Dažnai į GGI kreipiasi gyvūnų gerovei neabejingi žmonės, pastebėję viešoje erdvėje gyvūnų su patrumpintomis ausimis nuotraukas. Gyvūnų ausų ir uodegų trumpinimo procedūra Lietuvoje yra uždrausta ir laikoma žiauriu elgesiu su gyvūnų, už kurį gresia įstatymuose numatyta atsakomybė.
Vienas tokių atvejų – nustebino, kadangi Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) teigė, kad neturi įrodymų, kurį iš dviejų įtariamųjų nubausti. Tačiau GGI dėl šio atvejo pateikus dokumentus policijai, gyvūno šeimininkas buvo nubaustas.
Už žiaurų elgesį su gyvūnu asmenys VMVT nenubausti, nes neaišku kuris iš dviejų atliko nusikaltimą
Neseniai GGI interneto portale Skelbiu.lt pastebėjo įrašą, kuriame pateikiama informacija apie dovanojamą amerikiečių stafordšyro terjerų veislės šunį. Iš įraše esančios nuotraukos matyti, kad šuo dovanojamas po atliktos ausų trumpinimo procedūros ir šuns ausys dar net nėra iki galo sugijusios.
GGI atstovai kreipėsi į VMVT dėl žiauraus elgesio su gyvūnu, prašydami išnagrinėti šį atvejį. VMVT atliko patikrinimą ir nustatė, kad gyvūnas priklauso A. Ž., kuris šunį įsigijo iš neregistruoto gyvūnų augintinių veisėjo A. E., užsiimančio nelegaliu jų dauginimu ir pardavimu su jau patrumpintomis ausimis.
Vėliau socialiniame tinkle „Facebook” grupėje „Šilalės turgelis“ buvo pastebėtas dar vienas skelbimas, kuriame taip pat pateikiama šuns su karpytomis ausimis nuotrauka. GGI į VMVT kreipėsi ir dėl šio atvejo, prašydama išsiaiškinti apie jau kitą asmenį A. B. dėl neteisėto gyvūnų augintinių veisimo. GGI pranešime VMVT net pateikė pardavėjo ir interesanto susirašinėjimo ekrano kopiją, kurioje pardavėjas pats pripažįsta / sako, kad nuotraukoje vaizduojamo šuns ausys dar nesugijusios.
Iš VMVT gautas atsakymas, kad skelbimą įdėjęs A. B. yra nesusijęs su nuotraukoje skelbiamu gyvūnų. Anot tarnybos, „Patikrinimo metu išsiaiškinta, kad A. B. neturėjo nieko bendra su Jūsų pranešime nurodytu skelbimu Facebook platformoje „Šilalės turgelis“, kur prie šuns nuotraukos nurodytas telefono numeris priklauso A. E.”
Vykdant tolesnį tyrimą nustatyta, kad pranešime nurodytas „Facebook“ platformoje eksponuotas šuo, priklausė A. Ž. , kuris jį įsigijo iš neregistruoto gyvūnų augintinių veisėjo A. E. VMVT Tauragės departamento Šilalės skyriuje šių abiejų paminėtų asmenų atžvilgiu dėl patikrinimų metu nustatytų, gyvūnų augintinių veisimo, ženklinimo ir registravimo, vakcinavimo nuo pasiutligės bei pavojingų šunų laikymo pažeidimų pradėta administracinė teisena.
VMVT savo atsakyme rašė: „Atliekant tolesnį Jūsų pranešimo tyrimą, 2023-10-10 atliktas patikrinimas X veterinarijos paslaugų teikėjo patalpose. Pagal vedamą veterinarijos paslaugų teikėjo dokumentaciją ar kitus požymius, deja, nepavyko nustatyti žiauraus elgesio su gyvūnais, t. y. draudžiamų veterinarinių procedūrų atlikimo faktų, tokių kaip šunų ausų trumpinimas ar kt. Tačiau dėl patikrinimo metu nustatytų teisės aktų pažeidimų, veterinarijos gydytojui pradėta administracinė nusižengimų teisena."
Dar kartą el. paštu paklausus VMVT, ar buvo asmuo patrauktas atsakomybėn dėl atliktos ausų karpymo procedūros, sulaukėme tokio atsakymo: „Jums buvo pateikta visa informacija, kas buvo nustatyta kolegų iš VMVT Tauragės departamento”. Tiek patikrinimų metu, tiek renkant papildomą informaciją, nepavyko surinkti svarių įrodymų, ar minėtam šuniui ausis patrumpino A. E., ar ši draudžiama ausų trumpinimo procedūra buvo atlikta jau A. Ž. įsigijus šunį. <...>”.
Abiejų asmenų veiklos atžvilgiu pradėta administracinė teisena dėl patikrinimo metu nustatytų gyvūnų augintinių veisimo, ženklinimo ir registravimo, vakcinavimo nuo pasiutligės be pavojingų šunų laikymo pažeidimų, tačiau dėl ausų trumpinimo procedūros nenubausti.
Šį savo sprendimą VMVT argumentavo tuo, kad „<..> tiek patikrinimų metu, tiek renkant papildomą informaciją, nepavyko surinkti svarių įrodymų ar minėtam šuniui ausis patrumpino A. E, ar ši draudžiama ausų trumpinimo procedūra buvo atlikta jau A. Ž. įsigijus šunį.“
Gyvūnui ausis trumpino neva siekiant išvengti ausų ligų
GGI gavus tokį VMVT atsakymą, kreipėsi į policiją, kuri, išnagrinėjusi pateiktą medžiagą ir įvykdžiusi apklausą, nustatė, kad ausis šuniui trumpino gyvūno savininkas A. Ž. Šiam žiauriai su gyvūnu pasielgusiam asmeniui pritaikyta administracinė atsakomybė.
A. Ž. apklausos metu prisipažino, kad šuniui atliko Lietuvoje neteisėtą gyvūno ausų trumpinimo procedūrą dėl to, kad yra skaitęs, jog, pašalinus ausis, sumažinama ausų ligų rizika.
Anot GGI vadovės Beatričės Vaitiekūnaitės, informacija apie tai, kad šuniui patrumpinus ausis, bus išvengta infekcijų – klaidinga ir visiškai neatitinka realybės. „Atvirkščiai, šuniui pašalinus ausis, infekcijų rizika padidėja, kadangi yra pašalinama klausos organus dengianti išorinė ausies dalis. Ne veltui ausų trumpinimas yra priskiriamas prie žiauraus elgesio su gyvūnu – tai gyvūnui sukelia didelį skausmą, gali net atsirasti fantominiai skausmai visam gyvenimui, taip pat kyla daugybė kitų rizikų, susijusių tiek su fizine, tiek su psichine gyvūno sveikata“, – apie ausų trumpinimo šunims pasekmes pasakoja GGI vadovė.
Kaip paaiškėjo, gyvūno savininkas A. Ž., pasiėmęs gyvūną iš A. E. ir jį sužalojęs trumpinant ausis, vėliau nusprendė jo dėl pasikeitusių gyvenimo sąlygų atsisakyti. Todėl gyvūnas vėl buvo atiduotas kitam asmeniui.
„Iš tiesų matome situaciją, kai šeimininkai žaloja savo keturkojus jiems kirpdami ausis, o paskui jų vis tiek atsisako ir ieško kam atiduoti, padovanoti. Taigi, gyvūnas ne tik buvo priverstas kentėti didžiulį ir beprasmį skausmą, bet vėliau buvo išduotas, jam ieškomi nauji namai. Labai svarbu suprasti, kad gyvūnas – ne daiktas, todėl prieš jį įsigyjant reiktų gerai apgalvoti, ar galėsi juo rūpintis visą jo gyvenimą, mažiausiai 10–15 metų“, – atvejį komentuoja GGI vadovė B. Vaitiekūnaitė.
GGI nuolat atstovauja gyvūnų interesus, šviečia visuomenę gyvūnų gerovės klausimais bei siekia, kad Lietuvoje būtų stabdomas žiaurus elgesys su gyvūnais. Pastebėjusi žiauraus elgesio su gyvūnais atvejus internetinėje erdvėje ar apie tokius atvejus gavusi pranešimą, organizacija atitinkamoms institucijoms rengia dokumentus ir atstovauja gyvūnų interesams teisme.
Pastebėjus gyvūnų kupiravimo atvejus GGI kviečia būti pilietiškais ir pranešti GGI https://www.nukirpoausis.org arba institucijoms naudojantis GGI parengta gyvūnų gelbėjimo instrukcija: https://bit.ly/GGI-Instrukcija-Kupiravimas
„Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ fotoinformacija