Columbus +15,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +15,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024

Kviečių gemalai – kasdienei energijai ir prevencijai nuo vėžio

2015/06/26

Kviečių gemalai šiandien žmonių atrandami iš naujo kaip maistas ir net vaistas nuo vėžio. Naujausi Italijos Bari universiteto ir Vokietijos Martin Luther universiteto mokslininkų atlikti tyrimai patvirtino, kad fermentuoti kviečių gemalai, ypač naudojant raugo fermentacijos metodą, yra perspektyvus vėžio gydymo būdas, kuris gali sustabdyti vėžinių ląstelių plitimą organizme.

Gemalai nepamainomas energijos šaltinis

Kviečių gemalai nuo seno garsėja ypatingu poveikiu žmonių sveikatai: jie suteikia energijos daug protiškai dirbantiems, aktyviai sportuojantiems žmonėms. Gemalai – fiziologiškai ypač aktyvus maisto produktas, kuris gaunamas iš kviečio grūdo branduolio, yra apatinėje grūdo dalyje. Jie sudaro 2 - 3 procentus grūdo svorio ir susideda iš pirmykštės šaknelės, užuomazgos, pumpuro ir skydelio, kuris ir kaupia maistingąsias medžiagas. Juose didelė koncentracija medžiagų, reikalingų augalo gyvybingumui palaikyti: gausu baltymų (apie 23–40 %), angliavandenių, todėl jie malonaus salstelėjusio skonio, nėra krakmolo, tačiau yra daug vitaminų E, riboflavino, B6, folio rūgšties ir mineralų: kalio, fosforo, magnio, geležies, cinko. Gemalai – vitaminų, tokių kaip tiaminas ir niacinas, šaltinis. Tai ne tik maisto produktas, bet ir vaistas. Dėl produkte esančių vertingų medžiagų – vitaminų, baltymų, angliavandenių – jis gali būti naudojamas profilaktiškai, gydant kraujotakos sutrikimus, širdies ir kraujagyslių ligas, aterosklerozę ir kt., stiprinant nervų sistemą.

Mitybos specialistai kviečių gemalus rekomenduoja vartoti po 3–4 valgomuosius šaukštus, užpilant daržovių ar vaisių sultimis, jogurtu arba vandeniu. „Gemalų nereikia virti, nes gali žūti juose esančios vertingos medžiagos, geriau porą šaukštų gemalų įsidėti į jau išvirtą košę ar sriubą. Jais galima pagardinti ir įvairiausias salotas, papuošti pusryčiams skirtus sumuštinius arba užberti ant ką tik iškeptos mėsos, žuvies, omleto. Gemalai – sveiki ir skanūs, tačiau per parą termiškai neapdorotų maistinių kviečių gemalų rekomenduojama vidutiniškai suvartoti 3–4 valgomuosius šaukštus“, - pataria AB „Kauno Grūdai“ miltų ir jų produktų technologė Inesa Šileikienė.

Fermentuoti kviečių gemalai - perspektyvus vėžio gydymo būdas

Mokslininkai iš Italijos Bari universiteto ir Vokietijos Martin Luther universiteto, Carlo Giuseppe Rizzello, Thomo Muellero, Rossanos Coda, Franziskos Reipsch, Luanos Nionelli, Jose Antonio Curiel ir Marco Gobbetti, 2013 m. išspausdino mokslinį straipsnį, kurio išvadose skelbiama, kad fermentuoti kviečių gemalai gali būti naudojami kaip ingredientas viešvėžiniams vaistams gaminti. Toks preparatas gali sustabdyti vėžinių ląstelių plitimą organizme.

Vėžys, gavusiems fermentuotų kviečių gemalų ekstrakto gydymą, neprogresavo 56 mėnesius

Braškių kokteilis su gemalais

Fermentuotų gemalų teigiamas poveikis vėžio gydymui tyrinėtas ne vienerius metus įvairių pasaulio mokslininkų. Revoliuciją sukėlusio tyrimo metu, taikydami įprastą gydymą odos vėžiu sergantiems pacientams, mokslininkai pastariesiems davė ir fermentuotų kviečių gemalų ekstrakto. Tokiu būdu gydyti tik tie pacientai, kuriems iki tol gydytojai neteikė vilčių pasveikti. Pacientams fermentuotas gemalų ekstraktas duotas metus laiko, visi jie dar stebėti 7-erius metus po gydymo. Mokslininkai nustatė, kad pacientai, gavę ekstrakto, vidutiniškai išgyveno 66 mėnesius, lyginant su kontroline grupe, kuriai papildomas gydymas fermentuotais gemalais nebuvo skirtas (pastaroji vidutiniškai išgyveno 45 mėnesius). Tyrimas taip pat atskleidė, kad vėžys, gavusiems fermentuotų kviečių gemalų ekstrakto gydymą, neprogresavo 56 mėnesius, kai tuo tarpu kontrolinėje grupėje liga neprogresavo vos 30 mėn.

Fermentuoti kviečių gemalai blokuoja vėžinių ląstelių dauginimąsi

Nustatyta, kad fermentuoti kviečių gemalai blokuoja vėžinių ląstelių energijos gavimo šaltinius, sutrikdo taip vadinamą glikolizę. Šis procesas yra pirmasis ląstelinio kvėpavimo etapas, būdingas visiems gyviesiems organizmams, kada gliukozė suskyla į kitas medžiagas ir proceso metu išlaisvinama energija. Norint blokuoti vėžinių ląstelių dauginimąsi, reikia nutraukti jų maitinimosi šaltinį, o fermentuoti kviečių gemalai, ypač bakterija Lactobacillus plantarum, kuri aptinkama sveikuose organizmuose, tai ir padaro. Taigi, fermentavimas - gamtos išmintis, naudota mūsų protėvių ne vieną šimtmetį, vėl padeda išvengti daugelio ligų, susijusių su antimikrobais, mūsų vartojamu pernelyg perdirbtu maistu ir netinkamu gyvenimo būdu.

Ne veltui sakoma, kad grūdo branduolyje slypi didelė jėga. Gemalai šiandien tampa ne tik maistu, bet ir vaistu nuo baimę sėjančio vėžio.

Dalintis
2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...