Kol mūsų Vyriausybė planuoja, ką dar galėtų apmokestinti, lenkai nuo vasario pirmosios šešiems mėnesiams taikys nulinį pridėtinės vertės mokestį (PVM) maisto produktams ir trąšoms, mažins PVM tarifą degalams. Manoma, kad dar daugiau lietuvaičių ims plūsti į kaimyninę šalį. Ūkininkai – ne išimtis. Mūsų žemdirbius ypač gali vilioti mineralinės trąšos, kurių Lietuvoje jie nebeįperka.
Kodėl nepasinaudoti?
Ūkininkas Ramūnas SkapasŪkininkas Ramūnas Skapas, besidarbuojantis Vidurio Lietuvoje, iki šiol neturėjo minčių vykti į Lenkiją. Tačiau pastaruoju metu jis ėmė svarstyti, kad galbūt vertėtų apsidairyti Seinų, Suvalkų krašte ir pasidomėti, ką siūlo kaimynai. Jei logistika jam tiktų, jis Lenkijoje įsigytų trąšas. „Lietuvoje PVM mokėtojas turi sumokėti visą pradinę sumą su visais PVM, grąžinimo procedūros vyksta vėliau. Todėl, jei iš karto yra randamas pigesnis pasiūlymas ir analogiškos kokybės, tai kodėl šiuo pasiūlymu nepasinaudoti? Aš iki šiol buvau Lietuvos patriotas ir viską pirkau mūsų šalyje. Lenkija – rimtas konkurentas, šis jų sprendimas – sveikintinas. Manau, kad mūsų šalies pardavėjai ir gamintojai, kurių maržos nemažos, taip pat atras daugiau lankstumo. To labai norėtųsi“, – svarstė Ukmergės rajono ūkininkas. Jis pabrėžė, kad žemdirbiams šiuo metu, kai viskas aplinkui brangsta, nėra lengva. Neramina kalbos, kad grūdų kainos gali smuktelti. Ir tai ūkininkams neprideda optimizmo.
Didžiulis pralaimėjimas
Seimo narys Remigijus Žemaitaitis mano, kad nulinis Lenkijos PVM ūkininkams bus į naudą. „Sąskaitos-faktūros bus priimamos ir užskaitomos. Ar tu pirksi trąšas Lenkijoje, ar Vokietijoje, ar Lietuvoje, ar Estijoje, ar Latvijoje. Nėra skirtumo. Tačiau iš to išloš tik Lenkijos valdžia. Ir dar: šiuo metu Lenkijoje zlotas yra didžiausiose žemumose, kokiose per 30 metų galėjo būti, todėl pirkti ten naudinga. Ką lenkai daro? Lenkai baltarusiškas trąšas vešis pas save, jie neriboja eksporto, tranzito, įvežimo. Jie tik pakeitė tam tikras sudėtines dalis ir prekiauja. Manau, kad Lietuvos užsienio politikoje tai yra dar vienas didžiulis pralaimėjimas – nesikalbėti, nesitarti su kaimyninėmis šalimis, kad jeigu taikomos sankcijos ir kažkokios priemonės toms šalims, jos turi būti derinamos kartu“, – savo nuomonę „Ūkininko patarėjui“ išsakė R. Žemaitaitis.
Pasak Seimo nario, visa tai mūsų šalies ekonomiką palies šių metų rugsėjo mėnesį, kai ūkininkai nukuls grūdines kultūras, nuiminės daržoves ir visas kitas gėrybes. Tuomet produkcijos kainas išvysime prekybos centrų švieslentėse. Manoma, kad tuo metu olandiškos ir lenkiškos bulvės bus 0,05–0,10 Eur pigesnės už lietuviškas ir akcijos „Pirk prekę lietuvišką ir būk patriotas“ kažin, ar įpareigos tautiečius pirkti brangesnes bulves ir duoną.
R. Žemaitaitis sakė, kad Vyriausybė neišgirdo jo pasiūlymo neeksportuoti grūdinių kultūrų iš mūsų šalies, o išvežti perdirbtą produkciją. „Tuomet mūsų ūkininkai gautų dar didesnę kainą už grūdus, nes pagaminta produkcija yra brangesnė nei žaliavos“, – teigė pašnekovas. Jis, kaip ūkininkas, su nerimu žvelgia į kaimyninės šalies nutarimus ir mano, kad mūsų šalies ūkininkai važiuos į Lenkiją pirkti trąšų. „Aš pats gruodžio mėnesį pirkau. Matyt, ir kiti taip darys. Kiekvienas žiūrime, kiekvienas taupome, vienai tonai trąšų galima sutaupyti apie 150 Eur“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.
Skėsčioti rankomis nepakanka
Seimo narė Rima Baškienė mano, kad šiuo klausimu būtina kalbėtis, diskutuoti ir galvoti. „Aišku, mes neturime tokių svertų, kaip šiuo atveju, įpareigoti Lenkijos valstybę dėl trąšų ir dėl maisto produktų nulinio tarifo. Lenkijos valstybė daro ne ilgalaikį procesą, bet pusei metų. Lygintis prie didelės valstybės mums yra labai sudėtinga. Mūsų ekonomikai nulinis PVM tarifas yra sunkiai įsivaizduojamas“, – akcentavo pašnekovė. Ji mano, kad mūsų Vyriausybė yra pakankamai ryžtinga ir kažką pasiūlys. Šiuo metu skėsčioti rankomis, be abejo, neužtenka. Ji viliasi, kad mūsų valstybės vadovai turės kokių nors variantų, kaip spręsti šiuos klausimus. Nes tai ne vien ūkininkams, bet ir kitiems žmonėms, perkantiems maisto produktus, bus paskata važiuoti į kaimyninę šalį ir ten pirkti bei išvežti pinigus, kurie atgultų į Lietuvos biudžetą. „Tai yra elementaru, kad žmonės taip elgsis, nes jie turi tokią teisę. Mes taip pat turime galvoti, galbūt įvesti kažkokius kompensavimo mechanizmus, bet viską reikia suskaičiuoti ir pasverti, emocijomis pagrįstų sprendimų negali būti“, – pabrėžė R. Baškienė.
Atsilieps minimaliai
UAB „Emolus“ prekiauja trąšomis sodininkams, daržininkams. Šios bendrovės vadovas Gediminas Levanas ŪP sakė, kad kaimyninės šalies nulinis PVM Lietuvos rinkai atsilieps minimaliai. „Nemanau, kad ūkininkai lėks į Lenkiją trąšų. Jei ūkininkai yra PVM mokėtojai, jie juk vis tiek PVM atgauna, tai tas pat gaunasi. Aš kalbėjau su lenkais. Šiuo metu Lenkijos ūkininkai sustabdė pirkimus. Situacija jiems nėra aiški. Patys gamintojai nežino, kaip pardavinėti, nėra išaiškinimų“, – sakė G. Levanas.
2022-01-18
ŪP korespondentė Jolita ŽURAUSKIENĖ PVM trąšoms Lenkijoje, PVM maisto produktams Lenkijoje, PVM degalams Lenkijoje, Jolita Žurauskienė, Ūkininko patarėjas