Viena didesnių problemų, su kuriomis šiuo metu susiduriama Lietuvos žemės ūkyje – apžėlę melioracijos grioviai, kurių šlaitų tvarkymas ir priežiūra daugelio žemės ūkio ekspertų pripažįstami ilgalaike ir labai svarbia investicija. Žemės ūkio ministerijos duomenimis, Lietuvoje yra 2,5 mln. ha melioruotos žemės, iš šio ploto naudojama 2 mln. ha. Atsižvelgiant į tai, Lietuvos ūkininkai skatinami rūpintis melioracijos griovių šlaitų priežiūra ir 2017-ųjų pavasarį teikti paraiškas finansinei paramai gauti.
Priemonės paramos lėšomis finansuojami krūmų, augančių ant melioracijos griovio šlaitų, pašalinimo ir sutvarkymo, medžių bei kitos augalijos, augančios ant melioracijos griovio šlaitų, pašalinimo ir sutvarkymo, augalijos išvalymo iš melioracijos griovio dugno ir sutvarkymo darbai. Parama bus teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą „Melioracijos griovių šlaitų priežiūra“.
Kodėl naudinga užsiimti šia veikla? Tvarkant melioracijos griovių šlaitus pagal priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą „Melioracijos griovių šlaitų priežiūra“, gaunama įvairiapusė nauda. Pasak Žemės ūkio ministerijos Aplinkos apsaugos ir ekologinio ūkininkavimo skyriaus vedėjos Nedos Jakubauskienės, šienaujant būtų prisidedama prie bendrojo kraštovaizdžio tvarkymo, be to, tai yra vienas iš būdų išsaugoti bioįvairovę. Melioracijos grioviai įvardijami svarbia buveine daugeliui laukinių gyvūnų, vabzdžių, o tai labai svarbu biologinei pusiausvyrai išsaugoti. Be to, užsiimant melioracijos griovių šlaitų priežiūra, būtų prisidedama prie kompleksinių tikslų, orientuotų į aplinkos apsaugą, klimato kaitos švelninimą ir prisitaikymą prie jo.
Paramos gavėjui svarbios sąlygos
Pareiškėjai ir paramos gavėjai, įgyvendinantys šią veiklos priemonę, įsipareigoja 5 arba 6 metus vykdyti veiklą „Melioracijos griovių šlaitų priežiūra“ nuo paramos paraiškos pirmos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų nustatytos žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimo pradžios dienos. Prisiimtų įsipareigojimų trukmė negali būti keičiama. Be to, pareiškėjai privalo neprisiimti įsipareigojimų vykdyti tais atvejais, kai pagal veiklą „Melioracijos griovių šlaitų priežiūra“ vykdomi melioracijos griovio šlaito priežiūros darbai (šienavimas, krūmų kirtimas) atliekami valstybės biudžeto lėšomis.
Remiama veikla ir paramos dydis „Melioracijos griovių šlaitų priežiūra“ už išvežamą nušienautą žolę – 155 Eur už ha, o nušienautą susmulkintą žolę paskleidžiant ant melioracijos griovio šlaito – 141 Eur už ha. Tinkamas gauti paramą plotas, už kurį mokama kompensacinė išmoka, turi būti ne mažesnis kaip 0,1 ha.
Svarbūs įsipareigojimai Pareiškėjai, nusprendę teikti paraiškas pagal KPP priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą „Melioracijos griovių šlaitų priežiūra“, turės įvykdyti įsipareigojimus, tokius kaip nesuarti melioracijos griovio šlaito ir 1 metro pločio apsauginės juostos, nenaudoti organinių ir mineralinių trąšų, augalų apsaugos produktų melioracijos griovio šlaite ir 1 metro pločio apsauginėje juostoje, pasirinkti melioracijos griovių šlaitų priežiūros būdą, kai nušienauta žolė yra išvežama: melioracijos griovio šlaitą ir 1 m pločio apsauginę juostą nušienauti kartą per metus (pradėti šienavimą ne anksčiau kaip rugpjūčio 1 d. ir baigti iki rugsėjo 30 d.). Taip pat pašalinti krūmus ir jų ataugas, augančias melioracijos griovių šlaituose ir 1 metro pločio apsauginėje juostoje iki rugsėjo 30 d. Taip pat iki rugsėjo 30 d. išvežti nušienautą žolę, iškirstus krūmus ir jų ataugas, išvežti nušienautą (nesusmulkintą arba susmulkintą) žolę.
Išsamesnę informaciją apie Lietuvos kaimo plėtros programos priemones galima rasti Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros internetiniuose puslapiuose (www.zum.lrv.lt, www.nma.lt).