Agurkas lietuviams – antroji bulvė

Ūkininkas Rolandas Andrulis iš Pėdžių kaimo (Kėdainių r.) per 30 metų patyrė, kad polietileno šiltnamiuose agurkus racionaliausia auginti durpėse, mat atpuola ligų problema – ir ne tik. Pamėgtų trumpavaisių veislių agurkėliai, nepaisant vasaros iššūkių – kaitros ir vėtrų, užauga sveiki, skanūs, tiesūs ir gražūs.

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Kad nenubyrėtų agurkų žiedai ir tiesioginiai saulės spinduliai nepridarytų daug žalos, balinami šiltnamių šonai ir stogai.

Lepūs, reiklūs, nenuspėjami

„Su agurkais draugauju nuo to laiko, kai dar trylikametis juos prižiūrėdavau kolektyviniame sode, į kurį su tėvais važiuodavome iš Kėdainių, – prisimena ūkininkas R. Andrulis. – Tokia lepi ir daug darbo reikalaujanti daržovė kaip agurkas niekada negali būti nuspėjama, niekas iš anksto negali garantuoti gero derliaus. Dėl nugeltusių lapų gali būti keliasdešimt priežasčių. Kaip sakoma: kuo gilyn į mišką, tuo daugiau malkų…“

Visuose  75 šio ūkio aruose, tradiciniuose nešildomuose polietileno šiltnamiuose, trumpavaisiai paprastieji agurkai auga ir dera durpių substrate. „Žemėje agurkų tyko ligų ir kenkėjų pavojai, o durpės – gera išeitis, nes galima išvengti pašaknio ligų, – atkreipia dėmesį pašnekovas. – Augalų apsaugai nereikia jokių chemikalų.“

Pastarosios karštos vasaros – nelengvas išbandymas agurkams, sunkiai toleruojantiems kaitrą, staigius temperatūros svyravimus ir ypač – skersvėjus. Teko patobulinti šiltnamių vėdinimo sistemą per viršų ir galus.

„Kadangi durpės greitai džiūsta, per sausrą kartais laistyti tenka 4–5 kartus per dieną. Tai būtų neįmanoma be laistymo sistemos. Suprantama, vien vandeniu agurkų neišmaitintume: naudingų medžiagų suteikiama specialiomis agurkams skirtomis trąšomis“, – pasakoja ūkininkas.

Durpių substrate agurkai auga kaip ant mielių.

Kaip neprasilenkti su reikalavimais?

Kad agurkai nekeptų šiltnamiuose, gal paprasčiau juos auginti lauke? R. Andrulis, seniai apgalvojęs visus „už“ ir „prieš“, mano kitaip: lauke sunkiau užauginti gražios prekinės išvaizdos agurkų, mat viena agurko dalis dažnai lieka šviesesnė, nugulėta žemėje. Skynimo procesas dideliame plote atimtų daugiau laiko.

Dabar šiltnamyje derliaus įkarštyje agurkai skinami rytais ir vakarais, kad neperaugtų. 12–15 cm agurkėlių paklausa didžiausia. Prekybos tinklai, kavinės reikalauja ne tik skanių, bet ir tam tikro dydžio, tiesių ir lygių agurkų, be to – tamsesnių. Tad dauguma kreivų agurkėlių ūkyje tiesiog išmetami, mat šeimos poreikiams tiek, kiek lieka nestandartinių, paprasčiausiai nesuvartojama.

Pirmojo derliaus agurkai (sėjami balandį) noksta gegužės antroje pusėje ir birželį, o antrojo derliaus (sėjami liepą) – skinami rugpjūtį. Dera iki rugsėjo vidurio.

‘Ekol H’.

‘Pasalimo H’.

Daigai užauginami tame pačiame ūkyje. Balandį sėjami į šildomą daigyklą, į trąšomis papildytą agurkams skirtą specialų substratą, po sėklytę atskirai į indelį, mat agurkai netoleruoja dažnų persodinimų. Palaikant 18–20 °C temperatūrą, daigai sparčiai užauga. Kad būtų tvirti, tenka papildomai apšviesti.

Patikimiausi – trumpavaisiai hibridai

Metams bėgant, ūkyje teko išbandyti daugybę veislių, bet nešildomuose poli­etileno šiltnamiuose labiausiai pasiteisino šios: atsparūs ligoms trumpavaisiai paprastieji hibridai ‘Mirabelle H’, ‘Pasalimo H’, ‘Ekol H’.

‘Mirabelle H’ – dėl gero skonio šie agurkai yra ūkininko R. Andrulio favoritai, mat saldesni už daugelį kitų veislių, neapkarsta. Vaisiai gražios žalios spalvos, cilindro formos, stambiai karpuoti (su stambiais kauburėliais), sėklytės nedidelės. Šie labai ankstyvi, sparčiai augantys savidulkiai hibridai tinkami auginti ne tik polietileniniuose ir stikliniuose šiltnamiuose, bet ir lauke. Tinka marinuoti, raugti, patogūs transportuoti. Tiesa, juos tenka daug genėti.

‘Mirabelle H’.

‘Pasalimo H’ – labiau standartinio skonio, tamsiai žali, cilindriniai agurkai. Ankstyva ir itin derlinga, greitai auganti savidulkė veislė, orientuota auginti šilt­namiuose. Gana atsparūs temperatūros pokyčiams, rauplėms, tikrajai miltligei, mozaikiniam virusui. Šie agurkai, skanūs ir  švieži, ir raugti ar konservuoti, yra viena populiariausių veislių tarp Lietuvos ir Lenkijos augintojų.

‘Ekol H’, pasak ūkininko, kiek saldesniu skoniu lygiuojasi į ‘Mirabelle H’. Neleidžia daug atžalų, kauburėlių ant žievės nedaug, vaisiai nelinkę peraugti. Ankstyvas hibridas sparčiai auga. Gausiai derantys agurkai atsparūs nepalankioms oro sąlygoms ir ligoms. Tinka auginti plėveliniuose šiltnamiuose, populiarūs tarp konservų pramonės gamintojų.

Rolando Andrulio nuotraukos

agurkai, agurkai šiltnamyje, agurkai lauke, agurkų veislės