Columbus +28,5 °C Debesuota
Trečiadienis, 17 Bal 2024
Columbus +28,5 °C Debesuota
Trečiadienis, 17 Bal 2024

Gegužės darbai sode

2014/05/02


*Žydintiems sodams gali pakenkti šalnos. Todėl orui atvėsus iki 1–2 oC šilumos, sode užkurkime laužus arba saulei tekant apipurkškime žydinčius vaismedžius vandeniu. Šaltis iš ląstelių protoplazmų ištraukia vandenį ir dėl to jos žūsta.

*Gegužė – geriausias laikas skiepyti ir perskiepyti požieviniu būdu vaismedžius. Naudingiausia perskiepyti menkavertes obelų ir kriaušių veisles Auginiams naudokime vienmečius pernykščius, gerai subrendusius ūglius. Iki skiepijimo ūgliai turi būti ramybės būsenoje, juos laikykime vėsiai, 1-4 0C temperatūroje.

*Iš inspektų į nuolatinę vietą pikuokime iš laukinių sėklų išaugintus sėjinukus – būsimus poskiepius.

*Serbentų, agrastų ir kitų krūmelių šakeles prilenkime atžaloms. Prilenktas šakeles prismeikime iš medžio padarytu kabliuku, apiberkime derlinga žeme.

*Į žydinčius sodus atvežkime bičių.

*Per gausiai žydinčių obelaičių žiedus praretinkime, palikime pačius gražiausius.

*Laikas sodinti braškių daigus. Jų įsigykime iš specializuotų ūkių, užsiimančių veislių dauginimu.

*Kad pavasarį pasodinti vaismedžiai gerai prigytų ir augtų, juos gausiai laistykime.

*Šiuo metu visame sode sparčiai auga piktžolės, jas naikinkime, jokiu būdu nelaukime, kol piktžolės sužydės. Purenkime dirvą, ypač svarbu tai padaryti po lietaus.

*Visus vaismedžius, vaiskrūmius ir uogakrūmius patręškime kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais.

*Labai gausiai derančių obelų dalį žiedų išskinkime, tuomet jos užmegs mažiau vaisių, tačiau jie augs gražesni ir stambesni.

*Profilaktiškai po vaismedžių žydėjimo purkškime insekticidais, augalų ištraukomis, muilu.

*Sugrėbstykime senus likusius lapus iš po krūmų ir kompostuokime augalų liekanas – užpilkime jas žeme ir įmaišykime trąšų. Aplink komposto krūvą pasodinkime cukinijų, vijoklinių pupelių.

*Gegužę sprogsta agrastų ir pradeda brinkti kaulavaisių pumpurai, vėliau – sėklavaisių. Iki pumpurų brinkimo obelis ir kriaušes purkškime nuo rauplių 5 proc. karbamidu (jei juo nebuvo purkšta rudenį). Vario preparatais purkškime savaitę prieš sprogstant pumpurams, nes jiems sprogstant subręsta rauplėgrybio sporos. Antrą kartą organiniais fungicidais purkškime prieš pat žydėjimą.

*Prieš pumpurų brinkimą, kai oro temperatūra būna ne žemesnė nei 4 0C, vaismedžius purkškime bordo skiediniu (100 g/10 l) gausiai, kad pesticido patektų į visus žievės plyšelius. Purkšti reikia ne tik vaismedžius, bet ir pomedžių dirvą, nukritusius lapus.

*Jei obelys labai gausiai žydi ir yra tikimybė, kad primegs daug užuomazgų, dalį žiedų išskinkime ir pašalinkime per tankiai augančias šakeles. Tuomet reikės mažiau retinti užuomazgų.

*Mėnesio pradžioje vaismedžius ir vaiskrūmius tręškime kompleksinėmis biriomis trąšomis. Vėliau, sužaliavus lapams, papildomai per lapus tręškime 0,2 proc. skystomis kompleksinėmis trąšomis.

*Jei žydintį sodą užklupo šalnos, anksti ryte, kai ima džiūti žiedlapiai, apipurkškime juos kelis kartus smulkiais vandens lašeliais. Tada į ląsteles patenka drėgmės ir žiedai nenudžiūsta.

*Braškes ir žemuoges tręškime gegužės pradžioje biriomis kompleksinėmis trąšomis, skirtomis braškėms ir žemuogėms (2–3 kg/100 kv. m).

*Sodinkime braškes ir sodo žemuoges. Kad jos geriau prigytų, kelmelius iškaskime su žemės gniužulėliu, tuomet ir laistyti daug kartų nereikės. Sodinami tik sveiki, stiprūs daigai iš jauno braškyno.

Kad augalai būtų sveikesni, braškyną mulčiuokime nepiktžolėtais, smulkintais šiaudais, švariomis pjuvenomis, durpėmis.

*Išretinkime avietes, derėjusius stiebus pašalinkime. Eilutėje auginamas avietes pririškime prie ištemptos vielos.

*Prilenkime lazdynų, agrastų, serbentų, kitų uoginių augalų atlankas, jas apiberkime žeme. Įsišaknijusias atlankas atskirkime nuo pagrindinio augalo ir pasodinkime į nuolatinę vietą.

Dalintis

2024/04/16

Europos pieno rinka stebima jau 10 metų

Europos pieno rinkos observatorija pradėjo veikti 2014 m. balandžio 16 d., lygiai prieš dešimt metų. Tai buvo pirmasis Europos Komisijos įsteigtas žemės ūkio rinkų stebėsenos centras. Nuo tada šis sėkmingas formatas buvo atkar...
2024/04/16

Biržoje elektros kainos mažos, bet kai kurie tiekėjai didino fiksuotos kainos planų tarifus

Elektros energijos vidutinė mėnesio kaina Nord Pool biržoje balandžio pirmojoje pusėje siekė 0,042 Eur/kWh be PVM – tai 38 proc. mažiau už šių metų kovo mėnesio vidutinę kainą, kuri buvo 0,068 Eur/kWh be PVM. Trečią savaitę iš ...
2024/04/16

Galimai neteisėtą statybos Birštone atvejį imta nagrinėti, kai juo susidomėjo Seimo kontrolierė

Tarpininkaujant Seimo kontrolierei Erikai Leonaitei Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija ėmėsi vykdyti priskirtas funkcijas – buvo pašalinti savavališkos statybos padariniai, o atsakingam pareigūnui taikyta ta...
2024/04/16

Finansinė parama – būtinybė Lietuvos ir Europos žemės ūkio sektoriaus iššūkiams įveikti

Lietuvos ir Europos žemės ūkio sektorius šiandien susiduria su vis didesniais iššūkiais. Klimato kaita, smarkiai kylančios gamybos, prekių ir trąšų išlaidos, nepastovi žemės ūkio politika ir spaudimas diegti inov...
2024/04/16

Proveržis Lietuvos medžiotojų bendruomenėje

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD) balandžio 12-ąją poilsio ir pramogų komplekse „Medžiotojų sostinė“ (Kėdainių r.) surengė rajoninių draugijų, skyrių pirmininkų ir jų delegatų antrąją sueigą – apvaliojo stalo diskusiją...
2024/04/16

G. Nausėda teigia pasigendantis žemės ūkio ministro lyderystės (papildyta Prezidentūros informacija)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia pasigendantis žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko lyderystės. Pasak prezidento, jei būtų perrinktas antrai kadencijai, keltų ministro tinkamumo klausimą.
2024/04/16

Priimame rekordiškai daug teisės aktų – kaip išvengti teisėkūros infliacijos?

Daugiau nei 23 tūkst. – tiek priimama naujų ar pakeistų teisės aktų per metus. Šis skaičius – dvigubai didesnis nei prieš 20 metų, kai Lietuvai į savo teisės sistemą reikėjo perkelti visą Europos Sąjungos teisę ir jos tai...
2024/04/16

Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?

Ligonių kasos sulaukia gyventojų klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus, o šiemet vėl tenka šias priemokas mokėti. Ligonių kasų specialistai primena, kad kasmet vaistų priemo...
2024/04/16

Kaimo gyventojų skurdo problema: kada politikų pažadai bus nuosekliai įgyvendinami?

(VDU ŽŪA langas) Oficialiais duomenimis, gyvenimo kokybė gerėja visose kaimiškosiose savivaldybėse. Tačiau Lietuvos kaimo gyventojai vis dar susiduria su skurdu ir nepalankia ekonomine padėtimi, nors atrodytų jie turi ir nemenkas galimybes ...