Jubiliejinei gyvulininkystės parodai – naujos augimo galimybės

Tradicinėje veislinių gyvūnų parodoje kasmet demonstruojami produktyviausi ir gražiausi ūkininkų išpuoselėti gyvuliai.

Iki penkioliktosios tradicinės veislinių gyvūnų parodos „Lietuvos veislininkystės pasiekimai 2017“ Algirdiškio paro­dų centre – dar keletas mėnesių. Šiemet sprendimas rengti parodą priimtas gerokai anksčiau, auga renginio mastas, planuojamas galvijų aukcionas susilaukė jau ir tarptautinio susidomėjimo. Apie artėjantį renginį aktyviai diskutuojama, mat ateityje ketinama jį išauginti iki reprezentacinio, visą Lietuvos veislininkystės parką aprėpiančio aukšto lygio renginio. Po vienu stogu ketinama sutelkti visa, ką geriausia turime ir galime parodyti Lietuvai bei užsienio svečiams: nuo vertingiausių įvairių veislių gyvūnų iki mokslo inovacijų, konsultacinės veiklos, augintojų ir eksportuotojų, veisėjų ir paslaugų teikėjų gyvos patirties.

Parodą garsins ir tobulins
Iš pagrindų atnaujintas bendrovės „Panevėžio veislininkystė“ veislinių gyvūnų demonstracinis kompleksas Algirdiškyje, Panevėžio r., ir moderni jame įrengta aukcionų, gyvulių surinkimo, karantinavimo infrastruktūra tampa stipria baze tradiciniam renginiui ir šventei – respublikinei veislininkystės ir gyvulininkystės pasiekimų parodai. Aiškėja, jog šio svarbaus renginio „raumenis“ ketinama užauginti iki tarptautinio, reprezentacinio lygmens. Pirmieji svarbūs žingsniai žengti jau šiemet.
Žemės ūkio viceministras dr. Saulius Savickis „ŪP“ sakė, jog šią parodą mato kaip didžiausią visų su gyvulininkyste susijusių sričių pažangą atspindintį renginį, kuris būtų lygiagrečiai plėtojamas trimis kryptimis: edukacine, parodos-aukciono ir reprezentacine. Kiekviena kryptis turėtų įtraukti skirtingas auditorijas.
Plačiajai visuomenei, mokiniams, o ypač – žemės ūkio studijas pasirinkusiam jaunimui gyvulininkystės pasiekimų paroda galėtų būti svarbus šviečiamojo–ugdomojo pobūdžio renginys, skirtas pristatyti ir populiarinti gyvulininkystės verslą Lietuvoje. Įvairių veislių gyvūnų augintojams aktualu ne tik paroda, į kurią atgabenami geriausių veislių atstovai, bet ir tradicinis veislinių galvijų aukcionas, taip pat įvairūs seminarai, konsultacijos. Algirdiškyje tokiems renginiams įrengtas maniežas, aukciono paviljonas.
Trečioji kryptis – kur kas intensyvesnė nei iki šiol renginio populiarinimo tarp užsienio valstybių atstovų veikla. Pasak viceministro S. Savickio, kviesti Lietuvoje reziduojančius įvairių valstybių ambasadorius, atsivežti juos į didžiausius šalies pasiekimus vienoje vietoje atskleidžiančią parodą, supažindinti su tuo, ką turime geriausia – tai ilgainiui turėtų tapti kasmete Algirdiškio parodos tradicija.
„Ir kaimyninėse Baltarusijoje, Lenkijoje, ir tolimesnėse šalyse, kaip Gruzija, Kazachstanas, Azerbaidžanas, poreikis įsigyti veislinių gyvūnų – labai didelis. Kasmetinis įvairių valstybių atstovų supažindinimas su mūsų veislininkystės pasiekimais padėtų užmegzti tiesioginius kontaktus, didintų šalies augintojų ir veisėjų žinomumą, augintų potencialių pirkėjų ratą. Šį žingsnį ketiname žengti jau šiųmetėje parodoje – galbūt jau šiemet garbūs svečiai praneš savo šalims žinią, jog Lietuvoje kasmet vyksta vertas pamatyti renginys“, – kalbėjo viceministras.
Šiemet užsienio šalių ambasadoriai ir kiti atstovai į šią parodą bus pakviesti pirmą kartą.

Kuo nudžiugins jubiliejinė paroda?
Bendrovė „Panevėžio veislininkystė“ jau trečius metus gyvulininkystės pasiekimų parodai Algirdiškyje teikia erdvę, o taip pat yra pagrindinė renginio organizatorė. Bendrovės direktorius Nerijus Gricius atskleidė kai kurias jubiliejinės parodos detales. Jau aiški būsimojo renginio data: šį rudenį paroda vyks rugsėjo 15–16 dienomis.
Šiemet į galvijų aukcioną užsiregistravo pirkėjų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Turkijos, Italijos, Izraelio, Vengrijos, Vokietijos. Iki šiol nors būdavo informuojami, tačiau į aukcionus jie neatvykdavo. Tiesa, pernai sąlygos aukcionui buvo ne itin palankios, nes visoje Europoje galvijų kainos tuo metu buvo kone pačios žemiausios. Užtai šiemet, prisijungus dalyviams iš užsienio, tikimasi gražaus ir gyvo aukciono.
Šių metų parodos seminarų akcentas – kooperacijos tema, kuri persmelks visus parodos renginius, nuo aukciono iki seminarų auginimo, genetikos, veislių gerinimo klausimais.
„Visada pabrėždavome, kad paroda – tai pirmiausia įvairi vertinga informacija augintojams: veislininkystės pasiekimai, įvairių veislių demonstravimas. Tačiau matome ir išaugusį visuomenės susidomėjimą: galimybe atvežti į parodą vaikus jau domėjosi dviejų vaikų darželių atstovai. Tad parodoje netrūks švietėjiškų, pramoginių, laisvalaikio veiklų. Itin laukiami bus aukštųjų mokyklų studentai. Bus iš ko pasimokyti, nes parodai atrinkome geriausius galvijus, įspūdingiausius šių metų įvairių gyvulininkystės sričių pasiekimus“, – žadėjo N.Gricius.

Šaukštas deguto: stinga talkos iš asociacijų
Nors paraišką renginiui organizuoti pateikė bendrovė „Panevėžio veislininkystė“ kartu su pripažintomis veislininkystės institucijomis, tačiau, pasirengimams įsibėgėjus, bendrovės vadovas prisipažino pasigendąs didesnio kai kurių asociacijų įsitraukimo.
„Visiems neįtiksi – užverda ambicijos, atsiranda įvairių požiūrių ir interesų. Bet juk parodoje ir asociacijos pristato, ką nuveikė per metus. Žinoma, neturime hipodromo, tad ne visada atsiskleidžia geriausios žirgų savybės. Tačiau renginys – unikalus, į vieną vietą suvežamos ir gali būti pademonstruotos geriausios Lietuvoje auginamos veislės. O prisistatyti, papasakoti apie save specialistams ir visuomenei galima įvairiausiais būdais. Tad nenoras pajudinti bent pirštą, kai šitaip trūksta talkos, nemaloniai stebina“, – pripažino N. Gricius.

Garbiems svečiams turėsime ką parodyti
Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos viršininkas dr. Vilius Rekštys pabrėžė, jog iš Algirdiškyje vykstančios veislinių gyvūnų parodos jau tapo įprasta tikėtis augančios kokybės, didėjančios dalyvių bei lankytojų įvairovės. Paroda keičiasi – anksčiau ji buvo labiau orientuota į ūkininkus ir veisėjus, o dabar atsigręžiama į kur kas platesnę auditoriją: nuo visuomenės iki mokslo, konsultacinių įstaigų, įvairių augintojų asociacijų.
„Šiemet norėtume paskatinti parodoje itin aktyviai dalyvauti ne vien veislinių gyvulių augintojus, bet ir įvairių su gyvulininkyste susijusių verslų atstovus. Principas „viskas po vienu stogu“ gali tapti didžiausia tradicinių veislininkystės parodų Algirdiškyje stiprybe. Didžiulė geriausių Lietuvoje išaugintų gyvūnų įvairovė: galvijai, žirgai, avys, ožkos, triušiai, paukščiai, kuriuos pristato augintojų asociacijos, mokslo įstaigos, įmonės bei pavieniai ūkininkai. Naujausi veislininkystės pasiekimai, galvijų aukcionai, specializuotos konsultacijos bei seminarai ūkininkams veisimo, auginimo, priežiūros, prekybos, paramos ūkiui klausimais – tai yra, po vienu stogu, vienu metu sutelkti visi gyvulininkystės srities dalyviai.
Į tokią vieningą, įvairiapusę, inovatyvią parodą drąsiai galime kviesti kitų šalių atstovus, kad jie ne iš nuogirdų, o savo akimis galėtų pamatyti ir įvertinti mūsų šalies genetikų, veisėjų, augintojų pasiekimus, tiesiogiai pabendrauti su dalyviais. Juo labiau kad svetingumo infrastruktūra Algirdiškyje išplėtota, yra kur ir atsisėsti, ir su kuo pabendrauti“, – įvertino dr. V. Rekštys.
Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos viršininkas taip pat pabrėžė, jog gyvūnų veislininkystės pasiekimų parodos galimybės – ne vien pasidalyti patirtimi.
„Skatiname atvykti ir tuos, kurie svarsto atnaujinti veiklą ar ją pradėti kokioje kitoje žemės ūkio šakoje – kad žmogus atvykęs pamatytų ar įgytų tai, ko norėjo, o grįždamas jau planuotų, ką veiks toliau. Parodos kokybei turi įtakos ir augintojai: norisi, kad jie nepagailėtų atvežti pačių geriausių, vertingiausių gyvulių. O lankytojams paprastai patariame racionaliau suplanuoti laiką. Pramogai, edukacijai šeštadienis po darbų – pats tas, tačiau norint praplėsti akiratį, kažką sužinoti, specialistų ir patirties turinčių žmonių daugiausia galima rasti atidarymo ir antrąją parodos dieną“, – patarė V. Rekštys.

Rasa MASIOKAITĖ
„ŪP” korespondentė

Redakcijos nuotraukos