Kaunas +22,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Lie 2025
Kaunas +22,3 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Lie 2025

Vabzdžių feromoninės gaudyklės: kada jas kabinti?

2023/07/07


Ir miestų gatvėse, ir sodybose galima pamatyti keistų kabančių dėžučių ar medžių, kurių kamienai apjuosti plastikine juosta. Tai feromoninės gaudyklės. Pažvelkime iš arčiau, kaip veikia vabzdžių feromonai, kokiems augalams ir kada rekomenduojama juos naudoti.

Kaip veikia feromonai?

Vabzdžių feromonai gamtoje – tai natūralūs cheminiai junginiai, veikiantys kaip signalai. Juos išskiria patelės. Feromonai sklinda oru ar van­deniu, tam tikru nuotoliu. Šie signalai pasiekia tos pačios rūšies vabzdžių patinėlius dėl jų galvoje esančių antenų receptorių. Vis didėjanti feromono koncentracija padeda vabzdžiui surasti jį skleidžiantį šaltinį.

Daugelis rūšių yra priklausomi nuo šių signalų, kad išgyventų ir daugintųsi. Feromonai lengvai identifikuojami ir nukreipia patinėlį patelės link.

Sintetiniai feromonai išgaunami laboratorijoje ir skirti dirbtinai suklaidinti vabzdžių patinus. Nedidelis feromono kiekis įdedamas į guminį ar plastikinį dozatorių, kuris dedamas į gaudyklę. Jei gamtiniai feromonai įprastai pritraukia patinus prie patelių, sintetiniai feromonai vabzdžiams skirti tam, kad patinus suklaidintų ir šie neberastų patelių. Todėl vabzdžiai nebesidaugina, o augalai lieka apsaugoti.

Vabzdžių feromonai gali būti naudojami sodininkystėje, daržininkystėje ir kitur kenkėjų gausai nustatyti, jiems sugauti. Sintetiniai feromonai padeda užfiksuoti kenkėjų atsiradimo pradžią, todėl galima laiku panaudoti kitas priemones. Naudojant sintetinius vabzdžių feromonus, patelės lieka neapvaisintos, nededa kiaušinėlių, neišsirita augalus žalojančios lervos. Augalai lieka sveiki ir produktyvūs.

Šis saugus būdas paveikia tik vieną probleminę kenkėjų rūšį, neturėdamas įtakos kitiems vabzdžiams. Naudojant daugiau gaudyklių su feromonais tam tikrame plote, proporcingai didėja ir su­gaunamų kenkėjų skaičius.

Feromonus galima naudoti tiek vaisme­džiams, tiek dekoratyviniams augalams ir net daržovėms. Svarbu nustatyti kenkėją, kuris gadina auginamų augalų išvaizdą ar vaisius. Naudojimo laiką lemia kenkėjo vystymosi ypatybės ir tai, kiek jo dauginimosi ciklų būna per šiltąjį sezoną.

feromoninės gaudyklės
„Perozzip“ daugkartinė gaudyklė.

Kada kabinti gaudykles?

Anksti pavasarį gaudyklė su feromonu kabinama Kaštonų keršakandei (Cameraria ohridella). Gegužės antroje pusėje ar pabaigoje, kai pradeda skraidyti suaugėliai, jos kabinamos ąžuoliniam lapsukiui (Tortrix viridana).

Obuoliniam vaisėdžiui (Cydia pomonella) gaudyti feromoninės gaudyklės kabinamos žydint obelims, rožiniam lapsukiui (Archips rosana) – prieš žydėjimą, vyšninei musei (Rhagoletis cerasi) – anksti pavasarį prieš žydėjimą.

Žydėjimo metu jos kabinamos slyviniam vaisėdžiui (Grapholita funebrana) ir tinklasparniui lapsukiui (Adoxophyes orana), o morki­nei musei (Psila rosae) – gegužę.

Kopūstinei kandžiai (Plutella xylostella) tokia gaudyklė darže kabinama birželį, kiek vėliau, birželio antroje pusėje – verpikui (Lymantria dispar). Bet specialistai perspėja, kad dėl vis šiltėjančio klimato suaugėlių vabzdžių skraidymas gali prasidėti ir anksčiau.

Verpikui vienuoliui (Lymantria monacha) gaudyklė su feromonu kabinama nuo liepos–rugpjūčio iki rugsėjo vidurio, bet dėl vis šiltėjančio klimato suaugėlių vabzdžių skraidymas gali prasidėti ir anksčiau. Žievėgraužiui tipografui (Ips typographus) – nuo balandžio iki rugpjūčio, nes pirmos kartos vabalai skraido balandį–birželį, o antros kartos liepą–rugpjūtį.

Gau­dyklės kabinamos medžio vainiko viduryje, vakarų–pietvakarių pusėje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių.

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis