Columbus +10,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024
Columbus +10,1 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024


Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė 

Žaliasis pagriovių marazmas

2024/06/06


Sudėtingas, privalomas pagriovių įbraižymas kiša koją žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo spartai. Tiek ūkininkai, tiek žemės ūkio specialistai vargsta, stringa įbraižymo programa. Ūkininkai baiminasi nespėsiantys laiku supildyti visų dokumentų, o Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) teigia stebinti dar lėtesnį pasėlių deklaravimą nei pernai. Visą šią veiklą, dėl kurios deklaravimas vėluoja, Ukmergės r. ūkininkas Saulius Daniulis tiesiai  šviesiai vadina „žaliuoju smegenų plovimu“.

Sulaukia daug klausimų

Pakruojo r. ūkininkas, Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) vicepirmininkas Gedas Špakauskas, atstovaujantis žemdirbių interesams, nuo pat pirmųjų susitikimų su Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) atstovais akcentavo pagriovių deklaravimo problemas. „Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) svetainėje buvo išaiškinta, kad reikia deklaruoti visą valdomą žemę. Daug domėjausi šia tema, todėl ir iš ūkininkų sulaukiu nemažai klausimų apie ekoschemas ir kitus pasėlių deklaravimo reikalavimus. Pats populiariausias klausimas – pagriovių, t. y. smulkių laukų plotų, kurie yra palikti prie griovių, kaip apsauginės juostos, tikslus įbraižymas. Informaciją apie tai ir nuotraukas su paaiškinimais esu paskelbęs savo socialinio tinklo paskyroje“, – „Ūkininko patarėjui“ aiškino LŪS vicepirmininkas. Nors pats G. Špakauskas pataria kitiems žemdirbiams, pats taip pat daug vargo braižydamas laukelius. Nepasikeitus ūkio plotui, pernai ūkininkas deklaravo 33 laukus, šiemet, prisidėjus pagrioviams, –  63. Pagrioviai tapo atskirais laukais, kuriuos reikėjo įbraižyti, išmatuoti jų ilgį.

Šakių r. ūkininkas Povilas Navickas pripažino, kad šiemetis deklaravimas yra blogesnis už pernykštį – pagrioviai sudaro atskirus blokus, kurie nuolat sutampa su pasėliais. Todėl tie laukeliai, su kuriais pernai viskas buvo gerai, šiemet ūkininkams tapo tikru galvos skausmu.

Juda ne į tą pusę

Anot Kelmės r. ūkininkų sąjungos (KRŪS) pirmininko Martyno Puidoko, pernai įbraižyti laukeliai šiais metais jau nebetiko. „Reikia ištrinti ir įbraižyti iš naujo. Nors galėjo viską įbraižyti automatiniu būdu. Dabar viskas atrodo labai sudėtingai“, – mintimis pasidalijo iniciatyvus ūkininkas. Jis minėjo, kad, įbraižydami griovius, vargsta ne tik ūkininkai, bet ir specialistai. Nors programų algoritmai ir tobulėja, tačiau viskas sudėtingėja.

ŽŪM kaskart žemdirbiams primena apie nuotolines konsultacijas pasėlių deklaravimo tema, kurios vyksta kiekvieną ketvirtadienį ir tęsis iki birželio 28 d. Tačiau žemdirbiai vis tiek neišvengia klaidų. Kaip ŪP teigė M. Puidokas, specialistai aiškina, bet paskutinio paspaudimo, kuriuo deklaraciją reikia priduoti, ir nepadaro. „O būtent ten, nuo to momento ir prasideda visi įdomumai. Tuomet visos klaidos išryškėja raudona spalva. Todėl dar kartą pasikartosiu: pagriovių įbraižymas – labai sudėtingas. Vis dar išlieka didžiulė kontrolė bei noras viską suvaržyti. Man atrodo, kad viskas turėtų judėti į priešingą pusę, bet pas mus viskas kuo sudėtingiau, kuo daugiau duomenų“, – svarstė KRŪS pirmininkas.

Ukmergės r. ekologinio ūkio šeimininkas Ramūnas Skapas apgailestavo, kad problemos pabaigus deklaravimą nesibaigia. Jos prasideda tada, kai pradedama laukti iš valstybės žadėtų išmokų. Tada paaiškėja, kad ūkininkams nesumokama tiek, kiek žadėta. „Prižiūrintieji kraštovaizdžio elementus ir tvarkantys pagriovius gavo trečdaliu mažesnę išmoką nei buvo žadėta. Šiemet numatoma išmoka – 150 Eur/ha. Tačiau ji priklausys nuo to, kiek žemdirbių dalyvaus programoje. Šie skaičiai – perspektyviniai, optimistiniai. Realybėje programoje dalyvauja daugiau ūkininkų, negu tikimasi, ir tada išmokos yra mažinamos“, – kalbėjo R. Skapas.

Atima daug laiko

Ekologiniame šeimos ūkyje besidarbuojantis ukmergiškis Saulius Daniulis svarstė, kiek dirbamos žemės paleidžiama vėjais, paliekant pagriovius. Kiek pinigų praranda kiekvienas ūkis ir valstybė? Kiek pagriovių išlaikymas kainuoja Lietuvai? Kodėl ekologams, nenaudojantiems chemijos produktų, reikia palikti 3 m pločio pagriovius? „Šią veiklą aš drąsiai galiu pavadinti žaliuoju smegenų plovimu“, – rėžė S. Daniulis.

ŪP pašnekovas teigė negaunantis atsakymų į klausimus, kiek CO2 emisijų bus išmesta šienaujant ir prižiūrint kiekvieną griovelį, kiek bus sumokėta tikrintojams, kokia iš to nauda gamtai? „Galvoti apie tai, kad 3 m, palikti nuo melioracijos griovio, kažką apsaugos, gali tik ufonautas ir dar kažko parūkęs“, – pasipiktinimo neslėpė S. Daniulis. Jis pasakojo, kad šiemetis pagriovių išmatavimas atima daug laiko, tiksliai juos įbraižyti neleidžia programa. Šiais metais jo ūkyje deklaruojant pagriovius, kurie yra sutvarkyti ir yra be krūmų, aerofotografinė nuotrauka parodė, kad krūmai yra ir leido griovį įbraižyti. Tačiau, norėdamas pateikti paraišką, S. Daniulis pastebėjo klaidą, dėl kurios reikėjo viską iš naujo perbraižyti. „Braižydamas pagriovius sugaištu 4–6 val. Vėl viską analizuoju iš naujo, žiūriu, kur tinka krūmai, kur netinka, kur yra pralaida ir kur ji nukerta griovį ir t. t. Tada piešiu griovelį iki pralaidos, kitą – už pralaidos ir t. t. Darbo yra tiek, kiek paskerdus kiaulę. Du kartus buvau pas seniūnijos darbuotoją, praleidau pusę dienos ir dar negalėjau priduoti deklaracijos“, – nesklandumus vardijo S. Daniulis.

Šiek tiek lėtėja

Ukmergės r. savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjas Salvijus Stimburys teigė, kad šiais metais didėja įbraižomų laukų skaičius dėl vandens telkinių apsaugos zonų, tačiau įbraižymo programa dažnai stringa, todėl paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškų priėmimo procesas šiek tiek lėtėja. „Ūkininkų, kurie patys įbraižo laukus, – tik pavieniai, nes seniūnijose ir skyriuje dirbantys specialistai turi daugiau deklaruojamų laukų įbraižymo įgūdžių ir žinių apie paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus administravimo ir kontrolės taisyklių taikymą. Todėl ūkininkai paramos paraiškas dažniausiai pildo kartu su specialistais, kuriems šiais metais deklaravimo procesas nepalengvėjo“, – ŪP sakė S. Stimburys. Jis paminėjo, kad šiais metais tiesioginių išmokų administravimo ir kontrolės taisyklėse didelių pakeitimų nebuvo, kai kurie reikalavimai buvo supaprastinti, tačiau ūkininkams išlieka pakankamai daug neaiškumų dėl nustatytų reikalavimų pareiškėjams taikymo. ,,Šiuo metu jau patvirtinta 40 proc. paramos paraiškų, palyginti nuo bendro praeitais metais pateiktų paraiškų skaičiaus“, – teigė vedėjas.

Didžiulė problema

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis