Kaunas +17,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 26 Lie 2025
Kaunas +17,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 26 Lie 2025
Ukrainos valstyinės muitinės nuotr.

Ukrainoje išardytas nelegalių pesticidų gamybos tinklas – suklastoti produktai galimai pateko ir į Lietuvą

2025/07/24


Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) koordinuojamas plataus masto tyrimas atliko svarbų vaidmenį atskleidžiant nusikaltėlių tinklą Ukrainoje, kuris užsiėmė masine agrocheminių produktų gamyba ir klastojimu. Šie produktai buvo melagingai paženklinti garsiausiais agrocheminių prekių ženklais Europoje ir JAV. Dėl to Ukrainos valdžios institucijos atliko 89 kratas visoje šalyje, per kurias konfiskuota šimtai tonų nelegalių produktų.

Padirbti pesticidai – į Europą

Ukraina išardė didelio masto nusikalstamą tinklą, kuris nelegaliai gamino ir pardavinėjo nelegalius pesticidus, skelbia OLAF. Policijos reidų metu buvo atskleistos kelios pogrindinės gamyklos, konfiskuota daugiau nei 175 tonos padirbtų agrocheminių medžiagų ir jų gamybai reikalingų žaliavų.

Be to, buvo aptikta atskirai pagaminta šių produktų pakuotė, taip pat padirbtos etiketės, plastikinės pakuotės, įvairių prekių ženklų holografiniai apsaugos elementai ir verslo subjektų antspaudai.

Specialios operacijos metu nustatyta, kad padirbti pesticidai buvo gaminami slapta pramoniniu mastu. Žaliavos, kuriose yra daug toksiškų medžiagų, buvo tiekiamos iš Kinijos, o pagaminta produkcija buvo parduodama per internetines parduotuves ir logistikos įmones, taip pat tiekiama ir į ES šalis.

Manoma, kad didžioji dalis konfiskuotų produktų buvo skirti Europos rinkai.

Padirbti pesticidai kelia didelę grėsmę maisto saugumui, aplinkos saugai ir teisėtoms agrochemijos įmonėms.

Specialioji operacija

Kaip praneša Ukrainos valstybinės muitinės tarnyba, vykdant specialią operaciją dvylikoje Ukrainos regionų buvo atliktos 89 kratos, kurių metu konfiskuota daugiau nei 175 tonos padirbtų prekių ir žaliavų, įrangos, etikečių, „juodosios“ apskaitos, 9 mln. grivnų (184 000 eurų) grynaisiais ir 20 automobilių. Bendra konfiskuotų daiktų vertė viršija 100 mln. grivinų (2,4 mln. eurų).

Nustatytos 8 organizuotos nusikalstamos grupuotės, kurių nariai bus patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Kijevo ir Odesos regionuose įkurtose pogrindinėse dirbtuvėse buvo klastojamos etiketės, hologramos ir instrukcijos su pirmaujančių Europos ir Amerikos kompanijų logotipais. Charkivo srityje buvo padirbinėjamos produktų pakuotės.

Nuo 2025 m. kovo iki liepos mėn. schemos dalyviams pavyko pagaminti daugiau nei 400 tonų suklastotų agrocheminių medžiagų, o tikėtinas pelnas iš jų pardavimo galėjo viršyti 200 mln. grivinų (4,8 mln. eurų).

Ukrainiečiai nesnaudžia

Šią operaciją plačiai aprašo ir Ukrainos žiniasklaida, o portalas „zahid.espreso.tv.“ šiame kontekste prisiminė, jog pernai gruodžio pabaigoje buvo nustatyta, jog Lucko gyventojai nelegaliai gamino pesticidus, herbicidus ir kitus augalų apsaugos produktus. Tuo metu konfiskuotų žaliavų ir pagamintos nelegalios produkcijos vertė siekė apie 5 mln. grivnų (102 000 eurų).

Lucko gyventojai nelegaliai gamybai buvo pritaikę požeminį garažą.

„Gatavinė produkcija buvo supakuota į talpyklas, paženklintas gerai žinomais Ukrainos prekių ženklais, ir urmu parduodama Ukrainoje, o tai autorių teisių savininkui padarė apie milijono grivinų žalą“, – tuomet pranešė Voluinės srities prokuratūra.

Per kratas požeminėse dirbtuvėse ir įtariamųjų namuose buvo aptikta ir konfiskuota daugiau nei 15 000 įvairių markių ir tūrių skysčių butelių, cheminių medžiagų gamybos įranga, daugiau nei 100 000 grivinų ir 10 000 JAV dolerių, gautų iš nelegalios veiklos.

Vadovėlinis pavyzdys

OLAF vaidmuo šioje operacijoje buvo sutelktas į strateginį žvalgybos duomenų rinkimą, analizę ir dalijimąsi jais, taip pat tarpvalstybinį koordinavimą, dėl kurio buvo įsteigta Rumunijos, Ukrainos ir OLAF jungtinė tyrimų grupė (JTG), veikianti EUROJUST globoje. Tyrimas pradėtas 2023 m., kai OLAF ir Bulgarijos valstybinės tarnybos šioje šalyje perėmė apie 11 tonų nelegalių pesticidų.

Atlikdami žvalgybos darbą po operacijos, OLAF tyrėjai vėliau atskleidė tarpvalstybinius nusikaltėlių ryšius, dėl kurių 2024 m. Rumunijoje taip pat buvo konfiskuota dar 1000 litrų padirbtų augalų apsaugos produktų. Galiausiai tai padėjo nustatyti ir vėliau išardyti pagrindinį šaltinį – neteisėtas didelio masto gamybos įmones Ukrainoje.

Operacijos metu itin svarbią paramą suteikė Ukrainos policija, šios šalies muitinės tarnyba, generalinė prokuratūra, o taip pat atitinakmos Rumunijos tarnybos.

OLAF generalinis direktorius Ville Itälä sakė: „Tai vadovėlinis pavyzdys, kaip operatyviniai veiksmai vyksta tarpvalstybiniu mastu. Tai, kas prasidėjo kaip pavieniai nelegalių pesticidų konfiskavimo atvejai Bulgarijoje ir Rumunijoje, pasirodė esanti daug gilesnės operacijos Ukrainoje uždanga. Metodiško tyrimo ir glaudaus bendradarbiavimo su partneriais dėka galėjome atsekti tiekimo grandinę iki pat šaltinio. Tokiu būdu padedame apsaugoti ne tik Europos rinkas, bet ir teisėtas įmones, ūkininkus bei aplinką.“

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis
2025/07/25

Miežiai – tik dėl sėjomainos?

Pirmasis grūdinių kultūrų derliaus dorojimo etapas – žieminių miežių pjūtis. Vieni šalies ūkininkai jau baigė doroti šiųmetį jų derlių, kiti dar tik pradeda. „Ūkininko patarėjas“ pasidomėjo miežių auginimo perspekty...
2025/07/25

Atostogų mados tarpukariu: nuo Aukštosios Panemunės iki Alpių

Tarpukariu, kai Kaunas tapo laikinąja sostine, miestiečių gyvenimas ėmė pulsuoti nauju ritmu – kūrėsi ne tik valstybės įstaigos, bet ir laisvalaikio kultūra. Atostogos buvo ir poilsio metas, ir proga atskleisti kūrybiškumą, parodyti m...
2025/07/25

Žemės ūkis pripažintas nacionaliniam saugumui svarbia sritimi

Pandemija ir karas Ukrainoje aiškiai parodė, kokios pažeidžiamos gali būti pasaulinės maisto tiekimo grandinės ir kaip svarbu turėti stiprią vietinę gamybą. Siekdama užtikrinti kuo didesnį savarankiškumą ir gebėjimą apsirūpinti maist...
2025/07/25

Pirmasis šiais metais AKM atvejis kiaulių ūkyje

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT)  šiandien, liepos 25 d., patvirtino pirmąjį šiais metais afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį Lietuvoje – liga nustatyta smulkiame kiaulių ūkyje Kelmės rajone, kuriame buvo laiko...
2025/07/25

Su namine duona – šaknų link

Įsibėgėjusią vasarą ir rugiapjūtės pradžią Panevėžio rajone spalvingai paryškino tradicinė naminės duonos kepėjų šventė „Visur duona su pluta“. Didžiulė, bet jauki, pagerbianti senuosius papročius ir dovanojanti staigmenų...
2025/07/25

Bitininkams šis sezonas – ypatingas, bet medaus brangimas – neišvengiamas

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Šiųmetis sezonas Lietuvos bitininkams išskirtinis – neįprastos gamtinės sąlygos ūkininkams sukėlė iššūkių. Kėdainių krašto bitininkų asociacijos pirmininkas R...
2025/07/25

Elektros gamyba augo 50 proc., beveik trys ketvirtadaliai pagamintos energijos – iš atsinaujinančių išteklių

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ skelbia 2025 metų balandžio–birželio mėnesių elektros sistemos rodiklius. Antrąjį šių metų ketvirtį elektros energijos Lietuvoje pagaminta 50 proc. daugiau, nei tuo ...
2025/07/25

Vibriozės bakterijos: vasaros mėnesiais jų galima aptikti Baltijos regione

Vasarą pakilus jūros paviršiaus temperatūrai, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ELPKC) atkreipia dėmesį į sezoninę riziką, kurią kelia Vibrio bakterijos. Šios bakterijos natūraliai gyvena pakrantės sūrokame van...