Columbus +4,4 °C Debesuota
Penktadienis, 26 Bal 2024
Columbus +4,4 °C Debesuota
Penktadienis, 26 Bal 2024

Tariama socialinė atsakomybė praradus sveiką protą

2016/09/08


Didieji prekybos tinklai nuo rugsėjo 2-osios ėmėsi sau nebūdingų funkcijų – tikrinti visų alkoholinius gėrimus perkančiųjų – nuo aštuoniolikmečio iki šimtamečio senolio – asmens dokumentus. Prekybininkai tikina, kad tuo siekiama atgrasyti nepilnamečius nuo girtavimo. Tačiau iš tiesų šį kartą jie, atrodo, prasilenkė ne tik su garsiai pradėta deklaruoti socialine atsakomybe, bet ir su sveiku protu. Kaip aiškėja, tikrieji prekybininkų tikslai visai kitokie – baiminantis griežtesnės prekybos alkoholiniais gėrimais tvarkos, supriešinti visuomenę su politikais, prieš rinkimus pasėti nepasitikėjimą ir diktuoti savo sąlygas. Įdomiausia, kad nuleisti uždangą šiam prekybininkų absurdo spektakliui, pasirodo, ne taip paprasta.

Sureagavo, bet niekas nepasikeitė Vienas pirmųjų į žmones kiršinantį prekybininkų reikalavimą iš visų pirkėjų, įsigyjančių alkoholinių gėrimų, reikalauti asmens dokumentų, sureagavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas, „Agrokoncerno“ įmonių grupės prezidentas Ramūnas Karbauskis. Netrukus savo poziciją pateikė ir valdančiosios Socialdemokratų partijos valdyba, pareiškusi, kad dabartinė Vyriausybė, kitos valdžios institucijos jokiais įstatymais ar kitais teisės aktais nereglamentavo šio žingsnio, todėl asmens dokumentų reikalavimo prekybos centruose nėra privaloma vykdyti. Tą patį „Ūkininko patarėjui“ patvirtino ir Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius. Pasak jo, tai viso labo prekybininkų tarpusavio susitarimas. Premjeras kalbėjosi su prekybos įmonių atstovu ir prašė atsižvelgti į vartotojų interesus ir teises, atkreipiant dėmesį į tai, kad jokiais įstatymais ar kitais teisės aktais asmens dokumentų rodymas parduotuvėse nėra privalomas, išskyrus tuos atvejus, kai suabejojama pirkėjo amžiumi. Premjero nuomone, prekybininkai turėtų vadovautis logika ir nereikalauti asmens dokumentų iš asmenų, kurie yra akivaizdžiai vyresni negu 18 metų. Tačiau po šių pareiškimų ir raginimų niekas nepasikeitė – prekybininkai ir toliau tyčiojasi iš suaugusių žmonių, reikalaudami pateikti asmens dokumentą. Premjeras pripažino, kad jokių konkrečių svertų uždrausti prekybininkams tikrinti visų pirkėjų asmens dokumentus Vyriausybė neturi. Tai būtų galima padaryti tik pakeitus Alkoholio kontrolės įstatymą, todėl jis pasiryžęs šį nesusipratimą spręsti dialogo su prekybininkais būdu.

Prekybininkai turi savo tikslų R. Karbauskis įsitikinęs, kad ši akcija pirmiausia yra nukreipta prieš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą. Pasak jo, prekybininkai šia akcija siekia supriešinti visuomenę, įvelti ją į diskusijas, nukreipti jų pyktį į politikus, kad šie nepriimtų pataisų, kuriomis siūloma alkoholį pardavinėti specializuotose parduotuvėse, sutrumpinti prekybos laiką. „Kai prekybininkai pajuto, kad mūsų partija gali sėkmingai pasirodyti Seimo rinkimuose ar net juos laimėti, jie išsigando, kad mes įgyvendinsime priemones, kurios apribotų alkoholinių gėrimų prekybą ir vartojimą. Visa ši nesąmonė – reikalauti iš visų pirkėjų asmens dokumentų – buvo nukreipta, siekiant mus diskredituoti ir sudaryti įspūdį, kad būtent mūsų partija užsimojo tai padaryti. Šios kvailystės ini­cia­toriai puikiai žinojo, kad ji neduos jokio efekto, tik supykdys žmones, kurie dairysis kaltųjų. Tai akivaizdus prekybininkų kišimasis į rinkimų kampaniją siekiant savų tikslų“, – „ŪP“ teigė partijos lyderis. Nuo lapkričio 1 d. uždrausta sumažinus alkoholinio gėrimo kainą apie tai skelbti prekybos tinklų lankstukuose, organizuoti konkursus, žaidimus, akcijas ar loterijas, kurios skatintų įsigyti ir vartoti alkoholinius gėrimus, Lietuvos įmonėms uždrausta dovanoti alkoholinių gėrimų verslo partneriams reprezentaciniais tikslais. Dabar prekybininkai, tikrindami asmens dokumentus, bando už akių užbėgti Seime parengtiems kur kas jiems nepalankesniems projektams.

Sieks įvesti valstybės monopolį Pasak R. Karbauskio, ne tokiomis priemonėmis reikia kovoti su nepilnamečių girtavimu. Prekybos centrų kasininkėms gėda dėl to, kad jos priverstos reikalauti iš visų pirkėjų asmens dokumentų, tačiau neturi kitokios išeities – joms taip liepė darbdaviai. „Įsivaizduoju, kaip jos turėtų jaustis po darbo dienos, kai ne vienas pirkėjas pirmiausia keiksnoja jas, o ne tuos, kurie įvedė tokią tvarką, – sakė R. Karbauskis. – Mūsų rinkimų programoje nebuvo numatytas valstybės monopolis prekybai alkoholiui, tačiau kai pamatėme, kaip elgiasi verslininkai, tai įrašėme ir dabar tikrai to sieksime. Padidės ir valstybės biudžeto pajamos, ir tvarkos bus daugiau. Taip yra Skandinavijos valstybė- se – Suomijoje, Švedijoje. Turime iš ko pasimokyti.“

Tikslas pateisina bet kokias priemones? O ką apie šią daugelį žmonių sukiršinusią prekybininkų iniciatyvą mano Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertai? Atsakymas šiek tiek nustebino. „Reikėtų džiaugtis, kad į tokias reikšmingas socialines problemas aktyviai reaguoja pats verslas, pasiūlydamas savireguliacijos įrankius. Taip ne tik bandoma mažinti suvartojamo alkoholio kiekį, tačiau kartu paliekama galimybė žmonėms apsispręsti, ar toks sprendimas yra naudingas ir reikalingas. Tie, kurie tokį sprendimą palaiko ar bent jau jam neprieštarauja, nepakeis savo pirkimo įpročių. Tie, kuriems toks siūlymas atrodo neproporcingas, gali rinktis kitas parduotuves. Vartotojų pasirinkimas parodys, ar visuomenėje reikalingas toks pokytis“, – „ŪP“ teigė ekspertas Dominykas Šumskis. Jo nuomone, šios socialinės problemos nepavyksta išspręsti ne dėl to, kad egzistuoja per mažai ribojimų, o dėl to, kad nėra užtikrinama, kaip veikia jau galiojantys. Politinėse diskusijose daugiausia vyrauja siūlymai įvesti naujus draudimus, taip iki galo ir neįvertinant jų efektyvumo. Savanoriškas siūlymas efektyviau užtikrinti jau galiojančius įstatymus yra kaip gaivaus oro gurkšnis lenktynėse, kas sugalvos kuo griežtesnį naują draudimą. Pasak D. Šumskio, gerai, kad įvairiomis priemonėmis stengiamasi efektyviau užtikrinti jau galiojančius reikalavimus, šiuo atveju spręsti nepilnamečių alkoholio vartojimo problemą. Išeitų, kad tikslas pateisina bet kokias, net ir pačias kvailiausias priemones – užsimota sudrausminti nepilnamečius, o pataikyta į visus pirkėjus.

Politikai siūlo taisyti įstatymą Kilus šurmuliui dėl absurdiškos prekybininkų nustatytos tvarkos – perkant alkoholinius gėrimus iš visų pirkėjų reikalauti asmens dokumentų – šiek tiek konkretesnių veiksmų ėmėsi Seimo nariai Linas Balsys ir Gintaras Tamošiūnas. „Šiomis dienomis Seimo kanceliarijoje įregistravau Alkoholio kontrolės įstatymo pataisą, kuri turėtų užtaisyti įstatyme paliktą spragą panašioms prekybininkų akcijoms, primenančioms itališką streiką prieš didesnes jiems gresiančias baudas. Siūlau, kad įstatyme labai aiškiai būtų nurodyta, jog asmens dokumento prekybininkai privalo reikalauti tik kilus abejonių, ar pirkėjas yra pilnametis“, – „Ūkininko patarėjui“ sakė L. Balsys. Jo nuomone, tai, kas vyksta dabar, yra savotiškas prekybininkų kerštas už jiems gresiančias didžiules baudas pardavus alkoholinių gėrimų nepilnamečiams. Atseit dabar tikrinsime visų pirkėjų dokumentus ir niekas negalės prikibti, kad ši prekyba nekontroliuojama. „Tačiau tai yra ne kas kita, kaip pasityčiojimas iš pirkėjų“, – įsitikinęs parlamentaras. L. Balsys pasiryžęs artimiausiu metu surinkti reikalingus parlamentarų parašus, kad jo siūlomas projektas būtų įtrauktas į rugsėjo 10 d. prasidedančios Seimo rudens sesijos darbotvarkę. Panašų siūlymą yra pateikęs ir Seimo narys G. Tamošiūnas.

Stasys JOKŪBAITIS „ŪP“ korespondentas

Algimanto SNARSKIO piešinys

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/26

Kas išgelbės Agrocheminių tyrimų laboratoriją?

Beveik 60 metų veikiančią, daug duomenų per tą laiką sukaupusią, vienintelę Lietuvoje akredituotą Agrocheminių tyrimų laboratoriją, kurios patikimi dirvožemio, vandens, trąšų, mėšlo, pesticidų likučių, pašarų, nuotekų ir kiti ...
2024/04/26

Baigtas ikiteisminis tyrimas dėl Seimo nario R. Žemaitaičio, įtariama, antisemitinių įrašų socialiniame tinkle

Vilniaus apygardos prokuratūroje šiandien įtariamajam R. Žemaitaičiui ir jo gynėjui paskelbta, kad ikiteisminis tyrimas, kuriame Seimo narys įtariamas neapykantos skatinimu bei kurstymu prieš žmonių grupę dėl jų tautybės (pagal Baudž...
2024/04/26

Dvi Europos: vienoje siekiama mažinti antibiotikų vartojimą žemės ūkyje, kitoje jais barstoma viskas, kas juda

Gyvulininkystėje antibiotikų sunaudojama vis mažiau. Tai patvirtina Europos vaistų agentūros ataskaita, apžvelgianti didmeninius antibiotikų įsigijimus. Visoje Europoje antibiotikų suvartojimas per dešimtmetį sumažėjo maždaug perpus, i&scar...
2024/04/26

VRK pasirūpino priemonių paketu į rinkimus atvykstantiems rinkėjams su regos negalia

Leidiniai Brailio raštu, padidinamieji stiklai, įgarsinta informacija apie rinkimus ir balsavimo biuletenių įmautės – tokį specialiųjų priemonių paketą rinkėjams, turintiems regėjimo negalią, parengė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK)...
2024/04/26

„Agrifac“ savaeigiai purkštuvai: alternatyva dyzelinui – HVO

Siekdami tvariai ir veiksmingai prisidėti prie maisto produktų gamybos pasaulyje savaeigių purkštuvų gamintojas „Agrifac“ skelbia apie naujausią inovaciją, kuri prisidės prie pasaulinio judėjimo už tvarų žemės ūkį ir anglies pėd...
2024/04/26

EŽTT teisėjas G. Sagatys: „Žmogaus teisių apsauga nebus tvari, jeigu bus nuleidžiama iš viršaus”

Balandžio 21-ąją dr. Gediminas Sagatys iškilmingai prisiekė ir pradėjo eiti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) teisėjo pareigas. Į jas buvo išrinktas šių metų sausio 23 d. Europos Tarybos Parlamentinės asamblėjos sprendimu.
2024/04/26

Dvi retos gegužraibinių augalų rūšys bus saugomos

Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašas papildytas dviem gegužraibinių (Orchidaceae) augalų rūšimis – į jį įrašytas trumpalapis skiautalūpis ir paelbinis skiautalūpis.
2024/04/26

Europos prokuratūros ir FNTT tyrimas: dėl galimai apgaule įgytų 4 mln. eurų ES fondų lėšų – įtarimai 9 asmenims

Devyni asmenys įtariami apgaule galėję įgyti per 4 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų bei Lietuvos biudžeto lėšų. Ikiteisminiame tyrime, kurį kuruoja Europos deleguotųjų prokurorų biuras Lietuvoje, o atlieka Finansinių nusik...
2024/04/26

Bronis Ropė: „Mano darbai Europos Parlamente, kad Lietuvos žemės ūkis klestėtų“

Nuo pirmos savo darbo dienos Europos Parlamente dar 2014 m. dirbau Žemės ūkio ir kaimo plėtros (AGRI) komitete. Keista, kad tada buvau vienintelis parlamentaras iš Lietuvos, kuris pasirinko dirbti šiame itin svarbiame, už bendrosios ...