Jaunasis ūkininkas įsikūrė tėvonijoje, po beržais

Geriausias šių metų Akmenės rajono jaunasis ūkininkas, 29 metų Jonas Balčiūnas gyvena gimtajame kaime. Baigęs mokslus Vilniaus kolegijoje, jis sugrįžo į tėvoniją Gaudžiočių kaime. Jonas įsikūrė tėvų dovanotame mediniame name po beržais, sukūrė šeimą. Abu su žmona Sandra džiaugiasi gamtos ramybe, patenkinti, kad turi daug erdvės. Netoli nuo sodybos yra dirbamosios žemės plotai, buvusioje fermoje laiko 60 dedeklių vištų, turi du šunis. Jauna šeima laimę kuria kaime.

Pagiriamieji žodžiai tėvams

Geriausias šių metų Akmenės rajono jaunasis ūkininkas sako, kad jo gyvenimo vektorius ir atrama yra tėvas agronomas Algerdas Balčiūnas. Jo tvirtumas ir užsispyrimas yra varomoji jėga: atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje jam, kaip ir daugeliui kitų patriotiškai nusiteikusių tautiečių, nelengva buvo pradėti ūkininkauti ir įkurti nuosavas valdas. A. Balčiūnas Akmenės rajone vienas pirmųjų įregistravo savo valdas ir pradėjo ūkininkauti. Be to, tada gana sudėtingu laiku, prieš 30 metų, jis įkūrė Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Akmenės skyrių, buvo jo pirmasis pirmininkas. Darbštumo ir kantrumo simbolis yra mama Laima Balčiūnienė, anglų kalbos mokytoja. Ji yra didelė gamtos mylėtoja, vasarą renka vaistažoles, šeimai ir draugams paruošia įvairių arbatos mišinių.

,,Aš esu savo tėvams dėkingas už tvarkingo ir ramaus gyvenimo pavyzdį. Mes su seserimi matėme darnius jų tarpusavio santykius, žinome, kaip nelengvai tėvas kūrė savo ūkį, statė ūkinius pastatus, stengėsi įsigyti žemės.  Jis tvirtai įsikabino į žemę. Kai ūgtelėjau, visada padėdavau tėvui: kartu važiavome į laukus dirbti žemės, padėjau nuimti derlių. Tėvas daugiau nei du dešimtmečius laikė nemažą kiaulių fermą, augino grūdinių kultūrų. Dabar didžiojoje kiaulidėje įrengtas grūdų sandėlis, o mažesnė kiaulidė skirta dedeklėms vištoms“, – pasakojo J. Balčiūnas.

Ūkininkavimo pradžiai – tėvų dovanota žemė

Jonas baigė Vilniaus kolegiją. Jo specialybė – agroverslo vadyba. Vyras pasakojo, jog buvo sulaukęs įvairių darbo pasiūlymų. Tik mokslus baigęs jaunasis ūkininkas gyventi ir dirbti sugrįžo į tėvoniją. Jis savo ūkį įregistravo būdamas 22 metų. Tėvai būsimajam ūkininkui dovanojo 20 ha.

,,Jei ne tėvo darbštumas, jo įkvepiantis pavyzdys ir stiprybė, gebėjimas įveikti sunkumus, aš gal būčiau įsidarbinęs mieste kokiame biure, sėdėčiau ofise ir būčiau kokios nors firmos darbuotojas. Tam buvo įvairių galimybių. Tačiau mane traukė žemė, norėjau būti savo valdų šeimininkas, atlikti darbą, kuris man patinka. Žinojau, nebus lengva, nes agroverslas yra priklausomas nuo gamtos sąlygų ir nuo politikos skersvėjų, dar ir nuo rinkos pokyčių. Aš turiu tvirtą atramą – tėvą. Dabar deklaruoju 88 ha žemės, didžiąją dalį dirbamosios žemės nuomoju. Tėvo ūkis irgi nedidelis: jis dirba 42 ha žemės“, – vaikščiodamas po erdvią tėvų sodybą kalbėjo Jonas.

Tėvai netoli savo gyvenamojo namo sūnui pastatė ir gyvenimo pradžiai dovanojo nedidelį šiuolaikišką medinį namą. Jauna pora įsikūrė romantiškoje vietoje šalia beržyno.

Kaimo romantika ir privalumai

Jaunasis ūkininkas J. Balčiūnas plėtoja augalininkystės ūkį, augina žieminių rapsų, vasarinių ir žieminių kvietrugių, avižų. Atsisakė vasarinių miežių ir vasarinių kviečių. Abu ūkininkai Balčiūnai domisi naujovėmis, dalies laukų nearia, žemę purena ir įdirba noraginiu skutiku, kartu įterpia susmulkintus šiaudus. Jie tausoja dirvožemį, savo dirbamosios žemės plotuose pasėliams tręšti beria kuo mažiau trąšų, augina tarpinių kultūrų. Kuo mažiau pilame trąšų, tuo sveikesnis derlius, sako Jonas. Jie didelį dėmesį skiria penkialaukei sėjomainai. Rūpinasi dirbamų plotų agrokultūra, savo laukuose tvarko melioracijos įrenginius, prižiūri pakeles. Jaunasis ūkininkas kartu su tėvu nutarė sveikai ir pažangiai ūkininkauti, abu nuosekliai stengiasi tausoti dirvožemį.

Balčiūnai turi bendrą dviejų ūkių techninę bazę. Technikai laikyti yra didelis angaras, turi elevatorių, grūdams laikyti yra trys bokštai, įranga grūdams valyti ir džiovinti. Grūdų nuovalos yra puikus biokuras, dviem gyvenamiesiems namams apšildyti neperka kito kuro. Buvusioje kiaulidėje įrengtas sandėlis grūdams laikyti. Mažesnėje kiaulidėje jaunojo ūkininko žmona Sandra laiko 60 dedeklių vištų. Jos didelis džiaugsmas – du gražuoliai šunys, vienas jų yra pamestinukas. Sandra sakė, kad sugrįžusi iš darbo ji erdvioje sodyboje pasisemia energijos, skuba darbuotis į šiltnamį, eina lesinti vištų.

Jaunai šeimai patinka kaimo ramybė ir grynas oras. Didelė romantika gyventi netoli gražių beržų. Čia pat yra miškas. Laisvalaikiu Jonas ir Sandra išsiruošia į keliones. Jie vasarą savaitgaliais stengiasi išvažiuoti pailsėti prie jūros į Latviją. Neseniai abu ilsėjosi Turkijoje. Jaunasis ūkininkas laisvalaikiu groja gitara ir dainuoja. Anksčiau jis vadovavo vienai muzikos grupei, pernai buvo pakviestas groti į Akmenės r. susibūrusį kolektyvą.

Aldona SIREIKIENĖ

ŪP korespondentė