Ambicija – tapti didžiausiems Baltijos šalyse (nuotraukų galerija)

Sekmadienį vakare nurimo šurmulys parodų ir kongresų centre LITEXPO, sutraukęs minias žmonių, turinčių aistringą aktyvaus laisvalaikio gamtoje pomėgį. „Medžioklė, žūklė, savigyna bei aktyvus laisvalaikis HHS2017“ – tokiu pavadinimu paroda domino ne tik vyrus, bet ir dailiosios lyties atstoves, buvo gausu šeimų su vaikais. Prieš trejus metus, tokį forumą rengdami pirmą kartą, organizatoriai tam ryžosi matydami, kad rimtos specializuotos parodos nėra. Nuo pat pirmojo žingsnio ir iškėlė sau tikslą tapti lyderiais Baltijos šalyse, pagrindiniu regiono traukos centru. Sulig kiek­vienais metais kaupėsi patirtis, augo dalyvių ir lankytojų skaičius. Šis savaitgalis patvirtino, jog ambicingi tikslai yra realūs.

Pasiruošimo ypatumai
Parodos sumanytojas yra daugiau nei dvidešimt metų gyvuojančios televizijos laidos „Tauro ragas“ prodiuseris šiaulietis Artūras Čalutka. Į šią veiklą yra pasinėrusi visa šeima – žmona Lidija, sūnus Osvaldas.
Veiklos pasirinkimas dėsningas ir kryptingas. Aktyvaus laisvalaikio gamtoje gerbėjų ratui gerai žinomas A. Čalutka ir pats yra medžiotojas su 35 metų stažu. Tai žmogus, turintis profesionalų požiūrį į šią sritį, mat jo specialybė – biologas medžioklės žinovas. Specialistų su tokiu diplomu Lietuvoje nesusirinks nė dešimties.
Gausūs trofėjai namuose primena medžioklės įspūdžius iš viso pasaulio. Nepakartojama kiek­viena tokia kelionė, kaip antai ir šiemet stumbrų medžioklė Baltarusijoje. Tačiau vyras nelinkęs pasinerti į pasakojimus iš savo patirties. Ne tai yra svarbu.
Svarbus visas sektorius, susijęs su aktyviu laisvalaikiu gamtoje: tendencijos, naujovės, problemos, jų sprendimai…
Parodai buvo kruopščiai rengtasi. Dvejus trejus metus važinėta po pasaulį domintis kitų šalių patirtimi: Pietų Afrikoje, Amerikoje, Kanadoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Austrijoje, Vokietijoje, Suomijoje… „Žiūrėjome, kokia bus paklausa. Daug darbo įdėjome pasiruošdami“, – A. Čalutka neslepia, kad parodos organizavimas nebuvo paprastas ir lengvas. Reikėjo užmegzti kontaktus su kompanijomis, įtikinti jas atvykti į Lietuvą.
„Litexpo“ direktorius Mindaugas Rutkauskas pastebi, jog tokio pobūdžio parodos poreikis buvo akivaizdus, vyrai apie ją dažnai teiraudavosi. „Padėjome surengti parodą, per trejus metus ji išsiplėtė, išaugo. Laukia geros perspektyvos“, – optimistiškai ateitį vertina centro vadovas.

Idealus laikas – prieš naują sezoną
Specializuotai parodai parinktas laikas, kuris idealus ir žvejams, ir medžiotojams. Pavasarį aktyvusis sezonas būna pasibaigęs, žmonės rengiasi naujam sezonui.
Toks parodų tinklelis įprastas visur pasaulyje. Skirtumas tik tarp planetos pusrutulių, mat tuo pačiu metu viename pusrutulyje ruduo ir mežioklės sezonas prasideda, o kitame – pavasaris, sezonas pasibaigęs. Vien dėl šios priežasties kompanijoms iš tolimesnių šalių atvykti nelabai patogu.
Parodoje „HHS2017“ dalyvavo Lietuvos kompanijos, užsienio gamintojų atstovai Lietuvoje, taip pat dalyviai iš Danijos, Latvijos, Lenkijos, Estijos, Norvegijos… Mezgasi gražus bendradarbiavimas su Turkija. Beje, šioje šalyje gamina labai daug ir įvairių ginklų, o kainos palyginti yra nedidelės. „Turkish Airlines“ šiemet buvo generalinis parodos rėmėjas, atidarymo proga atvyko ir žodį tarė Turkijos ambasados atstovas ponas Muhammetas Karakaya.
Organizatoriai pabrėžė, kad yra atviri visiems, kurie nori pristatyti savo naujoves.
Jau dabar Vilniuje rengiama specializuota paroda yra išskirtinė. Paroda vienintelė tokia Europoje, nes joje galima įsigyti medžioklės ginklą. To nėra nei Vokietijoje, nei Austrijoje ar kitoje Europos šalyje. Parodos rengėjai džiaugiasi geranorišku Lietuvos policijos bendradarbiavimu. Kita vertus, sąlygas laisvesnei prekybai ginklais sudaro išplėtota elektroninė registracija. Norint įsigyti medžioklės ginklą nebereikia jokių popierinių leidimų. Reikalinga tik prieiga prie duomenų bazės.
„Parodoje gali ginklą įsigyti ir bet kuris svečias ir iš užsienio – suomis, latvis ar kt. Mes tik sutvarkome dalyvių dokumentaciją, kad jie galėtų tai legaliai daryti“, – niuansus pasakoja A. Čalutka, kartu pripažindamas, jog čia šaunamąjį ginklą galima buvo įsigyti šiek tiek pigiau nei parduotuvėse.

Nuo smulkmenos iki automobilio
„Litexpo“ šį savaitgalį galima buvo sutikti nemažai žemdirbių: šioje bendruomenėje gausu tiek medžiotojų, tiek ir aistringų žvejų. Tarp jų yra ir Seimo narių. Parodos globėju neatsitiktinai tapo Seimo Aplinkos apsgaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika. Į forumo atidarymą atskubėjo, simbolinės juostelės perkirpimo ceremonijoje dalyvavo laisvalaikiu mėgstantys medžioti parlamentarai Jonas Jarutis bei Aurimas Gaidžiūnas.
J. Jarutis, kaip Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys, pastebėjo, jog medžiotojų bendruomenė yra didžiausias mūsų krašto gynybos rezervas.
Lietuvoje registruota 40 tūkst. medžiotojų bei 29 tūkst. fizinių asmenų, turinčių leidimus savigynai bei daugiau kaip 10 tūkst. Šaulių sąjungos narių.
Parodos dalyvių skaičius viršijo 300, tarp jų ir kol kas dar nepertvarkytos miškų urėdijos, Lietuvos medžiotojų būreliai, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba… Čia buvo galima įsigyti visko, ko reikia laisvalaikiui ir net daugiau: nuo suvenyro, juvelyrinio dirbinio iš elnio ragų iki valties ar visureigio. Daugiausia dėmesio sulaukė stendai, kuriuose buvo pristatomi medžiokliniai lygiavamzdžiai ir graižtviniai šautuvai, optiniai tai­kik­liai, ekipiruotė ir apranga. Neteko nuobodžiauti, nuolat potencialių klientų sulaukdavo medžioklės kelionių organizatoriai.
Lankytojai negalėjo abejingai praeiti pro šalį, išvydę sakalininkus iš Lenkijos. Kadaise, kunigaikščių laikais, medžioklė su sakalais buvo įprasta Lietuvoje. Deja, dėl nepalankių istorinių aplinkybių, ypač sovietiniais metais, medžioklės kultūra labai nukentėjo. Sakalų veisimo, lavinimo, dresavimo tradicijos buvo pamirštos, šiuo metu šalyje sakalininkų neturime.

Veiksmas „trys viename“
Medžioklės, žūklės ir aktyvaus laisvalaikio parodoje nuolat vyko veiksmas, įtraukiantis lankytojus. Buvo surengta daugiau nei 40 įvairiausių pranešimų bei pristatymų.
Policijos kinologai demonstravo besąlygišką savo keturkojų pagalbininkų paklusnumą ir darbo ypatumus. Žvejai galėjo stebėti muselių rišimo procesą, išmėginti užmetimo meistriškumą ir kt. Buvo siūlomos pramogos vaikams ir suaugusiesiems. Galima buvo gėrėtis tarnybiniais ir medžiokliniais šunimis. Sklido apetitą žadinantys kvapai – vyko ne tik prekyba žvėrienos gaminiais, bet ir grilio čempionatas, ant laužo buvo kepamas elnias… Tai buvo renginys, suteikęs gerų emocijų kiekvienam lankytojui. Organizatoriai to ir siekia – įtraukti plačiąją visuomenę, ją šviesti.
„Reikia daugiau bendrauti su visuomene, kad ji suprastų, kas tai yra… Medžioklė – viena iš gamtosaugos dalių. Reikia įtikinti savo pavyzdžiais. Šūvis – paskutinis dalykas, iki tol yra didelis darbas. Reikia šerti, saugoti nykstančias rūšis“, – primena A. Čalutka. Jo įsitikinimu, kaip tik dėl visuomenės nesupratimo, nežinojimo atsiranda įvairių absurdiškų siūlymų, tokių kaip medžioklėje uždrausti naktinio matymo prietaisus. Technologijos visose srityse tobulėja, o medžioja ne prietaisas – žmogus.

Irma DUBOVIČIENĖ
„ŪP“ korespondentė

Autorės ir organizatorių nuotraukos

Parodos globėjas Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika (dešinėje) raiko keptą elnią.

Vienintelė paroda Europoje, kurios metu medžioklės šautuvą galima ne tik apžiūrėti, bet ir įsigyti. Apgultis prie „Vilniaus ginklų“, tapusių vieninteliu „Blaser“ atstovu Lietuvoje, stendo.

„Medžioklė, žūklė, savigyna bei aktyvus laisvalaikis“ tampa didžiausia specializuota paroda Baltijos regione.

Lankytojai buvo kviečiami dalyvauti alpinizmo iššūkyje.

Trofėjų pritaikymas gali būti labai įvairus.

„Žiūrėjome, kokia bus paklausa. Daug darbo įdėjome pasiruošdami“, – prisimena jos sumanytojas šiaulietis Artūras Čalutka.

Sakalininkai iš Lenkijos.