Apie kaimynystę

Tai, kad kai kurie augalai kitų draugijos nepakenčia arba, atvirkščiai, kaip tik mėgsta – ne mitas. Specifiniai junginiai – fitoncidai gali teigiamai veikti greta augančius augalus: reguliuoti jų sėklų dygimą, daigų vystymąsi, atbaidyti kenkėjus ir padėti apsisaugoti nuo ligų. Taigi, artėjant sėjai metas susidaryti planelį, kas gali augti šalimais, o kas ne.

Bulvės
Geri kaimynai. Nuo senų laikų bulvių pasėlio pakraščiuose sėjamos pupos, kurios savo kvapu suklaidina ir atbaido kolorado vabalus.
Krienai savo fitoncidinėmis savybėmis bulves saugo nuo pačių pavojingiausių bulvių kenkėjų – spragšių, atbaido kolorado vabalus.
Čes­na­kai padeda apsisaugoti nuo maro, taip pat gelbėja nuo kolorado vabalų.
Neutralūs kaimynai. Pastarnokai, petražolės, morkos, burokėliai, svogūnai, baltagūžiai kopūstai.
Blogi kaimynai. Ne itin palankus derinys, jei šalia bulvių būtų auginami pomidorai, saldžiosios paprikos, baklažanai (tos pačios šeimos augalai), taip pat agurkai ir kopūstinės daržovės.

Žirniai
Geri kaimynai. Geriausi daržo kompanionai žirniams – pankoliai (apsaugantys nuo žirnių vaisėdžių), įvairios kopūstinės daržovės, gūžinės salotos, lapiniai burokėliai, morkos. Sėjant žirnius plačiau, į kiekvieną tarpueilį galima pasėti morkų, kurios išskirdamos morkoms būdingus eterinius aliejus saugos žirnius nuo vaisėdžių. Taip gaunama dviguba nauda, nes morkų nereikės tręšti, dirvoje pakaks azoto. Tad žirniams baigus derėti iš dirvos jų neišraukite, tik nupjaukite nudžiūvusią lapiją.
Blogi kaimynai. Žirniai nemėgsta konkuruojančios ankštinių augalų kaimynystės. Jiems ne draugai ir baklažanai, saldžiosios paprikos, bulvės, pomidorai, porai, svogūnai,– šios daržovės silpnina žirnių augimą.
Neutralūs kaimynai. Agurkai, trūkažolės, lapiniai burokėliai, petražolės, salierai, špinatai.

Kopūstinės daržovės
Geri kaimynai. Baltagūžiai, raudongūžiai, briuseliniai kopūstai gerai darže sutaria su bulvinių šeimos atstovais, baklažanais, saldžiosiomis paprikomis, pomidorais, savo fitoncidinėmis medžiagomis atbaidančiais kopūstines muses, baltukus ir pelėdgalvius. Iš svogūninių daržovių geriausiai sutaria su porais, atbaidančiais tripsus.
Jiems patinka, kai greta jų auga daržovės su seklia šaknų sistema: žirniai ir pupelės (iš jų kopūstai papildomai gauna azoto), gūžinės salotos, lapiniai burokėliai, špinatai, agurkai. Kopūstų lysvėse, kaip augalai sanitarai, labai reikalingos kanapės, at­bai­dančios ko­pūs­ti­nius bal­tukus, ir mėtos, apsaugančios ropes ir kitas kopūstines daržoves nuo baltukų, pelėdgalvių ir amarų.
Blogi kaimynai. Visiškai nepakenčia svogūnų ir česnakų artimos kaimynystės.
Neutralūs kaimynai. Kopūstinės daržovės neutraliai reaguoja į šalia auginamas bulves, pankolius, morkas.

Ridikėliai ir ridikai
Geri kaimynai. Tokių yra daug. Tai baklažanai, saldžiosios paprikos, pomidorai, salierai, špinatai, salotos, krapai, žiediniai kopūstai, pupelės, žirniai. Tarp augalų yra abipusis ryšys – ridikėliai savo aromatu atbaido nuo salotų ir špinatų amarus, o salotos, špinatai visiškai silpnu, vos juntamu kvapu, priešingu ridikėliams, nukreipia sprages į kitą pusę, taip apsaugodamos ridikėlius nuo jų invazijos. Aromatingieji krapai stipriu kvapu saugo ridikus nuo baltukų ir kitų kenkėjų.
Blogi kaimynai. Ridikėliai ir ridikai nepakenčia agurkų, kurie apvagia kaimynus, įsisavindami jiems skirtas maisto medžiagas. Taip pat nemėgsta šalia pasėtų kitų veislių ridikėlių ar ridikų. Nekenkia, bet ir nedžiugina pankoliai, trūkažolės, bulvės, česnakai, porai, svogūnai, pupos, burokėliai, salierai.

Rau­do­nie­ji burokėliai
Geri kaimynai. Burokėliai gerai augs darže, jei šalia jų pasėsite pupelių ir žirnių (iš jų papildomai gauna azoto), agurkų (neutraliu kvapu atbaidys amarus), ropinių kopūstų (savo kvapu atbaidys runkelines sprages) ar pasodinsite čes­na­kų ir svogūnų.
Blogi kaimynai. Greta burokėlių netinka auginti pankolių ir porų, kurie savo aromatinėmis medžiagomis slopina burokėlių augimą ir vystymąsi.
Neutralūs kaimynai. Burokėliai daugiau turi neutralių kaimynų nei labai gerų. Jų neužgoš darže ir neslopins augimo baklažanai, bulvės, paprikos, pomidorai, žiediniai ir briuseliniai kopūstai bei kitos kopūstinės daržovės, gūžinės salotos, lapiniai burokėliai, špinatai, morkos, salierai, petražolės.

Morkos
Geri kaimynai. Be žirnių, morkoms tinka ir turintys fitoncidinių medžiagų svogūnai, česnakai, porai, šalavijai, raudonėliai, kurie nuo jų atbaidys morkines muses. Mėtos ir ridikai saugos nuo amarų, o pomidorai nuo kenkėjų ir grybinių ligų. Nasturtės sėjamos eilėmis, norint išvengti morkų šakniavaisių fuzariozės.
Dalį morkų galima pasėti gerokai anksčiau – balandžio viduryje ir priešingai – vėliau, birželio pradžioje. Taip galima išvengti morkinių musių antpuolio.

Pomidorai
Geri kaimynai. Pomidorai gerai sutaria su visiškai kitokį aromatą turinčiomis daržovėmis, pupelėmis, kopūstinėmis daržovėmis, ropiniais kopūstais, lapiniais burokėliais, špinatais, morkomis, petražolėmis, salierais. Salierinių šeimos augalai gelbsti nuo amarų. Ypač geri bičiuliai – bazilikai ir serenčiai, česnakai, porai, saugantys pomidorus nuo amarų, tripsų, erkučių ir baltasparnių, o serenčiai dar ir nuo nematodų. Gali augti šalia trūkažolių, pupų, pastarnokų, burokėlių ir svogūnų.
Blogi kaimynai. Žirniai, pankoliai, agurkai, reikalaujantys kiek kitokių augimo sąlygų, giminingi augalai – bulvės, paprikos, baklažanai.

Agurkai
Geri kaimynai. Agurkams gerą kaimynystę sudaro kopūstinės daržovės, krapai saugo nuo baltasparnių ir erkučių, o česnakai bei svogūnai atbaido kenkėjus ir saugo nuo pašaknio ligų.
Šalia agurkų gali augti žirniai, pupelės, pupos, morkos, pastarnokai, petražolės, ropiniai kopūstai.
Blogi kaimynai. Agurkai nemėgsta baklažanų, bulvių, paprikų, pomidorų kaimynystės, nes šie augalai stelbia agurkų augimą, jiems reikia sausesnės aplinkos ir dirvos. Agurkai vengia ir ridikėlių kaimynystės, nes kryžmažiedžiams būdingi eteriniai aliejai slopina agurkų augimą.

Parengė Rūta ANTNAITIENĖ