Galisijos Aukščiausiasis Teismas nustatė, kad Galisijos regiono vyriausybė ir Miño-Sil hidrografinė konfederacija pažeidė As Conchas (Ourense) gyventojų pagrindines teises dėl intensyviosios gyvulininkystės užteršto vandens rezervuaro. Teismas pareiškė, kad buvo pažeistos pagrindinės gyventojų teisės į gyvybę, privatumą ir būsto neliečiamybę, taip pat į privačią nuosavybę.
Kaip akcentuoja agrarheute.de, Ispanija yra didžiausia kiaulių augintoja Europoje. Vien Galisijoje yra trečdalis visų šalies kiaulių ūkių. Pasak aplinkosaugos organizacijų „ClientEarth“ ir „Amigos de la Tierra España“ („Žemės draugai“), Ispanijos vartotojų teisių gynimo organizacijos (CECU) ir privačių ieškovų, tai ir nulėmė pagrindinių žmogaus teisių pažeidimą.
Teismas iš dalies patenkino Lobeira (Ourense) savivaldybės As Conchas vietos gyventojų asociacijos ir CECU bei septynių privačių asmenų ieškinį, taip pat priskyrė tam tikrą atsakomybę Bande, Os Blancos, Trasmiras, Lobeira ir Muínjos miestų taryboms, tačiau piniginį ieškinį prieš jas atmetė.
Pasak teismo, kiaulių ir paukštininkystės ūkiai pažeidė apie 20 000 Ispanijos gyventojų teisę į švarią aplinką. Žala apima pernelyg didelę nitratų koncentraciją gruntiniame vandenyje ir minėtame vandens rezervuare, taip pat dėl amoniako išmetimo keliamą kvapo. Dėl to gyvenimas ten tapo nepakeliamas.
Kaip skelbia portalas poderjudical.es, teisėjai įpareigojo minėtas administracijas „nedelsiant imtis visų būtinų priemonių, kad būtų panaikinti kvapai ir sustabdytas aplinkos būklės blogėjimas As Conchas rezervuare ir jo apylinkėse“, siekiant „atkurti visapusišką pagrindinių teisių įgyvendinimą“.
Be to, teismas įpareigojo jas „nedelsiant imtis visų būtinų priemonių, kad būtų užtikrintas švaraus, saugaus geriamojo vandens, kuriame nebūtų mikroorganizmų ir cheminių medžiagų, keliančių grėsmę žmonių sveikatai, tiekimas, kad jie galėtų visapusiškai naudotis savo žmogaus teise į vandenį“.
Nutartyje taip pat nurodyta gyventojams išmokėti įvairaus dydžio kompensacijas per mėnesį nuo pradinio ieškinio pateikimo dienos.
Galisijos Aukščiausiasis Teismas savo nutartyje akcentuoja, kad Galisijos regiono vyriausybė „leido pernelyg padidinti intensyvios gyvulininkystės ūkių (o tokių regione yra daugiau nei 300) skaičių tokiame regione kaip A Limia, neperkeliant aplinkosaugos rizikos bendrovei ir (arba) bendrovėms, gaunančioms naudą“. O šią riziką dar labiau padidino neefektyvus atliekų tvarkymas ir cheminės jų kontrolės nebuvimas – manoma, jog atliekos, kuriose buvo antibiotikų, buvo verčiamos tiesiog atviroje vietoje, „žemė negalėjo jų absorbuoti, o kartu buvo padaryta žala aplinkai ir atsirado atsparių bakterijų“.
O Miño-Sil hidrografinė konfederacija, atsakinga už vandens kokybės stebėseną, teismo manymu, pademonstravo „neveiklumą, susidūrus su vandens kokybės blogėjimo faktu nuo 2011 m.“. Teisėjai akcentuoja, kad valstybinė agentūra turėjo įsikišti reaguodama į „didžiųjų ūkių leidimų gausėjimą“. Teismas pastebėjo, jog minėtose vietovėse „gyventojų skaičius yra mažas, o gyvulių populiacija pagal atliekų lygį yra panaši į didelio miesto“.
Pasak CECU, šis teismo sprendimas sukuria precedentą – naują standartą būsimoms panašioms byloms – ginant konstituciškai garantuojamas pagrindines teises, kurias pažeidžia intensyvioji gyvulininkystė. Organizacija šiuo ieškiniu ketina atverti kelią ir kitiems ieškiniams prieš intensyviąją gyvulininkystę visoje Europoje.
Parengė Ričardas Čekutis