Anūkė atkuria savo senelio sodybą

Akmenės rajono Kruopių miestelyje prieš dvejus metus apsigyveno iš Jungtinės Karalystės su šeima parvykusi biotechnologijų magistrė, verslininkė Giedrė Brandao (Razvadauskaitė). Anglijoje palikusi sėkmingai veikiančią jos įkurtą biotechnologijų įmonę „AbBaltis Ltd“, Giedrė pasiryžo atstatyti senelio sodybą, renovuoti medinį gyvenamąjį namą ir kitus pastatus.

anglijos karaliene

Amžinąjį atilsį Anglijos Karalienė apdovanojimo proga sveikina verslininkę G. Brandao.

Amerikoje praleido dešimt metų

Giedrė pirmiausia parodė savo senelio, žinomo farmacininko Aleksandro Razvadausko didelį sodą. Moteris suspėjo išsaugoti nemažai jo sodintų vertingų senųjų veislių obelų, kurios po ilgos pertraukos atgijo, pradėjo žydėti, nokina daug obuolių. Iškirto nereikalingus medžius, krūmokšnius. Į medžius įkėlė daug inkilų. Po senomis obelimis dabar verda gyvenimas: vaikai čia mėgsta žaisti, jiems pastatytas mažas namelis, pavėsinėje smagu išgerti puodelį arbatos. Didelėje sodyboje daug paukščių, šmirinėja būrys priklydusių kačių, amsi du dideli šunys.

Porą metų Giedrei teko gyventi Kruopiuose, kai tėvai, atsiėmę paveldėtą žemę, iš Kauno trumpam sugrįžo čia gyventi. Baigusi vidurinę, Vytauto Didžiojo universitete studijavo biologiją.

Vėliau pagal darbo ir kelionių programą išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV). Atkakli mergina surado galimybę studijuoti. Masačusetso Vusterio politechnikos institute baigė biotechnologijų magistro studijas. Garsių kompanijų laboratorijose keletą metų dirbo mokslinį darbą. JAV praleido 10 metų, ten Giedrė su brazilu Marcelo sukūrė šeimą. Amerikoje gimė du sūnūs – Gabrielius ir Erikas.

biotechnologiju studijos, anglijos karaliene

Marcelo ir Giedrės šeimyna senelio sode.

Įkūrė biotechnologijų įmonę

G. Brandao su šeima 2008 m. persikėlė gyventi į Angliją. Šioje šalyje gimė dvi dukrytės – Priscilla ir Beatričė. Kento grafystės Sitingborno mieste Giedrė 2010 m. įsteigė biotechnologijų įmonę „AbBaltis Ltd“, kuri aptarnauja diagnostikos ir biotechnologijų rinkas, klientams siūlo novatoriškus, patikimus ir biologiškai pagrįstus produktus. Po ketverių veiklos metų Kent Invicta prekybos rūmai G. Brandao skyrė metų verslininkės apdovanojimą. Lietuvės įkurta biotechnologijų įmonė „AbBaltis Ltd“ 2015 m. už sėkmingą tarptautinę prekybą gavo Anglijos Karalienės apdovanojimą. Dabar Giedrė jau dvejus metus dirba nuotoliniu būdu, kolektyvui vadovauja iš Kruopių. Keletą kartų per metus ji į Angliją važiuoja tvarkyti reikalų. Giedrės vyras brazilas Marcelo irgi dirba nuotoliniu būdu, užsiima vadyba. Vyriausias sūnus Gabrielius neseniai išvažiavo studijuoti į Angliją.

Sovietmečiu namą nacionalizavo

Iš Anglijos ji atvyko gyventi į Kruopių miestelį, kad galėtų įgyvendinti savo gyvenimo svajonę – naujam gyvenimui prikelti senelio sodybą. Garbaus amžiaus Kruopių apylinkių gyventojai dar prisimena vaistininką A. Razvadauską. Jis buvo puikus farmacininkas ir žolininkas, pats gamino įvairius tepalus, žolelių tinktūras, išgydė daug žmonių. Jo žmona Agota buvo akušerė, kartu jie 1934 m. pasistatė didelį gyvenamąjį medinį namą, kuriame įkūrė ir vaistinę. Sodyba buvo nemaža, apie 70 arų, tad įveisė didelį sodą, abu su malonumu prižiūrėjo bites. Sovietmečiu namas buvo nacionalizuotas, ten buvo mokyklos bendrabutis, o sodas tapo šiukšlynu.

Išgabeno tonas šiukšlių

„Senelio sodyboje noriu atkurti viską, kas sovietmečiu buvo prarasta ir išdraskyta,  A. Razvadauskas buvo bajoras, aš turiu tik tris ketvirčius bajorų kraujo“, – pasakojo moteris.

Su šeima Giedrė į Kruopius atsikraustė 2020 m. Buvo karantinas, viskas uždaryta. Per tris mėnesius jie pasistatė nedidelį namelį. Senelio sklypas buvo apaugęs brūzgynais, visur pilna šiukšlių: plušėjo, valė teritoriją, išgabeno net 5 t šiukšlių, 2 t seno šiferio. Kai išvalė sodybą, žemei palengvėjo, sode pradėjo augti įvairios gėlės. Giedrė nustebo, kai praėjusį pavasarį sode pražydo daug geltonų mažų laukinių tulpių. Senelio sodinti lazdynai irgi atgijo, jau noksta riešutai. Išliko aukštos liepos, kurias pasodino vaistininkas.

sodyba

Draugiškos ožkytės.

Steigs centrą

Giedrė nuolat šypsojosi: jai daug energijos ir džiugesio suteikia žinojimas, kad Kruopiuose atkurs senelio sodybą, patenkinta, kad spėjo išsaugoti nemažai vertingų senųjų veislių obelų, o svarbiausia – gamtos grožiu gali džiaugtis jos vaikai. Per dvejus metus kartu su vyru daug nuveikė. Dabar sodyba – kaip statybų aikštelė, išlieti  pirtelės pamatai, renovuojamas ūkinis pastatas.

Akmenimis apmūrytas buvęs ūkinis pastatas bus skirtas pažintinei ir kūrybinei veiklai.  Šeima Kruopiuose žada įkurti etnokultūros centrą: veiks keramikų, audėjų, pynėjų dirbtuvės, atskira patalpa – duonai kepti, meistrai sumūrys didelę kepimo krosnį. „Kaime turi būti kepama duona“, – tvirtino Giedrė. Antrame renovuoto pastato aukšte ji įrengs kambarius svečiams.

Vaistininko medinis gyvenamasis namas atlaikė karą ir okupacijas. Kol kas dar užkalti langai, rengiami dokumentai renovacijai. Giedrė stengiasi atkurti autentišką aplinką, renka informaciją apie vaistinę, nustemba, kai kartais iš kažkur padvelkia senelio vaistų kvapas, šypsosi sode suradusi purviną vaistų buteliuką, vis dar ieško archyvinių nuotraukų. Restauruotame name senelio garbei įkurs nedidelį muziejų.

Paukščiai, ožkos, bitės

Pačiame sodo gale – didelis ūkinis kiemas: paskui šeimininkę būriu atbėgo draugiškos ožkytės, aplinkui kudakavo vištos, pavėsyje tupėjo ančių būrys, ratus suko rėksmingos perlinės vištos, mažuose nameliuose gyvena triušių šeimynos,  tolėliau – šeši bičių aviliai. Giedrė mokosi bitininkauti, jau išsuko pirmąjį medų.

Yra pastatyti keli nedideli ūkiniai pastatai: ožkų bandai ir melžiamai karvei žiemą reikalingas tvartas, inventoriui, šienui ir grūdams laikyti – irgi atskiras pastatas. Melžiama karvė Rudė vasarą toliau nuo namų, geraširdis žmogus leido savo pievoje ganyti. Dar laiko dvi telyčias, mėsinį buliuką. Planuoja nupirkti telyčią, kad porelei būtų smagiau.

Giedrė pasakojo, kad jiems geriausiai sekasi veisti paukščius, turi inkubatorių, sėkmingai išsirito ančiukai. Labai meilios ožkytės, dvi yra melžiamos, du draugiški gražuoliai ožiai. Nors karvė Rudė duoda nedaug pieno, šeimos stalui jo produktų užtenka. Marcelo ir Giedrė patenkinti, kad turi sveiko ir kokybiško maisto – kiaušinių, pieno, mėsos, medaus.

sodyba

1934 m. statytas vaistininko namas.

Autorės ir Giedrės Brandao nuotraukos

2022.09.16

Aldona SIREIKIENĖ

Susijusios temos – skaitykite: remontas, renovacija, sodyba, biotechnologijos