Teisingumas apeinant įstatymus – nauja praktika Šilalėje?

Net nedidelėse šalies savivaldybėse valdiškos pastogės prašo po šimtą ar net kelis šimtus šeimų, metų metus malonės tenka laukti našlaičiams, neįgaliesiems, daugiavaikėms mamoms, iš savo menkų pajamų negalinčioms įsigyti nuosavo stogo virš galvos. Socialinių būstų trūkumas yra viena pagrindinių skurdo priežasčių, ir nors savivaldybės jų stygių bando mažinti Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis, eilės netrumpėja. Visgi atsiranda politikų, kurie randa būdų įstatymams apeiti, kad galėtų proteguoti vieną kurią nors šeimą, į šoną nustumdami šimtus kitų. Tokie atvejai nelieka nepastebėti ir žlugdo ne tik pasitikėjimą jais, bet ir lygiateisiškumo neužtikrinančia valstybe.

Nenaudojo penkerius metus

Šilalės r. savivaldybėje sudarytoje eilėje socialiniam būstui gauti laukia apie pusantro šimto rajone gyvenančių šeimų. Per metus valdiškai pastogei gauti laimė geriausiu atveju nusišypso vos kelioms jų. Europos Sąjungos fondų skirtas finansavimas Šilalės r. savivaldybės būsto plėtrai šiek tiek paskubino šį procesą, tačiau europinius standartus atitinkančių būstų pasiūla rajone nėra tokia didelė, kaip norėtų projekto vykdytojai – kol kas iš 25 suplanuotų butų nupirkti tik aštuoni, o projekto įgyvendinimo laikotarpis jau įpusėjo.

Vis dėlto, pasirodo, visus reikalavimus, taisykles ir net griežtai sudarinėjamas pirmumo eiles įmanoma apeiti, o kai valdžioje esantys politikai įsigeidžia pasirodyti geri, atsiranda ir butų, ir pinigų brangiems remontams atlikti.

Oficialiai skelbiama, kad pernai Šilalės būsto fonde buvo 206 butai, visiems jiems buvo sudarytos nuomos sutartys. Mieste savivaldybės būstus nuomojo 96 šeimos, kaimiškose seniūnijose – 110 šeimų. Atrodytų, visi savivaldybės būstai buvo išnuomoti, tačiau panašu, kad administracijoje dirbantys specialistai valdiško turto suskaičiuoti nesugeba. Butų yra daugiau, nei rašoma oficialiose ataskaitose, o blogiausia, kad jie nenaudojami.

Dar 2012 metais sandėliu dviejų kambarių butą su visais patogumais pavertė Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazijos administracija. Butas tarnybinis, pagal Šilalės savivaldybės nustatytas taisykles jame galėjo gyventi tik mokytojai, bet poreikio nebuvo, todėl gimnazijos administracija į jį sunešė nebereikalingus daiktus. Neskaičiavo ir to, kiek kainuos tuščio buto šildymas.

Kaltinėnų gimnazijos vadovų neūkiškumo faktas į viešumą iškilo šią vasarą, kai šioje ugdymo įstaigoje dirbanti virėja įsiprašė pas naująjį Šilalės rajono merą Algirdą Meiženį išsipasakoti savo bėdų. Du vaikus auginanti moteris pasiskundė, kad neturi kur gyventi, o butui nuomotis stokoja pinigų.

Visą straipsnį skaitykite ŪP Nr. 87, p. 1-3

Daiva BARTKIENĖ

ŪP korespondentė