Ashburn +2,7 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +2,7 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024

Prancūzų žalmargės. Ištvermingos kaip mūsų šėmosios

2022/02/20


„Pienas – baltoji Lietuvos nafta, – sako Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos direktorius ir Nacionalinio pienininkystės komiteto pirmininkas dr. Edvardas Gedgaudas, – prieš tris dešimtmečius šalyje turėjome milijoną karvių, vidutinis produktyvumas tada siekė 3 tūkst. kg, šiandien karvių turime gerokai mažiau, tačiau produktyvumas išaugęs. Daugelyje šalies pieno ūkių populiarios holšteinizuotos Lietuvos juod-margės. Senojo tipo Lietuvos šėmąsias ir baltnugares primena prancūzų išpuoselėtos montbeliarde veislės karvės.“

Nauja karvių veislė

Į Lietuvą pirmą kartą montbeliarde veislės galvijai buvo įvežti 2006 m., šiandien jų gausu įvairaus dydžio šalies pieno ūkiuose.

Kaip pasakoja veislininkystės įmonės UAB „Gameta LT“ direktorius Mindaugas Eidukaitis, montbeliarde – pieninių ir mėsos galvijų veislė – pirmą kartą paminėta 1872 m., eksponuojant galvijus Langres žemės ūkio parodoje Šveicarijoje. Montbeliarde galvijų veislė sukurta Aukštutinės Sonos ir Dubso regionuose, Prancūzijoje. Oficialiai ši veislė įregistruota 1889 m. Nuo 1960 metų populiarėti pradėjusią veislę galima rasti visoje Prancūzijoje, tačiau, priklausomai nuo regiono, skiriasi galvijų laikymo būdas. Kalnuotoje rytinėje Prancūzijos dalyje montbeliarde karvės dažniausiai ganomos lauke, jų pienas naudojamas sūrių gamybai. O vakarinėje šalies dalyje šios veislės karvės visus metus laikomos tvartuose. Čia galvijai šeriami labai intensyviai, populiarios didelės bandos. Nuo 1980 metų veislė buvo kryptingai selekcionuojama, atrenkant geriausias jos savybes. Siekiant gauti ilgaamžiškumo ir didesnio produktyvumo savybių, montbeliarde veislės karvės kryžminamos su holšteinų veislės galvijais. Nuo 1990 m. montbeliarde veislės karvės buvo kryžminamos su Danijos žalaisiais bei vorderwalder veislės galvijais. Pastaruoju metu Prancūzijoje įregistruotos 436 107 montbeliarde veislės karvės.

Pienas – sūriams gaminti

Montbeliarde veislės galvijams būdinga žala spalva ir baltos plaukų dėmės, galva taip pat balta, ragai – trumpi. Subrendusios šios karvės sveria 600–700 kg, o buliai 900–1 200 kg. Montbeliarde veislės karvės laikomos pašarų suvartojimo ir konversijos į pieną čempionėmis, o jų pienas dažniausiai naudojamas sūrio gamybai. Nors šios veislės karvės yra žemesnio pieno produktyvumo negu šiuolaikinės holšteinų karvės, tačiau jos pasižymi ilgaamžiškumu ir vislumu, retai serga mastitu. Dėl kūno sandaros 95 proc. karvių labai lengvai veršiuojasi. Per laktaciją iš šios veislės karvės primelžiama vidutiniškai 8 520 kg 3,9 proc. riebumo ir 3,49 proc. baltymingumo pieno. Montbeliarde veislės galvijai plačiai paplito daugelyje šalių, kryžminant juos su holšteinų veislės galvijais, kadangi jie turi geresnes mėsos savybes.

„Amerikiečių fermeriai, siekdami geros piendavių sveikatos ir didelio produktyvumo, kryžmina holšteinus, skandinavų žaluosius bei montbeliardus ir gauna stebėtinus rezultatus, – sako M. Eidukaitis, – labai svarbu, kokią strategiją pasirenka pieno ūkio šeimininkas.“

Pasak M. Eidukaičio, padidėjus ūkininkų susidomėjimui montbeliarde veisle, „Gameta LT“ bendrovės specialistai sulaukia nemažai klausimų, susijusių su šių bulių pasirinkimu ir savybėmis. Montbeliarde pasižymi puikiu baltymų ir riebalų santykiu, 80 proc. šios veislės karvių piene gausu BB kapa kazeino (turint jį, iš to paties pieno kiekio galima pagaminti 20 proc. daugiau sūrių) ir dažnai randamas A2A2 baltymas (pienas, tinkantis netoleruojantiems laktozės). Ši veislė nėra jautri šėrimo klaidoms, todėl nesunkiai galima užauginti sveiką gyvulį.

Lyginant su holšteinais, ši veislė pasižymi geresnėmis vaisos savybėmis. Prancūzijoje montbeliarde sėklinimo indeksas yra 1,7, o holšteinų – 2,4. Dėl šios priežasties veislė pasižymi ir mažesniu intervalu tarp veršiavimųsi: montbeliarde – 392 dienos, holšteinai – 420 dienos.

Gerosios galvijų savybės

Pasak M. Eidukaičio, UAB „Gameta LT“ vienintelė Lietuvoje prekiauja Prancūzijos veislininkystės įmonės „Coopex“ montbeliarde bulių sperma. Tikrųjų montbeliarde bulių kilmės šalis yra Prancūzija. Ši veislė atspari mastitui, dukterų tešmuo sveikas ir gerai prisitvirtinęs, sveikos nagos, lengvai veršiuojasi, veršelių vidutinis dienos priesvoris – 1 200 g, galvijai pasižymi ilgaamžiškumu.

Lietuvoje dar tik populiarėjanti montbeliarde veislė Prancūzijoje pripažinimą pelnė prieš keletą dešimtmečių. Mažame rytų regione atsiradę galvijai netruko išplisti po visą šalį ir šiandien yra antroji pagal populiarumą veislė Prancūzijoje.  Lietuvoje vis labiau populiarėjančios montbeliarde veislės karvių vienas didžiausių privalumų – puikus prisitaikymas prie bet kokių oro sąlygų ir laikymo būdų. Grynaveislės ir mišrūnės gali gyventi itin karšto ir šalto klimato sąlygomis.

UAB „Gameta LT“ verslo partneris – prancūzų veislininkystės įmonė „Coopex“, kuri veiklą pradėjo 1988 m. ir turi daugiau nei 40 metų patirtį montbeliarde veislės selekcijoje, vysto tik vieną pieninę veislę – montbeliarde. Įmonė yra montbeliarde veislės genetikos lyderė, užimanti 82 proc. rinkos Prancūzijoje. Per metus įmonėje pagaminama 2,1 mln. dozių (iš jų 200 tūkst. seksuotų dozių, naudojant „Sexing Technologies“ technologiją). Praėjusiais metais eksportuota daugiau nei 700 tūkst. dozių į daugiau nei 60 šalių. Taip pat tais metais 12 200 montbeliarde veislės veršingų telyčių eksportuota į užsienį.

Pasak M. Eidukaičio, „Gameta LT“ taip pat bendradarbiauja su bendra Danijos, Švedijos ir Suomijos įmone „VikingGenetics“, tarptautinėmis veislininkystės kompanijomis „Alta Genetics Inc“ bei „STGenetics“.

2022.02.20

ŪP korespondentas - Justinas ADOMAITIS

Susijusios temos - skaitykite: Montbeliarde veislės; galvijai

Dalintis
2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Aktualu „ekologams“: keitėsi kai kurių sertifikavimo įkainių formuluotės

Žemės ūkio ministro kovo 26 dienos įsakymu buvo atlikti daliniai ekologinės gamybos sertifikavimo (oficialios kontrolės) įkainių keitimai. Patikslintos tik atskirų įkainių formuluotės, o įkainių dydžiai nesikeitė.
2024/03/29

Aplinkosaugininkai ragina pamiršti pataisus ir skinti kuo daugiau invazinių sausakrūmių

Artėjant gražiausiai pavasario šventei – Šv. Velykoms, daugelis ieško originalių būdų papuošti namus ir šventinį stalą. Aplinkos ministerija siūlo savo erdvių puošybai pasirinkti natūralias, tvarias ...
2024/03/29

UŽŪT vadovas apie Ukrainos ir Lenkijos derybas dėl sienų blokados

Ukrainos žemės ūkio tarybos (UŽŪT) vadovas Andriy Dykun kartu su kitų šakinių asociacijų atstovais dalyvavo kovo 27 d. Varšuvoje vykusiame dvišaliame Ukrainos ir Lenkijos žemės ūkio ministrų susitikime dėl žemės ūkio eksporto ...
2024/03/29

Tautinės mažumos Lietuvoje, bet ar Lietuvos?

Lietuvos statistikos departamento 2021 m. visuotinio gyventojų ir būstų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno 2 mln. 810 tūkst. gyventojų, iš kurių 432 tūkst. yra tautinių mažumų atstovai, t. y. 15,4 proc. Skaitlingiausiomis tautinėm...
2024/03/29

Prieš Velykas – gyvūnų teisių gynėjų akcija

Nevyriausybinė gyvūnų teisių gynimo organizacija artėjant Velykoms surengė kampaniją „Išteisink už grotų kalinčias vištas“. Šįkart norima labiau paspausti Lietuvos įmones, kurios naudoja narvuose laikomų viš...
2024/03/29

Teisėsaugos veiksmai „darbiečių“ būstinėje – tiriant 500 tūkst. eurų pasisavinimą EP

Po šią savaitę atliktų procesinių veiksmų Darbo partijos būstinėje Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) paskelbė apie atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl galimo daugiau nei 500 tūkst. eurų įgijimo apgaule imituojant ir nevykdant Europo...
2024/03/29

Vaikų gyvenimui po pamokų „Maxima“ skiria 130 tūkst. Eur – paraiškų laukia iki balandžio 21 d.

Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ jau dešimtą pavasarį kviečia bendruomenes teikti paraiškas dalyvauti socialiniame projekte „Mes – bendruomenė“ ir gauti iki 10 tūkst. Eur finansinę paramą sav...
2024/03/29

Ekologinių sistemų išmokų dydžiai ir reikalavimai

Ūkininkai, teikdami tiesioginių išmokų paraišką, gali savanoriškai pasirinkti dalyvauti klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingose sistemose (ekologinėse sistemose) bei pretenduoti į išmokas. Kviečiame susipažinti ...