Apšviesta sodyba – tarsi jaukus slėpinių kambarys

Apšviestas vandens telkinys ir estetiškai gražus, ir saugus.

Dienos tamsėja, naktys ilgėja – vis labiau norisi šviesos, šilumos ir jaukumo ne tik namuose, bet ir už lango. „Apšvietimas skirtas džiaugsmui, geroms emocijoms, nusiraminti. Stebėti apšviestą sodą prilyginčiau meditacijai”, – įsitikinęs UAB „Sodo“ vadovas Ramūnas Rėderis.

 

Giedrė RYMEIKYTĖ

 

 

 

Populiarėjanti idėja

Vis dažniau žmonės ne tik svarsto, bet ir įrengia apšvietimą sodyboje. Vasarą, kai naktys trumpos, apšviestas sodas džiugina vakarojant lauke. Kitais metų laikais jis dar svarbesnis – juk Lietuvoje bent pusę metų grįžtame į namus, kai jau būna tamsu.

„Apšviesti sklypą paprastai mėgsta smalsūs, grožiui jautrūs, svajoti nebijantys žmonės. Apie apšvietimą negalvoja tie, kuriems ir taip gerai. Tada svarstoma, ar reikia, gal gana šviesos nuo gatvės, kiek kainuos įrengti. Tačiau tie, kurie kuria savo sodą ir nori juo mėgautis ne tik dieną, bet ir vakare, leisti jame laiką ir temstant, o žiemą – mėgautis vaizdu už lango, dažniausiai galų gale nusprendžia, kad apšvietimas būtinas“, – naujus įpročius pastebi R. Rėderis.

Atsižvelkite į kokybę

Šiandien Lietuvoje populiariausi įleidžiami šviestuvai.  Jų niekas nenuverčia, nenuspiria, už jų nekliūva, galima važinėti, pjauti žolę, dėl to labai praktiški ir daug kur tinka.

„Tokio apšvietimo nerekomenduojame įrengti tik gėlynuose. Jiems tinka aukštesni, pastatomi. Įleidžiami šviestuvai gerai neapšviečia gėlynų, sulapoję augalai juos užstoja“, – sako apšvietimo specialistas. Įleidžiami šviestuvai gražiai apšviečia aukštus objektus – fasadus ar medžius.

„Kokybiškai įrengtas apšvietimas turi išryškinti vieną ar kitą objektą: augalą, architektūros elementą, taką. Jei matomas tik šviestuvas ir nieko daugiau, apie kokybę negalima kalbėti. Taigi, pirmas mano patarimas – apšvieskite viską, ką matote iš poilsio vietos, terasos ar per langą iš tos vietos, kurioje ilsitės ar leidžiate laiką. Taip sukursite puikų sodybos vaizdą tamsiuoju paros metu“, – tikina sodo inžinierius.

Jis pastebi, kad dažnai žmonės baiminasi, jog šviesos bus per daug, ir ragina to nebijoti – sodo apšvietimas kitoks, nei apšviečiant gatves. Šviesos tikslas sode – akcentuoti augalus.

Takelio apšviesti neverta

Apšviesti augalai tamsoje atrodo tarsi dekoratyvūs žibintai.

Pirmiausia reikia apšviesti senus, didelius medžius. Išryškintos tamsoje puikiai atrodo senos obelys ar pušys. Kitas žingsnis – apšviesti gėlynus. Jų spalvos atrodys visiškai kitaip nei dieną. Tada reikėtų apšviesti terasą arba valgymo, vakarojimo, grilio zoną. Net apšviesta laužavietė tampa jaukesnė ir patogesnė, paprasčiau paimti malkas, užkurti ugnį. Grilio zonoje patogu, kai nereikia pasišviesti prožektoriumi, norint pasižiūrėti, kaip kepa mėsa. Dar galima šviesti namo fasadą, ypač jei jis gražus. Kodėl gi nepasidžiaugti architektūra, jei ji verta dėmesio?

Kalbėdamas apie klaidas projektuojant apšvietimą mažame sklype, R. Rėderis siūlo nesirinkti labai stiprių šviestuvų. Jei gyvenate mažesniame nei 20 a sklype, nereikia galingo 20 W ar 25 W LED apšvietimo. Net jei namas didelis ar prie jo auga didelis medis – šviesa bus per ryški, neliks jaukumo, akins. Netinkami ir aukšti šviestuvai, primenantys gatvės ar parko apšvietimą. Jiems atsiskleisti tiesiog nepakaks erdvės ir nebus gražu.

„Neverta apšviesti ir takelio. Mažame sklype akcentuokite gėlynus ir medžius, o nuo jų kris šviesa ant tako. Kad apšviestas takelis atrodytų gražiai, sklypas turėtų būti bent 0,5 ha. Mažesniame nebus estetinio vaizdo. Takelio šviestuvai paprastai būna ne įleidžiami, o stulpelio formos, todėl patirsite nepatogumų kasdami sniegą, trukdys bėgiojantiems vaikams ir gyvūnams. Mažų sklypų savininkams tokius šviestuvus siūlau montuoti greta takelio, tarkime, gėlyne ar krūmuose“, – pataria specialistas.

Didelio sklypo savitumas

Didelio sklypo apšvietimas yra kiek kitoks. Pirmiausia verta išryškinti didelius medžius, nesvarbu, toli jie ar arti. Jei greta miškelis, neprošal apšviesti vietą, kur jis prasideda – medžių sieną, matomą iš namo, terasos, poilsio vietos.

Didelės sodybos dažniausiai būna už miesto, kiemo nesiekia miesto žibintai ar pagrindinio kelio apšvietimas, tad grįžtant namo apšviestas pastatas suteiks ir jaukumo, ir saugumo jausmą.

Fasadams ar medžiams apšviesti tinkamesni įleidžiami šviestuvai.

Kai sodyboje atstumai dideli, takeliai ilgi ir jiems įžiūrėti nebepakaks šviesos nuo medžių apšvietimo, orientuotis padės apšviestas link ežero ar pirties vedantis takelis. Nuostabiai atrodo apšviestas lieptas, o vandenyje atsispindinčios šviesos sukuria magišką vaizdą.

Paklaustas apie klaidas, R. Rėderis sako tiesiai: „Nenorėčiau visiems piršti savo nuomonės, tačiau nesirinkčiau pigių, kelis ar keliolika eurų kainuojančių šviestuvų. Dėl prastesnės kokybės jie dažnai genda. Nors važinėju po didžiausias pasaulio parodas, nesu matęs privačiai erdvei apšviesti tinkamų saulės energijos šviestuvų, kurie gražiai apšviestų nors kiek didesnį plotą. Geram efektui sukurti jie, deja, vis dar per silpni.“

Specialistas pastebi, kad yra šviestuvų, skirtų gatvėms apšviesti – jų įrengta ir Lietuvoje, atkarpoje tarp Birštono ir Nemajūnų. Tačiau dėl specifinės išvaizdos vargu ar jie dažnai pritaikomi privačiai valdai. Saulės baterija, generuojanti pakankamą šviesos kiekį keliui, yra gana didelė ir dažnai atrodo kaip didžiulis blynas. Gal tai ir pritaikoma itin didelėje sodyboje, tačiau priklauso nuo asmeninio skonio.

„Nedideliame sklype neatrodys patraukliai. Bet jeigu žmogus puoselėja norą „pakinkyti saulę“, verčiau rinktis žemos įtampos apšvietimo sistemą su saulės elementu, sumontuotu ant namo, garažo, pavėsinės stogo, – pastebi R. Rėderis. – Pasistačius keletą akumuliatorių, bus kokybiškas apšvietimas, naudojantis saulės energiją.“

 

Ramūno Rėderio nuotraukos

 

 

 

 

 

 

 

sodybos apšvietimas, lauko šviestuvai