Ar parduotos telyčios tikrai yra „visas ūkio šiukšlynas“?

Į „Ūkininko patarėją“ kreipėsi Šilutės r., Rusnės sen. ūkininkė Snieguolė Radvinskienė, papasakojusi istoriją, kaip jos dukra Rita, taip pat ūkininkė, brangiai nusipirko dešimt holšteinų veislės „gerų“ telyčių, kurios apsiveršiavusios nė dešimties litrų pieno per dieną neduoda. Pasijutusi apgauta, Rita išsiuntė telyčių pardavėjai registruotą laišką su visomis pretenzijomis – iki lapkričio 20 d. paprašė grąžinti dalį sumokėtų pinigų. Į raštą – jokio atsakymo, o ir į telefono skambučius telyčių pardavėja nebeatsakanti… Tad paskutinė viltis – „Ūkininko patarėjas“.

Rusniškės pretenzijos

S. Radvinskienė ŪP pasakojo, kad pažįstamas veterinarijos gydytojas jai pasakė, jog ūkininkė Dalia Kairaitienė gali parduoti holšteinų veislės telyčių ir davė telefono numerį. Beje, tas veterinaras anksčiau yra dirbęs D. Kairaitienės ūkyje. S. Radvinskienė paskambino telyčių pardavėjai, pasakė, kad nori pirkti holšteinų veislės karvučių, susitarė dėl pirkinio. Jau kitą dieną Snieguolė ir jos dukra Rita su antrosiomis pusėmis išskubėjo į tolimą kelionę – iš pamario krašto į Kazlų Rūdos savivaldybės Plutiškių seniūniją.

„D. Kairaitienė man parodė tris holšteinų telyčias, kurios buvo didelėje, gal kokių 200 galvijų, bandoje, ir pasakė, kad ir kitos taip pat atrodo. Iškart sumokėjau pinigus. Pasakiau, kad kelionė tolima ir rytoj neatvyksime, tik atsiųsime furgoną ir jūs pakraukite tas telyčias. O kai pakrovė ir mums atvežė, iš dokumento, kurį parvežė furgono vairuotojas, paaiškėjo, kad tik pusė jų yra holšteinų veislės“, – šių metų balandžio pradžios įvykius prisiminė S. Radvinskienė.

Dabar ji piktinasi ir klausia tų, kurie išmano apie karvių veisles, ar holšteinai gali būti balta galva arba rudos spalvos (žr. nuotr.).

„Turėjo būti kilmės dokumentai, kas yra holšteinų veislės telyčių tėvas, mama, kiek mama duoda pieno, su kokiu buliumi sėklinta. Nieko negavau. Pakrovė į furgoną kažkokias šiukšles“, – priekaištavo Rusnės ūkininkė.

Tokių telyčių pirkėja R. Radvinskaitė spalio pradžioje parašė D. Kairaitienei laišką, kuriame teigiama, kad, norėdama atnaujinti bandą, už 15 730 Eur (su PVM) nusipirko iš jos 10 telyčių. Rita juodu ant balto išdėstė, kad jos banda yra kontroliuojama, o atvykę produktyvumo kontrolės asistentai labai nustebo dėl tokių priežasčių: 10–ies telyčių veislė visiškai neatitinka holšteinų veislei keliamų reikalavimų; viena telyčia visiškai neveršinga ir net nepasikelia ruja; didžioji dauguma tiesiogine žodžio prasme yra mėsinės; nė vienos telyčios (t. y. dabartinės karvės) pieno kiekis per parą nesiekia nė 10 l; nė viena telyčia nebuvo sėklinta holšteinų veislės buliaus sėkla; iš devynių apsiveršiavusių telyčių trijų veršeliai krito, nes pagal sėklą jų imuninė sistema buvo prasta; vienos telyčios funkcionuoja tik du speniai; viena netinka mechanizuotam melžimui; viena telyčia yra be pusės uodegos, todėl be prekinio vaizdo ir t. t.

„Jūs man pardavėte visą savo ūkio šiukšlyną, norėdama išsivalyti savo bandą, už tokią kainą – 15 730 Eur – tokių gyvulių niekas nepardavinėja. Aš nesu labdaros organizacija, turiu visą gyvulių produktyvumo kontrolės asistentų filmuotą medžiagą apie jūsų parduotų gyvulių blogą būklę. Todėl siūlau geranoriškai sugrąžinti į mano sąskaitą 6 tūkst. Eur, nes jūsų gyvuliai verti ne daugiau kaip 1 tūkst. Eur su PVM už vienetą. Jums siūlomas terminas susitarimui iki 2021-11-20 dienos, kitaip būsiu priversta imtis kitų priemonių, tai yra teisminio proceso“, – teigiama laiške, kurį D. Kairaitienei nusiuntė R. Radvinskaitė.

Į šį laišką D. Kairaitienė neatsakė, į telefono skambučius nebeatsiliepia.

Neigia visus kaltinimus

ŪP susisiekė su ūkininke D. Kairaitiene. Ji, aišku, neigia viską, dėl ko yra kaltinama. „Dar taip nebuvo, kad kas nors nusipirktų iš mūsų telyčias, kurios tik po 10 l pieno duotų. Žinote, balandžio mėnesį nusipirko telyčias, o tik dabar, spalį, parašė pretenzijas. Kaip aš galiu po tiek mėnesių žinoti, kuo jas šėrė, kaip laikė. Kodėl savo telyčių neprisiaugina, jei ji tokia protinga? Vežėsi telyčias iš mūsų ir gruzinai, ir Deimantas bei Jolita Kairiūkščiai iš Prienų r., Justina Vilčinskaitė iš Dzūkijos, jie labai džiaugiasi mūsų telyčiomis. O jiems visos blogos. Viena neveršinga buvo, tai gal parvežant susižalojo, ką aš žinau, ką aš dabar galiu padaryti. Galiu tik tiek pasakyti – tegul žmonės patys užsiaugina ir neieško pirkti. Daugiau tokiems žmonėms nė vienos telyčios neparduosiu“, – teigė D. Kairaitienė.

Ši ūkininkė taip pat aiškino, kad jos telyčios geros, puikiai veršiuojasi ir iki 35 l pieno duoda. Pasitaiko gal viena iš šimto, kurią reikia išbrokuoti. D. Kairaitienė ŪP korespondentui tvirtino, kad atvažiavę Radvinskai sakė, jog jiems nesvarbu, kokia telyčių veislė, kad jų banda nekontroliuojama, svarbiausia, kad būtų veršingos telyčios. S. Radvinskienė su dukra Rita perėjo per tvartą, veterinarijos gydytojas parodė, kurios telyčios parduodamos, pirkėjos sutiko su pasiūlymais.

„Reikėjo nepirkti, jeigu netiko. Parsivežė namo ir ėmė pasakoti, kad negeros telyčios, be prekinės išvaizdos. Tai į ką žiūrėjo pas mus atvažiavę? Parodėme visas 10 telyčių. Ar aš dabar galiu būti atsakinga jau po pusės metų, kaip tos telyčios dabar atrodo, kas joms ten yra. Įsivaizduokite, ką jūs darytumėte – parduotumėte kokį nors daiktą ir po pusės metų paprašytų grąžinti pusę pinigų. Tokia buvo kaina, jie sutiko, sumokėjo, išsivežė savo transportu. O jeigu norėjo žinoti, kiek duos pieno, reikėjo palaukti, kol apsiveršiuos ir tik tada pirkti“, – kalbėjo D. Kairaitienė.

Specialistai stebisi tokiu sandoriu

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Jonas Vilionis ŪP sakė, kad telyčių pirkėja R. Radvinskaitė pagalbos turėtų kreiptis į Žemės ūkio ministerijos Tvarios žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Gyvulininkystės ir gyvūnų gerovės skyriaus vedėją Arūną Šileiką bei Lietuvos juodmargių galvijų gerintojų asociacijos (LJGGA) pirmininką Virgilijų Urbonavičių.

„Jie nustatys, už kokią kainą pirktos telyčios, ir įvertins tuos gyvulius. Tada reikės pareikšti D. Kairaitienei pretenziją ir viskas. Jeigu nesišneka, pirmiausia, aišku, reikėtų tartis gražiuoju. Arba pardavėja pasiims gyvulius ir grąžins pinigus, arba tegul pakeičia į kitas telyčias. Arba gali duoti į teismą“, – paaiškino J. Vilionis.

S. Šileika „Ūkininko patarėjui“ sakė, kad kiekviena karvė nuo pat gimimo, kaip ir mašina, turi savo numerį, todėl visus nesutarimus nėra sunku išsiaiškinti. „Čia kažkas nesusieina, netikiu nė viena puse, jos turi kalbėtis, tartis. Tai jų bėdos. Yra reikalavimas, kad būtų sudaryta pirkimo-pardavimo sutartis. Joje būna įrašomi gyvulio numeriai. O jeigu taip yra iš tikrųjų, reikėtų grąžinti D. Kairaitienei tuos gyvulius. Kaip ir nusipirkę batus, nešame atgal į parduotuvę, nes jie yra blogi. Tegul R. Radvinskaitė kreipiasi į LJGGA, kuri pažiūrės telyčių kilmę, su kokių bulių sėkla buvo sėklintos, ir viskas bus gerai. Jos abi yra šios asociacijos narės, todėl ta asociacija tegul būna tarpininke. Ministerija šiuo atveju niekuo negali padėti“, – teigė A. Šileika.

J. Vilionis vakar redakciją informavo, kad LJGGA pirmininkas V. Urbonavičius pažadėjo į R. Radvinskaitės ūkį nusiųsti vertintoją, kuris ir nustatys tikrąją padėtį.

2021-12-09

ŪP korespondentas Stasys BIELSKIS

Ritos RADVINSKAITĖS  nuotrauka

Rita Radvinskaitė, Dalia Kairaitienė, Arūnas Šileika, LJGGA, Stasys Bielskis, Ūkininko patarėjas