Kaunas +22,1 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 7 Lie 2025
Kaunas +22,1 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 7 Lie 2025

Tymai plinta Europoje: ekspertai ragina skiepytis ir būti budriems keliaujant

2025/07/07


Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ELPKC) pranešė apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 000 žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje. Tad Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad keliaujant svarbu atminti apie šios ligos riziką ir ragina neatidėti vaikų skiepų. 

Ypač neramina tai, kad didžiausią riziką patiria kūdikiai iki vienerių metų, kurie pagal skiepų kalendorių dar negali gauti pirmosios tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcinos dozės. Jungtinėje Karalystėje tymų protrūkį, labiausiai paplitusį Londone, išprovokavo itin žemos vakcinacijos apimtys – čia paskiepyti tik 73,3 proc. vaikų. Vokietijoje tymų protrūkis kilo po tarptautinio festivalio – susirgusiųjų buvo ne tik iš Vokietijos, bet ir iš Čekijos, Italijos bei Lenkijos. ELPKC duomenimis, nuo 2025 m. pradžios, vertinant susirgusiųjų tymais vakcinacijos statusą , 85 proc. užsikrėtusiųjų nebuvo skiepyti, o 5 proc. buvo paskiepyti tik viena vakcinos doze.

Situacija Lietuvoje

Lietuvoje tymų situacija kol kas išlieka stabilesnė – per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruoti 6 tymų atvejai (pernai per tą patį laikotarpį jų buvo 26). Tačiau vakcinacijos apimtys šalyje taip pat mažėja: 2024 m. viena MMR vakcinos doze paskiepyta 86,17 proc. vienmečių vaikų (2023 m. – 87,08 proc.), o septynmečių paskiepytų antrąja doze sumažėjo iki 84,57 proc. (2023 m. – 85,72 proc.).

„MMR vakcina yra įtraukta į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių: pirmoji dozė skiriama 15–16 mėn. kūdikiams, antroji – sulaukus 6–7 metų. Jei vaikas nebuvo paskiepytas laiku, skiepytis galima taikant individualią skiepijimo schemą – tam reikia kreiptis į šeimos gydytoją arba pediatrą“, – primena NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Edita Jegelevičienė.

Keliaujant tiek po Europą, tiek už jos ribų, būtina būti budriems ir įvertinti asmeninę riziką, ypač, jeigu jūs pats ar jūsų vaikai nėra paskiepyti nuo tymų. Kylant abejonių dėl vakcinacijos statuso ne tik nuo tymų, raudonukės, epideminio parotito, bet ir nuo kitų vakcinomis valdomų ligų, geriausia kreiptis į šeimos gydytoją ar pediatrą, kuris galėtų patikslinti, kokias vakcinas esate gavę ir kurie skiepai jūsų laukia ateityje.

 

NVSC informacija

Dalintis
Verslas