Kaunas +21,2 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 23 Lie 2025
Kaunas +21,2 °C Dangus giedras
Trečiadienis, 23 Lie 2025
Asociatyvi 123rf nuotr.

Stasys BIELSKIS
ŪP korespondentas  

Žemės ūkio technikos draudimas: būti ar nebūti?

2025/06/08


Kaime prasidėjus didžiajam darbymečiui, ūkininkams ir žemės ūkio bendrovėms aktualiomis tampa ne tik galimos gamtos stichijos, naikinančios derlių, bet ir rūpestis, kaip išsaugoti brangią žemės ūkio techniką. Turbūt vienintelė galimybė nepatirti didžiulių nuostolių – šią techniką drausti. Mat neretai karštomis javapjūtės dienomis užsidega javų kombainai, be to, traktoriai arba bet kuri kita žemės ūkio mašina gali tapti ilgapirščių grobiu. Galimybes ir būtinumą drausti komentuoja Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) pirmininkas dr. Kęstutis MAŽEIKA ir Lietuvos žemės ūkio technikos asociacijos prezidentas Erikas BĖRONTAS.

KRK siūlė neapmokestinti sutarčių

mazeika

Kęstutis MAŽEIKA:

„Žemės ūkis – viena iš svarbiausių ekonomikos šakų Lietuvoje, kuri ne tik aprūpina šalį maisto produktais, bet ir yra reikšminga eksporto dalis. Moderni žemdirbystė nebeįsivaizduojama be pažangios technikos – traktorių, kombainų, sėjimo ir derliaus nuėmimo mašinų, kurios kainuoja dešimtis ar net šimtus tūkstančių eurų. Tačiau daugelis ūkininkų vis dar abejoja, ar verta šią techniką drausti.

Šiuolaikinė moderni technika – tai ne tik ūkininko pagalbininkas, bet ir didžiulė investicija. Vieno kombaino ar traktoriaus gedimas ar praradimas gali reikšti ne tik sustojusius darbus, bet ir didelius finansinius nuostolius. Draudimas tokiu atveju gali padėti atgauti investicijas ir išvengti katastrofiškų padarinių. Tačiau, nepaisant akivaizdžių privalumų, nemažai ūkininkų į draudimą vis dar žiūri įtariai ir dažnai draudžiasi tik privalomais atvejais, kai to reikalauja kreditoriai.

Be to, draudimo sutartyse dažnai būna surašytos neaiškios sąlygos ir išimtys. Dažnai sutartyse būna daug išlygų, o ūkininkai neretai susiduria su atvejais, kai žala nėra kompensuojama dėl „smulkių raidelių“ sąlygose. Be to, ilgai trunkantis žalų nagrinėjimo procesas – ūkininkai bijo, kad, įvykus draudiminiam įvykiui, žalų atlyginimas užtruks, o tuo metu nebus kuo dirbti žemės ar nuimti derlių.

Pastaraisiais metais Lietuvoje fiksuojama vis daugiau atvejų, kai iš ūkių pavagiama brangi technika ar net jos dalys – GPS sistemos, kompiuteriai. Kiekvienais metais fiksuojami atvejai, kai užsidega kombainai ar traktoriai, ypač vasarą, intensyvaus darbo metu. Stichinės nelaimės, audros ar liūtys gali apversti ar užtvindyti techniką, ypač jei ji laikoma lauke ar neapsaugotose patalpose.

Žemės ūkio technikos draudimas – tai apsauga nuo realių grėsmių. Draudimas gali padėti ūkininkui išlaikyti stabilumą, išvengti netikėtų išlaidų ir užtikrinti nenutrūkstamą darbą kritiniais momentais, tačiau svarbu, kad draudimas išliktų prieinamas ir atitiktų konkretaus ūkio poreikius.

Beje, pastaruoju metu Seime svarstomas Vyriausybės siūlymas 10 proc. apmokestinti visas ne gyvybės draudimo sutartis, o tokia naujovė apimtų ir žemės ūkio techniką – pabrangtų jos draudimas. Ypač jei technika yra didelės vertės arba tiesiog senesnė, priskiriama didesnės rizikos grupei.

Todėl KRK pritarė siūlymui taikyti kelias išimtis žemės ūkio sektoriuje. KRK taip pat siūlė išimtį apmokestinant žemdirbių pajamas gyventojų pajamų mokesčiu.

KRK, pritaręs Saugumo įnašo įstatymo projektui, kartu pasiūlė neapmokestinti draudimo sutarčių, susijusių su pasėliais, ūkinių gyvūnų sveikata ir žemės ūkio technika. Neapmokestinti pasėlių, gyvulių ligų, žemės ūkio technikos draudimo sutarčių prašė ir Žemės ūkio ministerija (ŽŪM). ŽŪM Finansų ir apskaitos politikos įgyvendinimo skyriaus vedėja Jolita Čičiurkienė, diskutuojant Seimo Biudžeto ir finansų komitete, pastebėjo, kad pasėlių ir gyvulių ligų draudimo rūšys labai jautrios, nes valstybė kompensuoja 50 proc. draudimo įmokos.“

Tikrai reikia pokyčių

berontas

Erikas BĖRONTAS:

„Manau, kad draustis visuomet reikia, bet yra skirtingi draudimo aspektai. Yra privalomasis draudimas, kai visi apsidraudžia civiline tvarka, ir nekyla jokių problemų. Pvz., kai visi lengvieji automobiliai draudžiami priverstinai, tada ir kaina visiems gyventojams yra mažesnė ir pan. O traktoriams tokio privalomumo nėra, kadangi jie visą laiką nedalyvauja eisme, kombainai ištisus metus nekulia. Tada ir atsiranda problema – draudimo kompanijos galbūt neturi rimtų pasiūlymų, nes ūkininkui apsidrausti kombainą trejiems metams, kai iš tikrųjų jis dirba tik tris mėnesius, neapsimoka. Kombainas kaip pasyvus daiktas stovi sandėlyje, bet jis ir ten gali sudegti kilus gaisrui. Bet šiuo atveju reikėtų jau nebe kombaino, o nekilnojamojo turto draudimo. Klausimas – ar draudžia ūkininkai sandėlius ir fermas, kurių turi gana daug? Turbūt yra per brangus malonumas apsidrausti, pradedant nuo elevatoriaus, kuris gali labai lengvai užsidegti, todėl tokie objektai yra didesnės rizikos ir didėja draudimo įmokos dydis. Manyčiau, kad kiekvienas ūkininkas turėtų labai gerai įsivertinti galimas rizikas.

Kadangi dabar žemės ūkis yra įvardijamas, kaip verslas, ūkininko požiūris irgi turi būti kaip verslininko. Jeigu dažniausiai traktorius ar kombainas sudega nuimant grūdines kultūras, tuo metu ir reikėtų būti apsidraudusiam. Klausimas – ar draudimo rinka pasiruošusi pasiūlyti tokį tik kelių mėnesių draudimo paketą?

VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. birželio 6 d. numeryje!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,

arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.

Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2025/07/23

Katilinių pelenus ir šlaką naudosime žemės ūkyje?

Aplinkos ministerija (AM) parengė ir praėjusią savaitę pateikė derinti Medienos kuro pelenų tvarkymo bei naudojimo taisyklių pakeitimo projektą, kuriuo atseit siekiama sudaryti palankesnes sąlygas kietojo biokuro pelenus ir šlaką plačiau pa...
2025/07/23

Naujoji aplinkos viceministrė – Aira Paliukėnaitė

Aplinkos ministras praėjusią savaitę atsisveikino su vienu savo politinės komandos nariu – Ramūnų Krugeliu. Api tolesnius politinės komandos pokyčius ministerija (bent kol kas) nepranešė, tačiau viceministro kėdė jau užimta. Ji patikė...
2025/07/23

Kretingos rajono tarybos narė pripažinta kalta dėl piktnaudžiavimo, sukčiavimo ir dokumentų klastojimo

Klaipėdos apygardos teismas išnagrinėjo Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroro pareiškimą dėl proceso užbaigimo baudžiamuoju įsakymu ir pripažino Kretingos rajono savivaldybės...
2025/07/23

Išrinktos 2026 metų Lietuvos mažosios kultūros sostinės

Lietuvos mažųjų kultūros sostinių projektų atrankos posėdyje išrinktos 2026 m. mažosios kultūros sostinės, atstovausiančios kiekvienam etnografiniam regionui. Paraiškas vertinusi komisija nusprendė šį vardą suteikti Kurkliams ...
2025/07/23

Sudaryta jaunųjų ūkininkų paraiškų pirmumo eilė

Informuojame, kad jau įvertinta paraiškų, Nacionalinei mokėjimo agentūrai pateiktų birželio 2–30 d. pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) intervencinę  priemonę „J...
2025/07/23

Seimo opozicija neeilinę parlamento sesiją planuoja rugpjūčio trečią savaitę

Aiškėjant vis naujiems klausimams dėl socialdemokratų lyderio, premjero Gintauto Palucko praeities ir dabartinio verslo, Seimo opozicija imasi inicijuoti neeilinę Seimo sesiją, svarsto galimybę surengti jam apkaltą.
2025/07/23

Bulvių ir daržovių kainos didesnės nei prieš metus

Liepos mėnesio viduryje bulvių ir daržovių kainos kito įvairiai, tačiau jos yra aukštesnės nei prieš metus, rodo Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) mažmeninių kainų didžiuosiuose prekybos tinkluose analizė.
2025/07/23

Naujos galimybės vasarai: profilaktinės dantų priežiūros paslaugos vaikams be papildomų išlaidų

Vasara yra puikus metas profilaktiškai pasitikrinti dantis, pasirūpinti vaikų burnos sveikata ir gauti privalomas sveikatos pažymas, reikalingas lankant ugdymo įstaigas. Valstybinė ligonių kasa (VLK) primena, kad vaikų profilaktinės odontol...