Sėjo rugsėjį – užderėjo lapkritį

Lauros Janutės iš Vilkijos daržas vazonuose ir ant palangės gali nustebinti ne tik daržovių derliaus įvairove, bet ir keistenybėmis. Pomidorus ji sėjo rugsėjį, o šie derėjo lapkritį ir gruodį. Jeigu ne dovana vaikui, margos vazonų ir lovelių dėlionės Janučių kieme nebūtų. Tad apie visus netikėtumus – iš eilės.

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Vazonai – ir šiltnamyje, ir po atviru dangumi.

Originali močiutės dovana

„Niekada nenorėjau turėti daržo, nes nemėgau ravėti, tiesiog tai nesuderinama su mano charakteriu, ir tiek, – prisipažino L. Janutė, Jurbarko ir Raseinių rajonuose dirbanti psichologe. – Iki šiol neaugintume nieko, jeigu ne dovana sūnui Martynui šeštojo gimtadienio proga: netoliese, Čekiškėje, gyvenanti močiutė pastebėjo, kad anūkas daug laiko mielai praleidžia šiltnamyje, ir prieš keletą metų padovanojo jam nediduką polikarbonatinį šiltnamiuką.“

Berniuką tikrai nudžiugino originali dovana, jis nuolat stebi ir domisi, kas vyksta, tik dar neatėjo laikas, kad pats jame pradėtų šeimininkauti. Mama, nemėgstanti švaistyti laiko kovai su piktžolėmis, rado išeitį: augina daržoves šiltnamyje, bet vazonuose. Pagrindinis skirtumas: dauguma jų užauga mažesnės ir ne tokios derlingos kaip lysvėje, bet ravėti tikrai nereikia, o išrikiuotos daržovės kasdien vis kažkuo nustebina ne tik vaikus.

Balkoniniai pomidorai ‘Vilma’ paskutinę lapkričio dieną.

Pomidorai ‘Aztec’ pernai lapkritį, kai už lango – sniegas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Derlių raškė iki Naujųjų metų

Pirmiausia, dažną daržininką turbūt apstulbins Lauros sumanymas pomidorus sėti rugsėjį. Tarp augintojų mėgėjų tai nei girdėta, nei regėta. Jau nuo lapkričio vidurio ir per gruodį geltonavo saldūs balkoniniai hibridiniai pomidoriukai ‘Aztec’ ir raudonavo ‘Vilma’ – nors ir ne kekėmis, bet vienas po kito, baltame sniego fone už lango.

Beje, pernai ant palangės balkoninius pomidorus ji bandė sėti spalį, bet pavėlavo: ūgtelėję iki 5–8 cm, jie vėliau sustojo, tik pavasarį pradėjo busti ir augti, kai ėmė dygti naujai sėti pomidorai. Vėliau jie susilygino ir derėjo kartu.

L. Janutė pomidorus vazonuose sėkmingai augina ne tik šiltnamyje, bet ir lauke. Tam tinkančių jos išbandytų veislių sąrašą net išvardyti būtų sunku: ‘Lucinda’, ‘Sart Roloise’, ‘Japonslyj Truffel Black’, ‘Blue Tom’, ‘Super Sladkij Žoltyj Vynograd’, ‘Gargamel’, aukštaūgiai hibridiniai ‘Black Cherry’, ‘Yellow Pear’, ‘Bombonera’, ‘Ananas’, ‘Tigrino’, ‘Tigrella’, ‘Banana Legs’, ‘Indigo Rose’, nekalbant apie balkoninių pomidoriukų įvairovę: be minėtųjų, dar ‘Venus’, ‘Bajaja’, ‘Oranževyj’. Kaip matote iš pavadinimų, spalvų paletė taip pat įvairi.

Jeigu užsuktumėte į Janučių kiemą, nustebę paklaustumėte, kodėl taip dažnai į šiltnamį bėgioja gražuoliai šuniukai Lota (terjeras) ir Aira (rotveileris)? Ogi pomidorų paskanauti! Ypač mielai triauškia jie saldžiuosius balkoninius.

Pavasario daigai šiltnamyje balandį.

Nėra daržovės, kuri neaugtų vazone

„Daržoves auginti vazonuose paprasta, – džiaugiasi L. Janutė. – Vazonuose ir loveliuose sėkmingai auga krapai, morkos, ridikėliai, žemuogės, įvairių veislių agurkai ir paprikos, bazilikai, citrinžolės, petražolės, vaistinės melisos, lapiniai burokėliai, svogūnai, o ypač vešliai – salotos. Net arbūzas vazone išsiteko, nors tik nedidelį kamuoliuką vaikams padovanojo.“

Pomidorams ir agurkams Laura parenka 7–10 l, o kartais ir mažesnius vazonus, kuriuos pripildo „Durpetos“ substrato, tręšia minimaliai, tik ekologiškomis, organinėmis trąšomis. Kartais paruošia liaudišką senovinį raugą su dilgėlėmis.

„Trūkumas nebent tai, kad lauke vazonuose ir loveliuose augančias daržoves tenka dažniau laistyti, o kai labai karšta – netgi kasdien, – pastebi L. Janutė. – Vis dėlto trims dienoms ištrūkti prie jūros visada galime.“

Vazonuose kuo puikiausiai užauga paprikos.

Augalams žmogaus rankų šiluma ypač svarbi, o Laura visus daigus užsiaugina ir išpuoselėja nuo pradžios: pati renkasi sėk­las, sėja, pikuoja, persodina. Dažniausiai tai daro vasario pradžioje ir pabaigoje. Dabar – jau ir rugsėjo pradžioje. Daigus augina ant palangės, o sudaigintus ir paaugusius augalus išneša į šiltnamį. Balandį naktimis laikomas įjungtas šildytuvas – ir jau valgomi pirmieji ridikėliai…

Lauros Janutės nuotraukos

 

pomidorai vazonuose, pomidorai lauke, pomidorai ant palangės