Stambiųjų pieno perdirbėjų kandidatas

Nausėda pirmą kartą apsilankė Žemės ūkio rūmuose.

Šiems Prezidento rinkimams tinka perfrazuota tautos išmintis: „Pasakyk, kas tavo rėmėjai, ir man bus aišku, kas esi tu.“ Ilgametį skandinavų komercinio banko patarėją Gitaną Nausėdą vienintelį iš devynių kandidatų į Lietuvos Prezidentus gausiai parėmė didieji pieno perdirbėjai. Arba bandė jo rinkimų kampanijai paaukoti lėšų. Ar iš tokių simpatijų jau galima daryti išvadą, kad  visuomenės nuomonės apklausų lyderis G. Nausėda yra stambiųjų pieno pramonininkų, bet ne vidutinių ir smulkių pieno gamintojų kandidatas?

Visiems vienodai dosnūs?

„Rokiškio sūrio“ akcininkai ir vadovai G. Nausėdai iš viso paaukojo 17 tūkst. eurų.  12 tūkst. bandė perduoti ir „Pieno žvaigždžių“ bendrovės akcininkai, bet kandidato rinkimų štabas negalėjo priimti šių aukų, nes pinigus į kandidato sąskaitą pervedę verslininkai nedeklaravo turto ir pajamų, o tokiu atveju galima aukoti tik simbolišką 12 eurų sumą.

„Ir kitiems paaukosime. Mūsų nuostata – paremti visas įvairiuose rinkimuose dalyvaujančias partijas ir kiekvieną kandidatą į Prezidentus. Konkurencija dėl  aukščiausio valstybės posto turi būti garbinga, sąlygos visiems kandidatams – vienodos. Dabar vieniems kandidatams juos remiančios partijos aukoja po 50 tūkst. eurų (Sauliui Skverneliui – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – red. past.), kiti ir šiaip turtingi (G. Nausėda savo rinkimų kampanijai asmeniškai išleido 17 tūkst. 700 eurų – red. past.). Konkurencija turi būti lygi“, – „Ūkininko patarėjui“ aiškino AB „Rokiškio sūris“ valdybos pirmininkas, ilgametis įmonės vadovas Antanas Trumpa.

Tikisi gudrios valdžios

Pagrindinis „Rokiškio sūrio“ akcininkas A. Trumpa G. Nausėdai paaukojo 8 tūkst. 500 eurų. A. Trumpos sūnus, „Rokiškio sūrio“ direktorius Dalius Trumpa – taip pat 8 tūkst. 500 Eur. A. ir D. Trumpos balandžio 11 d. bandė paaukoti po 3 tūkst. eurų   Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatei į Prezidentus Ingridai Šimonytei, bet jos rinkimų štabas balandžio
12 d. paramos atsisakė.

Trumpos nuomone, nereikia tikėtis stebuklų iš kandidatų. „Vienas žmogus negali kalnų nuversti. Tik kvailys įsivaizduoja, kad viską išmano. Iki šiol prisimenu dar 1988 m. išgirstą labai vertingą Kanados lietuvių palinkėjimą – išsirinkite gudrią valdžią“, – tvirtino A. Trumpa.

Techninė klaida

AB „Pieno žvaigždės“ filialo „Mažeikių pieninė“ generalinis direktorius Aušrys Baravykas, nesėkmingai bandęs G. Nausėdos rinkimų sąskaitą padidinti 3 tūkst. eurų, nejaučia nuoskaudos, kad kandidato štabas jo auką grąžino, o verslo varžovų dovaną  paėmė. „Tai mano asmeninis reikalas. Tiesiog techninis nesusipratimas. Ką padarysi.  Gerbiamąjį G. Nausėdą vertinu teigiamai. Išsirinksime geriausią Prezidentą“, – „Ūkininko patarėjui“ optimistiškai kalbėjo
A. Baravykas. „Pieno žvaigždžių“ akcininkas Voldemaras Klovas norėjo paaukoti G. Nausėdai 3 000 eurų, o kitas bendrovės valdybos narys Julius Kvaraciejus – net 6 000 eurų. Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklalapyje nurodoma, kad šios aukos grąžintos aukotojams.

Gera pamoka

„Mums bus gera pamoka, kad reikia atidžiau domėtis kandidatais, jų aplinka, patarėjais ir rėmėjais. Pieno perdirbėjai ruošia sau tvirtovę Prezidentūroje, į kurią galėtų bet kada kreiptis dėl savo reikalų. Tai bloga žinia ne tik smulkiesiems, bet ir didiesiems melžiamų karvių augintojams. Mes, vidutiniai pieno gamintojai, vis pagalvodavome, kur perdirbėjai leidžia kiekvieną nuo mūsų nusuktą centą. Pasirodo,  dalis lėšų, kurių negavome už parduotą produkciją, nukeliavo į kandidato G. Nausėdos sąskaitą. Vadinasi, perdirbėjai turi papildomų pinigų, bet nerūpi pramonininkams nei pieno gamintojai, nei Lietuva“, –  „Ūkininko patarėjui“ tvirtino Šilutės rajono pieno gamintojų asociacijos pirmininkė Juzefa Tamavičienė.

Saliamoniški sprendimai

Kažkodėl maisto pramonės atstovai, žemės ūkio technikos pardavėjai tikisi savo verslams pragiedrulių tik tada, jeigu Prezidentu būtų išrinktas G. Nausėda. 8 500 eurų kandidatui  paaukojo Jonavos kepyklos „Baltasis pyragas“ vadovas Jonas Valdas Tratulis. 250 eurų ekonomistui G. Nausėdai nepagailėjo suomiškais „Valtra“ traktoriais prekiaujančios bendrovės „Rovaltra“ komercijos direktorius Jonas Trainaitis. O Skuodo r. ūkininko Vidmanto Donielos 200 eurų auką G. Nausėdos patikėtiniai atstūmė. Indijos garbės konsulas Lietuvoje, indų karinių oro pajėgų atsargos pulkininkas leitenantas, Vilniaus restorano „Sue’s Indian Raja“ savininkas ir direktorius Rajinderas Kumaras Chaudhary’is  nusprendė pasielgti saliamoniškai – paaukojo
1 000 eurų I. Šimonytei (priimta) ir bandė 4 800 eurų paremti G. Nausėdos rinkimų kampaniją (3 400 eurų atmesta).

Malonus žmogus – ne profesija

Dar net nelaukęs, kada Vyriausioji rinkimų komisija oficialiai įregistruos jį kandidatu į Prezidentus, sausio 14 d. G. Nausėda nuvyko į Žemės ūkio rūmus ir kalbėjosi su  jų vadovybe. „Susitikome ir su kitu kandidatu iš lyderių trijulės – S. Skverneliu. Buvo įdomu juos palyginti. Panašūs ir skirtingi. Savo srities specialistai. G. Nausėda malonus žmogus, ekonomistas, bet nėra stiprus žemės ūkio klausimų žinovas, agrarinės politikos patirties neturi“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) vicepirmininkas Vytautas Buivydas.

Anot V. Buivydo, G. Nausėda pats mažai ką siūlė, jokių idėjų neišsakė, daugiausia klausėsi, domėjosi žemės ūkio šiandiene būkle, ūkininkų rūpesčiais.

Ar atstovautų neturtingam kaimui?

„ŽŪR pirmininkas dr. Arūnas Svitojus papasakojo apie ŽŪR veiklą, išvardijo ir apibūdino Rūmams priklausančias organizacijas, vicepirmininkas Algis Baravykas  informavo, kaip Lietuva ir Europa kovoja su afrikiniu kiaulių maru, o aš, žinoma, kalbėjau apie jaunųjų ūkininkų įsikūrimo ir ūkininkavimo sunkumus. Neišmintinga būtų iškart nuteisti kandidatą – blogas, ne mūsų, jeigu jam išskirtinį dėmesį rodo maisto pramonės gigantai. Žinoma, į šį signalą negalima numoti ranka. Reikia tai įvertinti ir būti budriems. Ar šis kandidatas laimėjęs atstovautų didžiajai kaimo žmonių (smulkiųjų ūkininkų, žemės ūkio darbininkų) daugumai? Šalies Prezidentas turi būti kuo mažiau priklausomas nuo stambiųjų verslo grupuočių“, – įsitikinęs ŽŪR vicepirmininkas, Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos pirmininkas V. Buivydas.

Naujas kartelis

Pasak Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko Andriejaus Stančiko, stambieji pieno perdirbėjai akivaizdžiai investuoja į vieną kandidatą. „Nesvarbu, kad vienas aukas G. Nausėda paėmė, kitų – ne. Visas pieno perdirbimo sektorius jį  remia. Mūsų akyse gimsta naujas savotiškas pieno perdirbėjų kartelinis susitarimas „Už G. Nausėdą“. Prieš vienuolika metų Konkurencijos taryba pagrindinėms Lietuvos pieno perdirbimo bendrovėms skyrė šimtatūkstantines baudas už tai, kad jos keitėsi informacija apie superkamo žaliavinio pieno ir parduodamos galutinės produkcijos kainas, kiekius ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, nors valdininkams nepavyko  įrodyti, esą perdirbėjai buvo sudarę monopolinę sąjungą – kartelį“, – „Ūkininko patarėjui“ pabrėžė A. Stančikas.

Tokia aplinka

Politiko nuomone, dabar perdirbėjai irgi neprisipažins, kieno pergalės per Prezidento rinkimus trokšta. „G. Nausėda atėjęs iš komercinių bankų aplinkos, todėl mato tik didelius, stiprius rinkos žaidėjus. Smulkieji ūkininkai bankams juk irgi neįdomūs. Suprantama, politikai negali ignoruoti stambiojo verslo, kuris samdo daug darbuotojų, sukuria nemažai darbo vietų. Bet Prezidentas turi matyti kiekvieną visuomenės narį. Nuo vaikų iki senelių. G. Nausėdai laimėjus, Lietuvoje  įsiviešpatautų stambusis kapitalas“, – būgštavo
A. Stančikas.

Iš bankų šiltnamio

Ilgametis skandinavų banko SEB prezidento patarėjas, banko vyriausiasis ekonomistas G. Nausėda tik pernai rugsėjo mėnesį nusprendė iš patogaus, gražiais švediškais baldais apstatyto finansų analitiko kabineto persikelti į karščiu tvoskiančią, iki raudonumo įkaitusią politikos virtuvę. Atrodo, išėjusį iš bankų šiltnamio G. Nausėdą tikrasis, realusis, kasdienis pasaulis gerokai nustebino. G. Nausėda bandė užmegzti ryšius su politologais (Rytų Europos studijų centru), kariuomenės vadovybe.

Kariuomenės vadas generolas leitenantas Vytautas Jonas Žukas net turėjo teisintis, kad nedalyvauja rinkimų kampanijoje ir nepriklauso G. Nausėdos rinkimų štabui, o su kandidatu buvo susitikęs tik pasikalbėti nacionalinio saugumo klausimais.

Įsipareigojęs tik Lietuvai

Nausėdos rinkimų štabo komunikacijos vadovas Aistis Zabarauskas „Ūkininko patarėjui“ nurodė, kad kandidato į Prezidentus gaunamos piniginės aukos jokiu būdu nereiškia G. Nausėdos „įsipareigojimo kokiai nors verslo grupuotei“. „Gitanas visada pabrėžia, kad siekia tapti visų Lietuvos žmonių Prezidentu. Juk tai vienintelis visos tautos renkamas pareigūnas. Gyventojai, taip pat įmonių akcininkai ar vadovai mūsų rinkimų kampanijai aukoja laisva valia. Nepriimame aukų tada, jeigu jos pervedamos pažeidžiant įstatymus. Arba aukotojai neatitinka reputacinių reikalavimų. Bet tokių dar nepasitaikė“, – teigė A. Zabarauskas.

Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS
ŪP korespondentas

Paprastų žmonių aukos

Kandidatų aukų lapai labai iškalbingi. Naudinga ir įdomu juos palyginti. Kai kuriuose sąrašuose – vien 12 eurų sumos. Tai paprasti žmonės aukoja. Labai nuoširdžiai. Daugiau jie negali sukrapštyti.

Bet geriausia apie kandidatus spręsti iš jų biografijų. Svarbiausia ne tai, kokį gražų namą kuris nors pasistatė, puikius vaikus išauklėjo. Rinkėjai turėtų domėtis, ką kandidatas nuveikė Lietuvai. Šiemet, pernai, per dešimt pastarųjų metų.

Ar labai G. Nausėda padėjo Lietuvai per 2009 m. ekonomikos krizę? Gimtasis G. Nausėdos SEB bankas, kita švediška kredito įstaiga „Swedbank“ nenorėjo skolinti pinigų sunkmečio nukamuotoms Baltijos šalių įmonėms.

Prof. dr. Gediminas NAVAITIS

Prof. dr. Gediminas NAVAITIS
Psichologas