Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +13,0 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Erkės puola mus. O kas puola erkes?

2020/07/16


Akivaizdu, kad po praėjusios šiltos žiemos erkių yra daugiau nei bet kada. Dėl to kaip niekada didelis pavojus užsikrėsti jų pernešamomis ligomis. Turime būti atsargūs. Svarbu žinoti ir tai, kad įveikti erkes galime pasitelkę į pagalbą ne tik naminius paukščius.

Andrejus GAIDAMAVIČIUS

Gelbsti kaimynų vištos

Jeigu kieme gyvena vištos, jums labai pasisekė. O erkėms ne. Po sniegu šie voragyviai būtų saugesni, bet dabar jiems pasislėpti nuo smalsių ir landžių paukščių ‒ jokių galimybių. Geresnės erkių medžiotojos yra smulkių veislių vištos. Taip pat ypač veiksmingai šį darbą atlieka patarškos (jos, beje, ir kolorado vabalus lesa). Net kalakutai yra tikras erkių siaubas. Apskaičiuota, kad vienas kalakutas per dieną sulesa iki 200 iksodinių erkių. Kai perskaičiau šitą informaciją, nusprendžiau nebevaikyti kaimyno kalakutų iš savo kiemo. Velniai nematė tų kelių iškapstytų tulpių. Menka čia žala, palyginti su Laimo liga, erkiniu encefalitu, babezioze, anaplazmoze, erlichioze, tuliaremija ar Povasano virusu. Vis stebėjausi, kodėl jau kelerius metus savo kieme nepasigaunu jokios erkės, nors beveik nešienauju žolės, išskyrus takus. Dabar žinau, kad už tai turiu būti dėkingas kaimyno vištoms. Jos ir šią žiemą kiekvieną mielą dieną pas mane ateidavo atlikti erkių „dezinfekciją“.

Gausus gelbėtojų būrys

Erkės ir be vištų turi begalę priešų, kurie kontroliuoja jų skaičių gamtoje. Tai kirstukai, varlės, rupūžės, driežai, ant žemės besimaitinantys įvairių rūšių paukščiai, plėšrūs vabalai, skruzdėlės, vorai. Taip pat erkėms ramybės neduoda jų pačių parazitai ‒ grybeliai, nematodai, parazitinės vapsvos. Kuo daugiau erkių, tuo labiau daugėja ir jų priešų. Mūsų užduotis ‒ padaryti taip, kad erkių valgytojų būtų kuo daugiau. Varlėms ir rupūžėms, kurios pastaraisiais metais visoje Lietuvoje nyksta, tikrai galime padėti. Dėl sausų vasarų beveik visos balos išdžiūsta ir varliagyviai nebeturi kur neršti. Lietuvos gamtos fondas Dzūkijoje jau daugybę metų vykdo projektą, kurio metu kasamos kūdros baliniams vėžliams ir varliagyviams. Kūdra turi būti laukinė, apaugusi maurais ir prižėlusi vandens augalų, ant kurių varlėms ir rupūžėms būtų patogu prikabinti savo ikrelius. Išpuoselėti sodybų tvenkinukai, kuriuose nėra jokios augalijos, varliagyviams, žinoma, netinka. Jei norite, kad kieme būtų mažiau erkių, turėtumėte būti pakantesni ir skruzdėlėms. Ypač toms, kurios skaudžiausiai kanda ‒ ugninėms. Jos negailestingos ne tik žmonėms, bet ir erkėms. Akivaizdu, į pagalbą galime pasitelkti labai daug gyvenančiųjų čia pat, greta mūsų.

Erkių seklių judėjimas

Prisiekę erkių medžiotojai yra tinklų nerezgantys plėšriavoriai. Lietuvoje jų gyvena apie 50 rūšių. Viena rūšis ‒ pilkasis pasalūnas ‒ įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą. Erkės ir vorai yra voragyviai, t. y. jie yra giminaičiai. Bet vorams tai nė motais. Jie pripratę būti kanibalais. Tikrai nesunku pastebėti, kad šią šiltą žiemą nesnaudė ne tik erkės, bet ir vorai.

Todėl ne šiltėjančių žiemų turėtume baimintis, o daugiau nerimauti dėl biologinės įvairovės nykimo. Joks žolės skutimas neišgelbės nuo erkių, jei gamtoje nebus ekologinės pusiausvyros, kai kiekviena, kad ir mažiausia gyvybė, atlieka gamtos jai skirtą vaidmenį.

Erkių pernešamos ligos yra ne tik Lietuvos rykštė. JAV žaibiškai plinta Laimo liga ir tai yra požymis, kad serga pati gamta. Amerikiečiai, susirūpinę savo ir savo augintinių saugumu, vienijasi, tampa erkių sekliais: programėlėje „TickTracker“ registruoja erkių plitimą, aktyviai domisi jų gyvenimu, ekologija, dalinasi mokslo naujienomis, drauge ieško būdų, kaip pačiai gamtai padėti susidoroti su erkių plitimu ir kaip padėti tiems žmonėms, kuriems liga visam laikui pakeitė gyvenimą. Tokių kvailų pasiūlymų, kokių kartais pasitaiko pas mus, tarkim, nupurkšti viską pesticidais, ten nėra.

Lietuvoje ir kitose šalyse prie erkių ligų plitimo prisideda ir plynos kirtavietės (jose palankios sąlygos veistis graužikams, nuo kurių erkės ir pasigauna įvairių užkrečiamų ligų), ir beatodairiška šernų medžioklė (šernai geriau nei bet kas kitas užuodžia po žeme esančius graužikų lizdus ir juos sunaikina). Žodžiu, viskas, kas prisideda prie gamtos naikinimo, viskas, kas griauna ekologinę pusiausvyrą, tiesiogiai pakenkia ir mums. Visgi, patogu mums tai ar ne, buvome ir būsime šios kenčiančios gamtos dalimi.
Dalintis

2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...