūt metai bus ir nuostolingi, bet praėjusieji dveji metai buvo aukšto pelningumo metai. Šiame versle tai įprasta situacija“, – optimistiškai į ateitį žvelgė fabriko „Nordic Sugar Kėdainiai“ vadovė.

UAB „Lietuvos cukraus fabriko“ direktorius Augustas Obuchavičius pritarė E. Adomavičienei, kad cukraus pertekliui Europos rinkoje įtakos turėjo tiek ukrainietiško cukraus pasiūla pirmąjį šių metų pusmetį, tiek padidėję auginamų runkelių plotai dėl perdirbėjų pasiūlytų patrauklių runkelių supirkimo kainų. Iškilusius iššūkius marijampoliečiai žada įveikti atsižvelgdami į rinkoje susiformavusias sąlygas. „Mūsų fabrikui maždaug 4 tūkst. ha plote cukrinius runkelius augina apie 100 ūkininkų. Šių metų oro sąlygos buvo palankios runkelių augintojams, todėl prognozuojame gerą derlių. Runkelius supirksime pagal metų pradžioje sutartyse numatytas sąlygas. Ar cukraus kainų kritimas ateinančiais metais turės įtakos plotų ir augintojų skaičiaus mažėjimui, šiuo metu vienareikšmiškai atsakyti sunku, didelę įtaką turės ne tik sumažėjusi runkelių supirkimo kaina, bet ir kitų kultūrų numatomos supirkimo kainos“, – situaciją apibūdino A. Obuchavičius.

Fabriko „Nordic Sugar Kėdainiai“ Žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris pasakojo, kad jų fabrikas jau pradėjo cukraus gamybą ir gamino ekologinį cukrų, o baigiantis rugsėjui pradėjo perdirbti ir įprastinius cukrinius runkelius. „Šiemet užaugo labai geras, aukštos kokybės cukrinių runkelių derlius. Kasama daugiau kaip 70 t/ha, tikėtina, kad cukringumas viršys 17 proc., kai bazinis cukringumas, nuo kurio skaičiuojama kaina, yra 16 proc. Kitaip sakant, šiemet runkeliai bus 15–20 proc. brangesni už bazinę kainą. Derlius – labai didelis, prognozuojame ilgą sezoną ir jam ruošiamės, stengsimės runkelius išsaugoti, kad nė viena pusė nepatirtų nuostolių“, – pabrėžė S. Mozeris.

Laimi vartotojai

„Karas Ukrainoje labai iškėlė cukraus kainas, paskatinusias cukraus gamybą visoje Europos Sąjungoje (ES) ir tai vėliau turėjo įtakos kainų kritimui. Lietuvoje tam reikšmės galbūt turi ir ukrainietiško cukraus įvežimas, stabdantis lietuviško cukraus pardavimus. Dabar lietuviško cukraus kaina už 1 t yra 500 Eur ar net mažiau“, – aiškino Lietuvos cukrinių runkelių augintojų asociacijos (LCRAA) prezidentas Kastytis Patėjūnas. Jis teigė, kad, viršijus referencinį įvežimo kiekį, ukrainietiškam cukrui jau yra įvesti muitai, tačiau tiek ukrainiečių, kiek mūsų prekiautojų išradingumui ribų nėra. Vartotojas iš to laimi, o ūkininkams tenka džiaugtis situaciją gelbstinčiomis tiesioginėmis išmokomis.

ŪP pašnekovo nuomone, esant žemai cukraus pardavimo kainai, fabrikui „Nordic Sugar Kėdainiai“ pažadėtą cukrinių runkelių supirkimo kainą – 42 Eur/t – mokėti darosi sudėtinga. Iš aplinkinių rinkų gaunama informacija rodo, kad runkelių supirkimo kainos krenta tokia pačia proporcija kaip ir cukraus – 25 proc. Lenkai moka apie 30 Eur/t, slovakai – 25–26 Eur/t, anglai – 33 svarus už toną.

„Šį sezoną mes gausime sutartą kainą. Ateinančių metų supirkimo kaina tikriausiai bus apie 29 Eur/t. Ko gero, atsiras runkelių augintojų, abejojančių, ar sėti tiek pat runkelių, ar mažinti jų plotus, o gal iš viso atsisakyti jų auginimo“, – svarstė K. Patėjūnas.

Anot LCRAA prezidento, „Nordic Sugar Kėdainiai“, siekdamas suvaldyti situaciją, yra deklaravęs susimažinti plotus 6 proc. Taip elgiasi ir kiti ES cukraus gamintojai, runkelių plotus mažindami net 20 proc. Lietuvos cukraus fabrikai jau pernai pradėjo reguliuoti cukrinių runkelių plotų dydį, bet tai rezultatų nedavė. Žemės ūkio duomenų centro duomenimis, 2024 m. cukrinių runkelių plotų buvo deklaruota 16 408 ha, 2023 m. – 15 894 ha.

Ateitis su technologinėmis naujovėmis

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis