Sumažės žemės saugiklių

Briuselio išbarta Lietuva stengiasi sušvelninti prieš beveik trejus metus ne tik užsieniečiams, bet ir tautiečiams nustatytus apribojimus įsigyti dirbamos žemės, nes priešgyniavimas gresia didelėmis Europos Komisijos baudomis.

Vakar Vyriausybė pritarė Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pataisoms, atšaukiančioms dalį žemės saugiklių. Planuojama atsisakyti kvalifikacinių reikalavimų pirkėjams, bet paliekama pirmenybė įsigyti parduodamą žemę jos naudotojams ir kaimyninių sklypų savininkams.
Žemės ūkio ministerijos Žemės ir išteklių politikos departamento Žemės teisės skyriaus vyriausioji specialistė Vaida Dumčiūtė „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad dar praėjusią savaitę numatytas patvirtinti projektas vėlavo, nes reikėjo jį patobulinti pasitarus su socia­liniais partneriais.
Projektas perduotas Seimui. Vyriausybė tikisi, kad parlamentarai pataisoms pritars prasidėjus pavasario sesijai.
Žemės ūkio ministras Bronius Mar­kauskas pranešė, kad jau ketvirtadienį (šiandien) su Europos Komisijos atstovais bus aiškinamasi dėl ES priekaištų Lietuvai, dar ne visiškai liberalizavusiai savo žemės rinką.
Anot ministro, Seimui pradėjus diskusijas dėl žemės saugiklių Lietuva išvengs 677 tūkst. Eur vienkartinės baudos ir kitų sankcijų.
Be apribojimų užsieniečiai ir tautiečiai šiuo metu gali pirkti tik iki 10 ha žemės. Didesnį plotą iš valstybės ir privačių savininkų gali įsigyti ne mažiau nei trejus metus ūkininkaujantys (arba tiek pat laiko mokęsi žemės ūkio specialybės) asmenys ir bendrovės.
EK nuomone, tokios nuostatos „riboja investicijas į žemės ūkio paskirties žemę ir pažeidžia laisvo kapitalo judėjimo principą“.
Nuo 2014-ųjų gegužės Nacionalinė žemės tarnyba suteikė daugiau nei 16 tūkst. leidimų pirkti žemę (tik 14 – užsienio piliečiams).

„ŪP“ informacija

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.