Parkinsono liga vis dažniau siejama su pesticidų poveikiu

Parkinsono ligą Vokietijoje dėl dažno kontakto su pesticidais reikalaujama pripažinti profesiniu žemdirbių susirgimu. Prancūzijoje beveik prieš septynerius metus ši liga jau buvo priskirta prie tokių susirgimų. Lietuvoje bent artimiausiu metu svarstyti Parkinsono ligos įtraukimo į profesinių ligų sąrašą nenumatoma, nors gydytojai specialistai pastebi, jog dirbantieji žemės ūkyje dėl nuolatinio kontakto su pesticidais gali susirgti Parkinsono liga.  

Didžiausia grėsmė – žemės ūkyje    

„Jei žmogus dirbdamas daug metų nuolat turi sąlytį su pesticidais, jis gali susirgti Parkinsono liga. Tačiau pesticidai – tik viena iš šios ligos išsivystymo priežasčių. Parkinsono liga gali būti ir genetinis susirgimas. Jei žmogus ilgą laiką dirbęs žemės ūkyje nuolat kontaktavo su šiomis cheminėmis medžiagomis ir susirgo Parkinsono liga, jis galėtų prašyti įvertinti, ar tai yra profesinis susirgimas, o ne genų nulemta liga. Tokio atvejo Lietuvoje neteko girdėti. Niekas nesikreipė su prašymu pripažinti Parkinsono ligos profesiniu susirgimu, bet jei turėčiau šia liga susirgusį pacientą, kuris ilgai dirbo su pesticidais, mano, kaip neurologo, patarimas būtų kreiptis į darbo medicinos specialistus, kurie įvertintų, ar susirgimas išsivystė dėl darbo pobūdžio“, – „Ūkininko patarėjui“ teigė Respublikinės Šiaulių ligoninės Konsultacijų poliklinikos vedėjas, gydytojas neurologas Antanas Lukošaitis.

Parkinsono liga – lėtinė progresuojanti neurodegeracinė liga, kai negrįžtamai nyksta tam tikros galvos smegenų srities, dalyvaujančios judesių kontrolėje, ląstelės.

„Ligos simptomai – rankų, kojų ar galvos drebėjimas (tremoras), raumenų sukaustymas, sustingimas, jie pasidaro nejudrūs, judesiai sulėtėja. Šiuos pasikeitimus neretai pastebi pats žmogus, bet dažniausiai aplinkiniai atkreipia dėmesį, kad jis tapo lėtesnis, pasikeitė eisena“, – teigia gydytojas A. Lukošaitis.

Visą straipsnį skaitykite ŪP Nr. 104, p. 1-11

Violeta GUSTAITYTĖ

ŪP korespondentė