Plungės rajonas išsirinko savo melžėjų melžėjas (nuotraukų galerija)

Šalyje įsibėgėjo švietėjiškas renginys – respublikinis konkursas „Geriausi melžėjai 2016“. Savaitės viduryje vykusios Plungės r. melžėjų varžytuvės – jau ketvirtos šiemet, jose išaiškinta dar viena grupė sumanių melžėjų, kurios turi galimybių konkuruoti dėl prizinių vietų šalies mastu. Varžytuvės nebuvo gausios, dalyvavo vos šešios melžėjos, bet kova tarp jų vyko įtempta, iki paskutinės akimirkos nebuvo aišku, kas pasipuoš nugalėtojos laurais.
Susumavus šešių rungčių rezultatus, daugiausia balų surinko Daiva Danilevičienė iš Juliaus Martišiaus ūkio. Jos sąskaitoje – 134,3 balo (maksimali suma 150 balų). Antrą vietą užėmusi savo ūkiui atstovavusi Vaida Petrikienė surinko beveik 128 balus, dar trimis balais atsiliko varžytuvių šeimininkė Lina Šleinienė, atstovavusi savo vyro Donato ūkiui.

Komisija vertino labai griežtai
Įdomi detalė – iš visų šešių dalyvių net penkios melžėjos atstovavo savo ūkiams ir tik viena buvo samdoma darbuotoja. Būtent pastaroji ir laimėjo konkursą, tuo tarsi patvirtindama savo profesionalumą ir tai, kad samdoma yra ne be pagrindo.
Dar vienas pastebėjimas: melžėjų vietos galutinėje rezultatų lentelėje išsidėstė beveik idealiai pagal tai, kiek balų jos surinko iš pagrindinės rungties, melždamos karves. Kitose rungtyse surinktų balų skaičius mažiau atspindėjo užimtą vietą.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Josifo Taco melžimo technologijų centro sudaryta komisija melžėjų darbą vertino griežtai pagal varžybų nuostatus, komisijos narių pastebėjimai buvo profesionalūs. Antai komisijos narė Aldona Šimkienė net šventės dieną kritikos nepagailėjo.
„Suprantu, kad melžėjos nelabai mėgsta melžtuvo sanitarinio apdorojimo rungtį. Nors ir šventė, vis dėlto renginys švietėjiškas ir bendros tendencijos nutylėti negaliu. Gal žiaurokai pasakysiu, tačiau bidonėlio, melžtuvo plovimas kasdienėje veikloje neatliekamas, tą rungtį melžėjos išmoksta varžyboms. O kadangi nėra praktinių įgūdžių, imame ir pamirštame“, – sakė A. Šimkienė.
Pastabų turėjo ir kita komisijos narė Kristina Odinienė. „Man teko vertinti melžėjų sanitarinį pasiruošimą ir somatinių ląstelių nustatymą. Už pirmą rungtį visoms skyriau po 9 balus, nes padarėte vieną ir tą pačią klaidą: nesinaudojote šepetėliu panagėms ir neplovėte rankų iki alkūnių. O vertindamos somatines ląsteles kai kurios skubėjote, pienas taškėsi, todėl aukščiausio balo neskyriau nė vienai“, – savo skirtus balus motyvavo K. Odinienė.

Darė daug klaidų
Nemažai pastabų išsakė vertinimo komisijos pirmininkas Saulius Tušas. „Nusiplovėte rankas, o po to klausiate, ar ten galima mėšlą nustumti. Kai rankos jau švarios, niekur liestis nebegalima. Atėjusios prie karvės turite atsinešti ir aparatą. Vienai kitai pasisekė, nes aparatai buvo vietoje. O kitos pirmiausia pasiruošė tešmenis, o tada žiūri, kad aparato nėra. Eina jo ieškoti, taip ilgėja tešmens paruošimo laikas. Tešmeniui paruošti skiriama minutė, o kai kurioms užsitęsė vos ne dvigubai ilgiau. Daugelis melžėjų taisyklingai valė tešmenis, tačiau kai kurios, nuvaliusios spenius, perbraukdavo per tešmenį, o po to vėl apsukdavo ratą apie spenius. Teorijos rungtyje ne visos atsakė į klausimą, kuo svarbus kolektoriaus dydis – kai jis didesnis, geresnis melžimas, stabilesnis vakuumas. Nežinojote, kur dedamas pienas esant klinikiniam mastitui, jis turi būti sunaikintas. Ir dar – pienas gali patekti atgal į tešmenį, kai atsiranda vakuumo svyravimai“, – pastabas išdėstė vertinimo komisijai vadovavęs Josifo Taco melžimo technologijų centro vadovas S. Tušas.

Rasti renginiui ūkį nelengva
Varžybos vyko Linos ir Donato Šleinių ūkyje Mardosų k. „Ūkininko patarėjo“ kalbinta Lina, dalyvavusi ir varžytuvėse, sakė, kad norėjo išbandyti naują iššūkį.
„Nė karto neteko stebėti tokių varžybų, buvo įdomu, kaip jos atrodo, norėjome kažką išbandyti. Todėl viską atidavėme į gyvulininkystės konsultantės Jurgos Gramauskienės rankas, o aš prisidėjau tik kaip dalyvė. Šiaip aš karvių net nemelžiu, todėl rizikavau“, – sakė Lina Šleinienė.
Rizika pasiteisino, šeimininkė užėmė trečią vietą. Varžytuvėms iš 50 melžiamų karvių bandos buvo atrinkta 14, po dvi kiekvienai melžėjai ir dar dvi atsargai.
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Plungės biuro konsultantė J. Gramauskienė džiaugėsi pasirinkimu, nors neslėpė – renginiui surasti ūkį nebuvo lengva.
„Sunku surasti, niekas nenori įsileisti. Juk atvažiuoja daug žmonių, pavojus dėl ligų, nors tam pasiruošėme vienkartinius apdarus, būna, kad karvės stresuoja. Tačiau šio ūkio šeimininkai jauni ir lankstūs žmonės, jų ūkio aplinka tiesiog idealiai tiko tokioms varžyboms – yra pavėsinės atsisėsti, konferencijų salė, kurioje galima rengti teorijos rungtį, ir šiaip aplinka patraukli. Todėl organizuojant atkrito daug papildomų rūpesčių“, – pasirinkimo privalumus vardijo J. Gramauskienė.
Nepriklausomybės metais Plungės r. tai jau aštuntos varžytuvės. Pastaruoju metu jos čia rengiamos kas antrus metus, todėl netampa rutina, pienininkai jų laukia, tiesa, dalyvių rasti nelengva.
Kaip jau minėjome, iš šešių dalyvių net penkios atstovavo savo ūkiams, o laimėjo profesionali samdoma melžėja, šiuo metu dirbanti ūkininko J. Martišiaus ūkyje.
„Pas Martišius dirbu pusantrų metų. Anksčiau daug metų esu melžusi karves Vandos ir Edvardo Kesminų ūkyje, dirbau tame ūkyje ir kai jame buvo pastatytas melžimo robotas. Savo ūkio neturiu, gyvenu mieste“, – sakė varžytuvių nugalėtoja D. Danilevičienė.
Melžėjų varžytuvių maratonas keliasi į kitus rajonus, rugsėjo mėnesį jos numatytos Jurbarko ir Šiaulių rajonuose bei Pagėgių savivaldybėje.

Juozas SKRIPKAUSKAS
„ŪP“ korespondentas

Autoriaus nuotraukos

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

5

Konkurso rezultatai nesugadino rajono varžytuvių dalyvių nuotaikos.

4

Melžėjoms teko atlikti ir teorines užduotis.

3

Iš penkiasdešimties karvių bandos varžytuvėms buvo atrinkta keturiolika.

2

Už nuoširdų priėmimą varžytuvių organizatoriai atsilygino varžytuvių šeimininkams Linai ir Donatui Šleiniams.

1

Saulius Tušas įteikia Daivai Danilevičienei pažymėjimą, liudijantį, kad Plungės r. melžėjų varžytuvėse ji užėmė pirmą vietą.