Sako, kai kurie darbingo amžiaus lietuviai, nenorėdami susigadinti nuotaikos, vengia internete atsidaryti „Sodros“ būsimosios pensijos skaičiuoklę – esą ten atrasti skaičiai būna tokie nykūs, jog ilgam numuša tikėjimą gražia rytdiena. Tačiau daliai nieko neįtariančių žmonių gresia netgi laiku nesukaupti pensijai reikalingo stažo – mat jie nežino, jog šiandien šis stažas skaičiuojamas jau ne pagal išdirbtus metus. Esminės tampa uždirbtos pajamos ir nuo jų „Sodrai“ įmokėtos įmokos.
Pajamos lemia stažą Ypač skaudžiai su išdirbtų metų ir realaus sukaupto stažo neatitikimu gali susidurti tie asmenys, kurie oficialiai dirba tik puse etato arba darbuojasi su individualiosios veiklos (IV) pažyma. Neseniai „Sodra“ pranešė, jog vien per šiuos metus nesukaupti vienų metų stažo gresia 160 tūkst. žmonių, nes jų darbo užmokestis nesiekia minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA), kuris šiuo metu yra 380 eurų. Ne paslaptis, jog pastaraisiais metais, Vyriausybei oficialiai keletą kartų padidinus MMA, dalis nesąžiningų ar sunkiai besiverčiančių smulkių privačių įmonių atlyginimų iš tikrųjų nepakėlė, o tiesiog darbuotojus įdarbino ne visu etatu. Sutikę su tokiomis sąlygomis žmonės ne visada supranta, kaip toks pasikeitimas pablogins jų padėtį: ne tik ligos, nedarbo, motinystės, vaiko priežiūros išmokos bus mažesnės, bet nesusikaups ir pensijos stažas. Nes, kaip paaiškino „Sodros“ komunikacijos skyriaus vyriausiasis specialistas Rytas Stalnionis, tie laikai, kada pensinis stažas buvo lygus išdirbtų metų skaičiui, jau seniai praėjo. Dabar kiekvieno asmens stažas skaičiuojamas pagal pajamas ir nuo jų „Sodrai“ sumokėtas įmokas. „Nesvarbu, kiek metų asmuo išdirbo ir kokia forma – ar su darbo sutartimi, ar su individualiosios veiklos pažyma. Svarbiausia – kiek ir kokio dydžio jis yra sumokėjęs įmokų. Jei žmogus per kalendorinius metus sumoka valstybinio socialinio draudimo įmokų nuo 12 minimalių mėnesinių algų – šiuo metu tai yra 4 560 eurų, tai jis sukaupia vienų metų stažą. Jeigu jis moka nuo mažesnės sumos, stažas atitinkamai bus mažesnis, ir visiškai nesvarbu, ar reikiamą įmokų sumą jis sumokės per vieną ar per 12 mėnesių“, – paaiškino R. Stalnionis.
Dėl stažo net apsiverkia Ganėtinai rizikingoje padėtyje atsiduria asmenys, dirbantys su IV pažyma: informacijos, kad jų stažas tiesiogiai priklausys nuo pajamų, žmonėms labai ilgai niekas neteikė. Net ir darbo biržų atstovai, įvairiomis priemonėmis skatinę savarankišką užimtumą, raginę žmones imtis individualiosios veiklos, gyventojams neužsimindavo, jog, nesusirinkę per mėnesį minimalaus atlygio dydžio sumos, nesukaups ir reikiamo stažo. O individuali veikla juk neužtikrina stabilių pajamų: vieną mėnesį gali uždirbti daugiau, kitą – ir visai nieko neuždirbti. Užtai jau pasitaiko atvejų, kai susiruošę visus dokumentus pensijai žmonės tik „Sodros“ biuruose sužino, kad sukaupto stažo nepakanka. Kai kurie net apsiverkia dėl tos žinios. Tad R. Stalnioniui uždavėme klausimus iš tų situacijų, su kuriomis jau susiduria šiuo metu įvairiuose rajonuose dirbantys su IV pažyma asmenys.
Sistemos „nesusikalba“ – kenčia žmonės Emocingą laišką „Ūkininko patarėjui“ parašęs Kauno rajono gyventojas Dalius R. piktinasi, jog, užsiimdamas keliomis skirtingomis IV veiklomis, kasmet susiduria su tarpusavyje „nesusikalbančiomis“ Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) ir „Sodros“ informacinėmis sistemomis. Užuot ramiai pajamas deklaravus elektroniniu būdu ir sumokėjus mokesčius, tenka po keletą kartų vykti į „Sodrą“, aiškintis, tačiau netgi sumokėjus visus mokesčius, „Sodros“ informacinės sistemos siunčia pranešimus, kad asmuo skolingas. Darbuotojai ramina ir sako tais pranešimais netikėti. „O jei man kas atsitiktų? Aš skaičiuoti moku, „Sodroje“ galiu pasiginčyti ir įrodyti. O ką darytų mano žmona? Tektų susimokėti vyro paliktas „skolas“, kuriomis pati „Sodra“ sakė netikėti, bet jos niekur iš sistemos nedingo?“ – nerimauja vyras. „Kai asmuo vykdo kelių rūšių individualiąją veiklą ir taiko skirtingus leidžiamų atskaitymų apskaičiavimo būdus, skaičiuojant įmokas pagal iš VMI gautus duomenis, jos apskaičiuojamos netiksliai. Tokia situacija susiklostė todėl, kad skirtingų institucijų veiklą, skirtingų įmokų skaičiavimą reglamentuoja vis kiti įstatymai, todėl atsiranda neatitikimų tarp naudojamų duomenų, kuriais keičiamės. Žinome problemą ir ją sprendžiame: keičiamos duomenų apsikeitimo su VMI sutartys, atliekami programinės įrangos pakeitimai informacinėse sistemose, todėl ateityje netikslumų apskaičiuojant mokėtinas įmokas neliks. Atsiprašome už galimus nepatogumus“, – paaiškino „Sodros“ komunikacijos skyriaus vyriausiasis specialistas R. Stalnionis. Mokesčių vilkduobė: kiek reikia sumokėti iš tikrųjų? Kita situacija. Pasitikrina asmuo savo pensijos stažą ir mato: už tuos metus, kai dirbo su darbo sutartimi, stažas suskaičiuotas teisingai, tačiau ties metais, kai dirbta vien su IV pažyma, vietoje sukaupto stažo šviečia nuliai. Ką tai reiškia? Pasak R. Stalnionio, jei asmuo deklaravo visas uždirbtas pajamas, jei jos didesnės nei 12 MMA, jei nuo jų sumokėtos įmokos, jis tikrai negali matyti „nulinio“ stažo. Todėl matant nulius ties savarankiška veikla, reikia vykti į artimiausią Sodros“ skyrių konsultuotis. Bendra taisyklė tokia: jei asmuo sumoka įmokų per metus nuo 12 MMA sumos, vadinasi, jis sukaupia metų stažą. Ir čia žioji vilkduobė, dėl kurios visi, kurie dirba su IV pažyma, turėtų skubiai pasikonsultuoti nuvykę į „Sodrą“ ir pasitikrinti savo realią padėtį. Darbas su IV pažyma specifinis: juk įmokos „Sodrai“ mokamos nuo pusės deklaruotų pajamų – tai realiai uždirbti jie turėtų 24 MMA per metus, ne 380, o 760 eurų per mėnesį. Vis dėlto, pasak R. Stalnionio, ir šiuo atveju dažniausiai svarbu, kad per vienus kalendorinius metus būtų sumokėta įmokų nuo 12 MMA. Ar jums to pakaks stažui sukaupti, reikia pasitikrinti. Savo sukauptą stažą galite pasitikrinti prisijungę prie asmeninės „Sodros“ paskyros adresu https://gyventojai.sodra.lt.
Nedarbingumo stažą irgi reikia kaupti O štai kad gautų nedarbingumo išmoką, su IV pažyma dirbantis asmuo nuo šių metų pradžios gali tiek mokėti įmokas „Sodrai“ kiekvieną mėnesį ir prireikus gauti nedarbingumo išmoką, tiek ir deklaruoti savo pajamas už praėjusius metus, tačiau pastaruoju atveju į priekį naudotis nedarbingumo išmoka jis negalės. Tektų imti nedarbingumo pažymą, kuri bus fiksuojama „Sodroje“ ir kitąmet, deklaravus pajamas, bus išmokėtos ir nedarbingumo išmokos, kurios priklauso už praėjusius metus. Nedarbingumo stažui sukaupti reikia sumokėti įmokas ne mažiau negu nuo MMA 3 mėn. iš eilės. Ligos išmoka skaičiuojama pagal pajamas ir sumokėtas įmokas. Vadinasi, jei asmuo sumokės nuo MMA, tai ir išmoką jis gaus nuo MMA. O jei realiai asmuo negauna MMA dydžio pajamų per mėnesį, išmokos jam bus mažesnės, be to, kad sukauptų nedarbingumo stažą, jis vis tiek turės susimokėti įmokas nuo MMA. Vadinasi, jei gauna mažas pajamas, jam nedarbingumo stažui sukaupti tiesiog reikės mokėti ilgiau. Moralas gyventojams: bet kokiu atveju verčiau laiku pasitikrinti, kad ir kokios liūdnos žinios lauktų prisijungus prie „Sodros“ sistemos, nes uždelsus žinios bus tik dar prastesnės.
Rasa MASIOKAITĖ „ŪP“ korespondentė
Cristian Newman, Unsplash nuotrauka