Rapsams pražydus – ūkininkų patirtis, specialistų patarimai ir verslo lūkesčiai

Ūkio šeimininkas Jonas Pakalnis papasakojo ir apie žieminių kviečių laukus.

Rokiškio rajone, Obeliuose, įsikūrusi UAB „Rokiškio aliejinė“ surengė rapsų žydėjimo šventę Skapiškyje (Kupiškio r.) ūkininkaujančių Jono Pakalnio ir jo dukros Jurgitos valdose. Ši šventė antroji, pirmoji įvyko pernai. Pasak bendrovės direktoriaus Remigijaus Jėčiaus, tikėtina, ji taps tradicinė, puoselėjanti lygiavertį naudingą ūkininkų ir rapsų supirkėjų bendradarbiavimą. Tokia šventė – tai ir padėka ūkininkams už supratingą bendradarbiavimą, ir naujų aktualijų aptarimas. Gegužės viduryje KB „SV Obeliai“ pakeitė pavadinimą, tapo UAB „Rokiškio aliejinė“, o šis pavadinimas įpareigoja naujam vardui suteikti nepriekaištingos kokybės ženklą. To siekiama ir plečiant gamybos apimtis, gausinant klientų būrį, skatinant ūkininkus drąsiau auginti žieminius rapsus, nes tai perspektyvu ir pelninga. Toks yra ir „Rokiškio aliejinės“ tikslas, rapsų supirkimo poreikiams išaugus nuo 2,6 tūkst. tonų iki 4 tūkst. tonų per mėnesį.
Kad lauko diena įvairių Lietuvos regionų ūkininkams būtų kuo naudingesnė ir suteiktų naujausių žinių, organizatoriai pakvietė firmų „Bayer“, „Monsanto“, Jordanijos trąšų gamintojų „Anfisco“ atstovus iš Lietuvos, Estijos ir Latvijos. Sumanytam renginiui padėjo ir gamta – praėjęs antradienis žvarbią ir lietingą savaitę buvo vienintelė kaitri ir saulėta diena, puikiai tikusi apžiūrėti gražiai prižiūrimus rapsų, kviečių, pupų laukus ir ne tik juos.

Ūkininkus nustebino 4-ąją savaitę gražiai tebežydintys `DK Severnyj´ rapsai.

Kodėl pas Joną?..
Todėl, kad „Rokiškio aliejinė“ ūkininką J. Pakalnį laiko patikimu partneriu, kartu vykdo gamybinius bandymus, jo laukuose praktiškai išmėgina naujas žieminių rapsų veisles, vertina, ar taikomos technologijos efektyvios, agronomijos patirtį ir patyrusio žemdirbio pripažįstamas ūkininkavimo vertybes.
Vertybės matomos ir iš žodžių, ir iš darbų. Kupiškio rajone J. Pakalnis ūkininkauja 37 metus, mokslinis agronomas iš pašaukimo, turi 57 metų agronomo patirtį, pernai jam suteiktas nusipelniusio Lietuvos agronomo vardas. Apie savo gyvenimą J. Pakalnis kalba raiškiai: „Yra ūkininkų mėgėjų ir profesionalų, vieni dirba kaip sau, kiti – šiaip sau.“ Turi savo nuostatas ir dėl socialinės ūkininkų atsakomybės: „Jeigu mokam uždirbti pinigus, privalom jais pasidalyti su kitais žmonėmis. Turim ūkyje 18 darbininkų, aš esu 19-tas, visas mano gyvenimas – šitie laukai. Mokam atlyginimus ne tik per didįjį darbymetį, bet ir tada, kai du žiemos mėnesius nėra darbo, vieną mėnesį visus išleidžiam atostogų.“
Savomis lėšomis Jonas su dukra įkūrė Skapiškyje parką su išpuoselėtais želdynais, gėlynais, skulptūromis, tvenkiniais, fontanu, dar vis gražina jį, planuoja sporto aikštyną įrengti. Leidžia parke poilsiauti, meškerioti bendruomenės žmonėms ir atvykstantiems svečiams.
Lydėdamas praktinio seminaro dalyvius iki laukų, J. Pakalnis atkreipė dėmesį į pakeles: ten, kur nušienautos, ten Pakalnių valdos. Melioracijos griovius ūkininkas pavadino ūkio kraujotakos pagrindu, arterijomis, kurias reikia saugoti ir prižiūrėti. Prie nušienautos dobilienos stovi bičių aviliai, netoliese žydintis rapsų laukas, vadinasi, čia saugūs jaučiasi bitininkai ir bičių šeimos, tokia kaimynystė niekam nedaro skriaudos, neša tik naudą.

Ūkininko dukra Jurgita Pakalnytė yra aktyvi visų žemdirbių seminarų dalyvė.

„Anfisco“ produktas – silicis
Pakalnių javų ir ankštinių kultūrų sėklininkystės ūkyje dirbama per 900 ha, nedidelių plotų pastaraisiais metais ūkininkai atsisakė savininkams pakėlus nuomos kainas. Seminaro dalyviams pirmiausia buvo parodyti keli žieminių kviečių laukai: viename iš jų naudotas augimo reguliatorius, kitame – silicis.
Tai naujovė, „Rokiškio aliejinė“ antrus metus platina Jordanijos trąšų gamintojų „Anfisco“ produktus, bendrovės komercijos direktorius Darius Klikūnas aktyviai ūkiuose propaguoja naujas technologijas ir produkciją. Kaišiadorių rajono ūkininkė Jolanta Kelpšaitė pasidalijo savo patirtimi: jų ūkyje avižos, vasarinės ir žieminės kultūros auginamos be reguliatorių, maišant silicį su kitais „Anfisco“ produktais. Tai pasiteisino, stiebai sutvirtėja, pasėlis neišgula, didėja atsparumas ligoms ir drėgmės stokai. Pasak ūkininko J. Pakalnio, silicį jau pernai panaudojo savo žirnių laukuose, šiemet nuspręsta purkšti ir varpinių kultūrų lauką, žinoma, ne didelį plotą, o tik pamėginti. Ūkininkas visada išlieka atsargus. Jis teigė „Visas mano ūkininkavimas yra bandymų kelias, taip įdomiau ir prasmingiau dirbti, vis mokausi…“ Kadangi ši vasara gali būti sausa, javai, tikėtina, nebus linkę išgulti.
„Bayer“ firmos atstovai įvertino kviečių būklę dėl galimų ligų, atkreipdami dėmesį į gerą priežiūrą, miltligės ir dryžligės grėsmę, patarė ūkininkams rinktis plataus spektro fungicidus. Pakalniai augina kviečius sėklai, turi sutartis su supirkėjais, šiemet dar pasėjo ir vasarinių kvietrugių.

Pakruojietė ūkininkė Ona Varnienė džiaugėsi palankia sutartimi su „Rokiškio aliejine“.

`DK Severnyj´ ir `Brentano´ – perspektyvios veislės
Svarbiausia pamoka ūkininkams vyko rapsų bandymų lauke. Iš viso ūkininkas „Rokiškio aliejinės“ siūlymu šiemet augina 5 veislių žieminius rapsus, bandymams skyrė visą sėjomainos lauką. Vasarinių rapsų ūkininkas sakė išsižadėjęs, nesant efektyvių augalų apsaugos priemonių, uždraudus neonikotinoidus, dabar laukuose karaliauja kenkėjai, žiedinukai ir kopūstinės kandys. Kol nebus efektyvios apsaugos galimybių, ūkininkas teigė prie jų negrįšiąs. Pernykštis vasarinių rapsų derlius nuvylė, buvo itin menkas, o ankstesniais metais būdavo prikuliama per 3 t/ha.
Rapsų šventės dalyviai apžiūrėjo DEKALB sistemos hibridines `Severnyj´ ir firmos „Bayer“ platinamą `Brentano´ veisles. „Rokiškio aliejinės“ komercijos direktorius Darius Klikūnas pakvietė „Monsanto“ atstovus iš Latvijos Aivą Kupfere ir jos kolegas ūkininkams pademonstruoti dviejų veislių ankštarų, iš jų ir `Severnyj´, atsidarymo atsparumą, panaudojant pernykščio derliaus keliolika ankštarų ir imituojant stiprų lietų ar krušą. Rezultatai patvirtino tą patį, ką teigė laukų šeimininkas J. Pakalnis: `Severnyj´ teikia vilčių, kad bus geriausia iš visų dabar išbandomų, akivaizdu, kad puikiai peržiemojo, turi tvirtus stiebus, daug šakų ir ankštarų, gausiai tebežydi ir ketvirtąją savaitę, kai šalia esanti `Visby´ veislė jau baigė žydėti. `Severnyj´ veislės rapsai yra pusiau žemaūgiai, pasižymi dideliu derlingumu ir sėklų aliejingumu, augalai tvirti, mažai išgulantys, atsparūs fomozei, tinka visiems dirvožemio tipams. Kartu subrendus kviečiams ir šiems rapsams, be baimės galima pirma kulti kviečius, tvirtos rapsų ankštaros gali palaukti.
„Bayer“ firmos atstovai pristatė „Brentano“ žieminių rapsų veislę, atkreipdami dėmesį į didelį derlingumą, gerą žiemojimą. Ūkininkai išgirdo patarimų, kaip fungicidus naudoti apsaugai nuo ligų ir kenkėjų, „Anfisco“ produktų „Borom plius“ su molibdenu, kurie tinka ne tik rapsams, bet ir žirniams, pupoms.
Verslininkas Julius Gudinas ūkininkams priminė, kad geri produktai gali nedaug naudos duoti, jeigu šeimininkai nepasirūpins purkštuvų būkle, nepatikrins, kaip veikia purkštukai. Jis pasiūlė įsigyti naudingos patikros įrangos, purkštukų efektyvumo matavimo prietaisų.

UAB „Rokiškio aliejinė“ surengta rapsų žydėjimo šventė vyko ūkininko Jono Pakalnio išpuoselėtame parke.

Ūkininkai vertina ir renkasi
Klausydamiesi specialistų patarimų, ūkininkai vis taikėsi pakalbinti ir ūkio šeimininkus J. Pakalnį, jo dukrą Jurgitą, tikėdamiesi sužinoti kokių nors ypatingų patarimų ir paslapčių. Kiti sekiojo paskui ūkio agronomą Dalių Bajorą, kuris esą visus ūkio laukus užsimerkęs žino, kruopščiai veda visų darbų dienoraščius. Šeimininkai ir darbininkai sutartinai kalbėjo apie nuolatinį visų augalų stebėjimą, apie griežtą visų sėjos ir priežiūros darbų terminų laikymąsi.
Iš Pasvalio atvykusi Danutė pasakojo atvažiavusi patirties ir žinių parvežti savo ūkininkaujančiai dukrai, ji pati neturėjo tam laiko. Pašnekovė pripažino, kad `Severnyj´ veislė tikrai atrodo puikiai, palyginti su jų ūkio gerokai „liesesniais“ rapsų laukais. Rapsus auginanti pakruojietė ūkininkė Ona Varnienė irgi džiaugėsi renginiu, sakė dedanti vilčių į palankią sutartį su „Rokiškio aliejinės“ bendrove, kurios specialistai yra itin aktyvūs ir iniciatyvūs ūkininkų pagalbininkai. Pašnekovai gyrė organizatorių sumanymą parodyti aukštos žemdirbystės kultūros Pakalnių ūkį, kur vienodai pagarbiai elgiamasi ir su žeme, ir su čia dirbančiais žmonėmis, kur sukaupta daug praktinės patirties ir ja dosniai dalijamasi. J. Pakalnis pasižadėjo ūkininkams pranešti apie šiemečių lauko bandymų su „Rokiškio aliejine“ rezultatus, kai nuims derlių.
Kadangi renginys buvo pavadintas rapsų žydėjimo švente, dienos aptarimas buvo šventiškas, su dovanomis ir linkėjimais. Skapiškin atvykęs Rokiškio rajono meras Antanas Vagonis patikino, kad viskas, kas siejama su Rokiškio vardu, yra patikima, taigi ir ūkininkų bendradarbiavimas su rapsų supirkimo bendrove būsiąs visiems naudingas. Rokiškio ūkininkų sąjungos atstovai, atvykę su dovanomis, geras ir senas
J. Pakalnio bičiulis Vytautas Šlikas džiaugėsi „Rokiškio aliejinės“ suteikta proga pasimokyti žemdirbystės naujovių, išgirsti jau patikrintų, patikimų sprendimų. O kur dar atgaiva tarp darbų ir rūpesčių su „Sadūnų“ kaimo kapela‚ senų medžių ūksmės, fontano žaismas žaliame J. Pakalnio parke.

Virginija JUŠKIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Autorės nuotraukos