Seimo komitetas mėgins švelninti įtampą dėl biudžeto

Žemdirbių akys nukrypo į sostinę – kokias „dovanas“ kitiems metams ruošia valdžia. Pateikti vienas už kitą griežtesni siūlymai dėl akcizų tarifo gazoliams mažinimo, o valstybės biudžeto projekte žemės ūkio sričiai skirta dalis – skylėta. Po projektų pateikimo Seime svarstymas persikėlė į komitetus. Seimo Kaimo reikalų komitetui (KRK) valstybės biudžeto svarstymas dar nebuvo toks sudėtingas kaip šį kartą. Jis siūlo eiti kompromisų keliu.

Skaičiai eilutėse veidus verčia niauktis

2020 m. valstybės biudžeto projektas, kaip ne sykį kartojo finansų ministras Vilius Šapoka, yra realistinis ir subalansuotas, socialiai orientuotas. Palyginti su 2019 m. patvirtintu planu, finansavimo augimas numatomas beveik visose srityse, taip pat ir žemės ūkyje.

Tačiau konkretūs skaičiai biudžeto projekto eilutėse veidus verčia niauktis. Visai žemės ūkio sričiai numatoma skirti 977,9 mln. Eur suma. Palyginti su šiais metais, ji yra 6,1 mln. Eur (0,6 proc.) mažesnė. Didžiąją dalį sudaro ES lėšos – 720,2 mln. Eur, tačiau vokas, palyginti su 2019 m., bus 36,7 mln. Eur, arba 4,8 proc. „lengvesnis“.

Kai kuriems naujiems projektams ar funkcijoms skirta papildomų lėšų, kaip antai Tręšiamųjų produktų įstatymui įgyvendinti (371 tūkst. Eur), Lietuvos ir Latvijos valstybės sienai prižiūrėti (90 tūkst. Eur), centralizuotai turgaviečių apskaitos informacinei sistemai sukurti (540 tūkst. Eur), pasaulinės parodos Dubajuje „EXPO 2020“ išlaidoms (1 mln. Eur).

Vis dėlto institucijų veiklai vykdyti skiriamos sumos nėra pakankamos. Pvz., Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovas Darius Remeika pasigenda asignavimų brangiems maisto produktų tyrimams. Nacionaliniam maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutui (NMVRVI) verkiant reikalingas naujas chromatografas, leidžiantis nustatyti įvairių kenksmingų medžiagų likučius. Senoji įranga genda, be jos reikalingų tyrimų atlikti neįmanoma.

Visus nepatenkintus poreikius žemės ūkio sričiai sujungus į vieną vietą, bendra suma perkopia 90 mln. Eur ribą.

Visą straipsnį skaitykite ŪP nr. 120, p. 1-2

Irma DUBOVIČIENĖ

ŪP korespondentė