Columbus +10,4 °C Debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +10,4 °C Debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024

Nevagoti bulvių laukai

2021/03/10


Žmonių fantazijai ribų nėra... Net ir tokia tradicinė daržovė kaip bulvė gali būti pasodinta neįprastai. Pastaraisiais metais vis dažniau ieškoma ir randama įvairesnių būdų bulvėms sodinti ir auginti. Manoma, kad jų yra apie šimtas, tad šįkart papasakosime apie septynis.

Rita ASAKAVIČIŪTĖ

LAMMC ŽI Vokės filialo

vyresnioji mokslo darbuotoja

 

Svarbiausia – dirvos temperatūra

Didžiausio bulvių derliaus galima tikėtis tik tada, kai jos pasodinamos tinkamu laiku. Šios daržovės dygsta lėtai ir joms reikia daugiau šilumos nei daugumai kitų Lietuvoje auginamų augalų.

Bulviasodžio laiko negalima nustatyti labai tiksliai. Jis priklauso nuo pavasario ankstyvumo, dirvos drėgnumo, įšilimo greičio ir kitų sąlygų. Bulvės gali sudygti, kai dirvoje tik 4–5 oC šilumos, tačiau daigai auga labai lėtai, juos puola ligos, dažniausiai supūdančios daigus ir pasodintą gumbą. Todėl geriausia jas sodinti tada, kai 10–20 cm gylyje dirva įšilusi iki 7–8 oC. Tokia temperatūra paprastai pasiekiama, kai vidutinė paros oro temperatūra yra aukštesnė kaip 8 oC.

Lengvos pietryčių Lietuvos dirvos įšyla anksčiau, o sunkesnės šiaurinės dalies – vėliau. Sudaigintas bulves galima sodinti dirvai įšilus iki 5 oC.

Šiaurės Lietuvoje bulves gali tekti sodinti ir gegužės viduryje. Pagrindinis sodinimo laiko kriterijus visais atvejais turi būti dirvos temperatūra.

Anksčiau pasodintų bulvių derlius būna didesnis, o gumbuose susikaupia daugiau krakmolo. Tačiau bulvėms anksti sudygus, šalnos nukanda daigus. Jie nukenčia, o dalis net žūsta jau esant –2 oC temperatūrai, jei tokios šalnos trunka 5–6 val. Dar vienu laipsniu žemesnėje temperatūroje žūsta beveik visi bulvių daigai.

 

Statinėse ir krepšiuose

Metodas patogus, nes statinę ar krepšį galima pastatyti bet kur, svarbiausia, kad tai būtų gerai saulės apšviesta vieta. Tinkamiausios metalinės statinės ir plastikiniai maisto produktų konteineriai. Medinės statinės bulvėms auginti netinka. Optimalus tūris – 200 litrų.

Kad augalai kvėpuotų, statinėse 3 cm atstumais reikia padaryti skylutes. Rekomenduojama statines ar krepšius statyti 20 cm atstumu vieną nuo kito. Paruoškite sodinimo mišinį iš humuso, komposto ir sodo dirvožemio (1:1:1). Į indus supilkite 15 cm dirvožemio, daigintus gumbus (6–7 vnt.) išdėliokite 20 cm atstumu ir užpilkite 10 cm žemių sluoksniu.

Kai pasirodo 7–10 cm ilgio daigai, užpilkite juos žemėmis. Šią procedūrą pakartokite 6–7 kartus. Dirvožemio lygiui pakilus vienu metru, patręškite bulves. Ta pati technologija tinka ir polipropileno maišams.

   

Ant kalno

Gerai supurenkite dirvą ir suformuokite iki 2 m skersmens apskritimą. Aplink apskritimo liniją kas 30–40 cm iškaskite duobutes. Pridėkite komposto, po saują pelenų ir mineralinių trąšų mišinio. Į suformuotas duobutes sudėkite padaigintus bulvių gumbus ir užberkite dirvožemiu.

Kai bulvės sudygs, suformuokite 40–45 cm aukščio kaupus. Kaupo viršuje suformuokite įdubimą (kaip ugnikalnio kraterį), kad geriau laikytųsi vanduo.

 

Tranšėjoje

Iš anksto suplanuotame sklype iškaskite 20–25 cm gylio ir 30 cm pločio tranšėją. Tranšėjos apačią užpildykite įvairiomis organinėmis medžiagomis (tinka žoliniai augalai, daržovių viršūnės, saulėgrąžų sėklos, bet kokios maisto ir popieriaus atliekos), o viršų – humusu ar derlinga dirva bei komp­leksinėmis mineralinėmis trąšomis. Daiginti bulvių gumbai sodinami 70–100 cm atstumu vienas nuo kito ir užberiami minkšta, lengva dirva.

 

Kaupuose

Iš anksto suplanuotame sklype atmatuokite 140 x 140 cm plotelius. Keturis sudaigintus bulvių daigus sodinkite nuo centro į kraštus. Kai pasirodo 7–10 cm ilgio daigai, užpilkite žemėmis 6–7 kartus, kol susiformuoja kaupai. Taip kvadratiniame plote susiformuoja duobutė, tinkama laistyti mineralinėmis medžiagomis.

 

Po šiaudais

Vienas iš neįprastų bulvių sodinimo būdų – po šiaudais. Iš anksto suplanuotame sklype tolygiai paberkite natūralių trąšų – 10–15 cm durpių. Atminkite: žemės prieš sodinimą sukasti ar išpurenti nereikia.

Kadangi bulvės mėgsta augti erdviai, tai atstumas tarp jų eilėje turėtų būti apie 25 cm, o tarp eilių – 75–80 cm.

Sodinama šachmatų tvarka, gumbus tik įspaudžiant į kompostu ir pelenais (superfosfatu) patręštą dirvą, ant viršaus užklojant 20–30 cm šiaudų. Juos sudėti reikia tankiai, kad neliktų tuščių vietų. Ir – sodinimo procesas baigtas.

Sodinant bulvių gumbus galima kartu pasėti daržo pupas, pupeles bei žirnius. Ankštinės kultūros ženkliai padidins bulvių derlių.

 

Duobėje

Iš anksto suplanuotame sklype iškaskite 90 x 90 cm pločio ir iki 50 cm gylio duobę. Apačioje supilkite sodinimo mišinį ir 30 cm atstumu vienas nuo kito pasodinkite daigintus gumbus. Užpilkite bulves 10 cm žemių sluoksniu ir paliekite. Kai pasirodo 7–10 cm ilgio daigai, užpilkite juos žemėmis, kol duobė bus pilna.

Geriausias kalendorinis bulvių sodinimo laikas Lietuvoje – balandžio III ir gegužės I dekados.

 

Parengė Jolanta Tamašauskienė

Ritos Asakavičiūtės nuotrauka

2021-03-10

Dalintis

2024/04/20

Netikėta buvusio premjero Gedimino Kirkilo mirtis

Šeštadienio rytą namuose buvo rastas buvusio premjero Gedimino Kirkilo kūnas. Pasak Policijos departamento atstovo Ramūno Matonio, rastas kūnas be smurto žymių. Politikas ėjo 73-uosius metus.
2024/04/20

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos. Kokie yra 7 pagrindiniai finansiniai asmenybės tipai, kaip juos a...
2024/04/20

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų pau...
2024/04/20

Prasideda didysis tulpių žydėjimas VDU Botanikos sode Kaune

Nors orai šiluma nelepina, tačiau Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo didysis tulpių žydėjimas jau pasirengęs tikram spalvų sprogimui: trečiąją balandžio savaitę pradėjo masiškai skleistis Darvino hibridai, Fosterio, p...
2024/04/20

Prieš įstatymą lygūs visi – Plungės apylinkės teismas kunigui teisės vairuoti nesugrąžino

Plungės apylinkės teismas ketvirtadienį  netenkino neblaivaus vairavusio bei teises laikinai praradusio dvasininko prašymo grąžinti teisę vairuoti anksčiau laiko. Teismas kritiškai įvertino dvasininko poelgį dėl vairavimo i&scar...
2024/04/20

„Sodžiaus“ ūkininkės nenuobodžiauja – prasideda kelionių ir švenčių maratonas

Kupiškis („Kupiškėnų žinios“). Lietuvos ūkininkių draugijos Kupiškio rajono skyriaus „Sodžius“ moterys atėjus pavasariui vis aktyviau ima burtis ir judėti. Per pirmą renginį Kupiškio viešo...
2024/04/20

Pradedamas Šalčininkų pasienio kontrolės punkto reguliavimas

Kaip penktadienį pranešė Susisiekimo ministerija, pradedamas įgyvendinti krovininių transporto priemonių, važiuojančių į Baltarusiją per Šalčininkų Pasienio kontrolės punktą, eilių reguliavimas.
2024/04/20

Melioracijos fondo projektas – ne panacėja

Po ilgų svarstymų Melioracijos fondo steigimas keliauja į finišo tiesiąją – Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė Melioracijos fondo įstatymo projektą, tačiau ūkininkai nei juo džiaugtis, nei vienareikšmiškai jam pritarti...
2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...