Columbus +9,0 °C Dangus giedras
Penktadienis, 26 Bal 2024
Columbus +9,0 °C Dangus giedras
Penktadienis, 26 Bal 2024

Atvežtinės braškės pamažu užleidžia vietą lietuviškoms

2020/06/16

Braškynuose prasideda darbymetis. Per dvi tris savaites ūkininkai pasistengs pasiimti tai, kas ilgus mėnesius puoselėta, ir jau stoja į tylią kovą su uogų, atvežtų iš Graikijos, Lenkijos, pardavėjais.

Ne naujiena, bet laukta

Lietuvos prekybos tinkluose pirmosios braškės pasirodė jau prieš Kalėdas, ne tik atvežtinės, kurių skonis, kaip juokaujama, primena veikiau obuolį nei braškę, bet ir užaugintos Lietuvos ūkininkų šiltnamiuose. Prieš porą mėnesių kai kuriuose prekybos tinkluose šios uogos vėl stojo į nelygią kovą su graikiškomis. 200 gramų smulkučių lietuviškų uogų kainavo apie 2,5 euro, o 500 gramų stambesnių atvežtinių – 3 eurus. Vis dėlto nemaža dalis pirkėjų tiesė rankas būtent į lietuviškas, nors kraipė galvas stebėdamiesi, kaip gali būti lietuviškos, kai žemė dar neatšilusi ir žiedai neužsimezgę.

„Lietuvoje yra kelios bendrovės, šias uogas galinčios šiltnamiuose užauginti ir Kalėdoms. Pažįstu ūkininkų, kurie specializuojasi užauginti uogų ir tokiu nesezoniu metu, – sako Kauno rajone braškių ūkį turintis Audrius Giraitis. – Jie pirmąsias uogas prekybos tinklams patiekė jau lapkritį–gruodį. Esama technologijų, kai, pasodinęs daigą šiltnamyje, gali gauti derlių tada, kada nori.“

Pasak ūkininko, tai labai brangus malonumas, nes rezultatą galima pasiekti tik tada, kai šiltnamyje sukuriama daug šviesos, drėgmės ir šilumos. Visa tai kainuoja didžiules ne tik darbo, pastangų, bet ir energijos sąnaudas. Todėl ir pirmųjų uogų kaina gerokai prašokdavo 20 eurų už kilogramą.

Turgavietės raudonuoja

Už pirmųjų lietuviškų braškių kilogramą kai kuriose turgavietėse jau paprašoma po 7–10 eurų, tačiau čia, kaip ir pakelėse, jau geras porą savaičių įsitvirtinusios braškės, atvežtos gerokai anksčiau iš Graikijos, bet jos jau atsitraukia ir užleidžia vietą šios savaitės pradžioje pasirodžiusioms lenkiškoms.

„Jau pradėjome skinti ir mes, bet tik tas, kurios auginamos po priedangomis“, – sako ūkininkas. Jis neabejoja, kad ir šiemet, kaip įprasta, teks į rinką braute brautis, nors graikiškos jau senstelėjusios, bent savaitės ar poros senumo, lenkiškos – šviežesnės, o lietuviškos – visiškai šviežios.

A. Giraičio žodžiais, kiekvienais metais turgavietėse netrūksta spekuliantų, kurie bando suklaidinti pirkėją etiketėse nurodydami, kad prekiauja lietuviškomis braškėmis. „Kai kurie šiaudo griebiasi, kad tik pragyventi galėtų“, – sako ūkininkas.

Jis tvirtina, jog dar prieš porą metų būdavo lengva atskirti lietuvišką uogą nuo atvežtinės. Tam užtekdavo vien prakąsti ir pasižiūrėti į jos vidų: jei uogos mėsa balta – vadinasi, lietuviška, desertinė, o jei raudona – atvežtinė, skirta uogienėms ir kompotams gaminti. Dabar, anot jo, vien pagal šią savybę uogos kilmės nenustatysi, nes ir Lietuvoje auginama įvairių veislių. Tą pačią galima auginti ir Lietuvoje, ir Lenkijoje, ir Vokietijoje.

„Visas veisles galima ragauti, bet mes prekiaujame visada šviežiomis uogomis, kurios, nuskintos ryte, šviežios būna iki vakaro. Tuo jos ir skiriasi nuo atvežtinių, kurios „šviežios“ gali būti ir porą savaičių ar dar ilgiau“, – tvirtina braškių augintojas.

Jis įsitikinęs, kad braškė negali būti šviežia tokį ilgą laiką, juolab žinant, kad nuskinta prieš 3–4 savaites, per tą laiką atgabenta geležinkeliu, čia dar laikyta sandėliuose, šaldytuve. Norint ilgiau išlaikyti prekinę jos išvaizdą, reikia apdoroti hormoniniais preparatais, stabilizatoriais. „Lenkai, graikai, kiti braškių eksportuotojai savo uogas purškia bet kada – reikia ar nereikia, dėl stabilumo, kad nesupūtų ir daugiau pinigų pririnktų“, – sako A. Giraitis.

Jis teigia lietuvis uogas auginantis savo tautiečiui, todėl jos visada šviežios ir vien dėl to yra labiausiai gerbtinos bei vertos, kad joms piniginė būtų plačiau atverta nei kitąsyk perpus pigesnėms nežinia kuo apipurkštoms atvežtinėms.

Išdavikė – ne tik kaina

Pasak braškininko, tikras šviežias lietuviškas braškes galima atpažinti ne tik pagal įprastai aukštesnę kainą, juolab kad esama nemažai nesąžiningų pardavėjų, kurie, prisipirkę uogų prekių bazėse, nesidrovi jų pavadinti lietuviškomis ir netgi pardavinėti brangiau nei konkurentai. Tai senas triukas, todėl rinktis uogas jis pataria atidžiai.

„Uogą galima atskirti iš jos būsenos, – dėsto A. Giraitis. – Šviežia uoga yra blizgesnė, su šviežia odele. Tą pačią dieną nuskintos uogos kotelio karūnėlė neapvytusi.“ Jis sutinka, reikia būti įgudusiam, kad pavyktų uogos šviežumą nustatyti vien pagal minėtus požymius. Tad nurodė ir kitų gudrybių, kurios padėtų nustatyti pardavėją meluojant. Pavyzdžiui, šiltesniuose kraštuose braškės rūšiuojamos, todėl jos daugmaž vienodos, panašaus dydžio ir formos. Lietuviškos braškės, anot jo, auga permainingame klimate, todėl jos auga pašalusios, gali būti apykreivės ir šleivos, skirtingo dydžio.

A. Giraitis pataria stebėti ir pardavėją: ar ant jo prekystalio tik uogos padėtos, ar jis prekiauja ir kitais vaisiais, ar kaskart vis neperrinkinėja uogų, atrinkdamas apgedusias. Jeigu taip, jos gali būti arba pradedančios pelyti, arba gendančios.

Apskritai jis pataria būti lojaliam to paties pardavėjo klientui, nes kiekvienas pardavėjas nori turėti ir nuolatinį pirkėją, todėl stengiasi jo neapgauti.

„Aš, nuėjęs į turgų, visada žiūriu, kad uoga būtų sveikai užauginta, noriu, kad mano klientas džiaugtųsi, jog buvo labai skanu ir sveika, kad kitą kartą ateitų“, – teigia ūkininkas, kuris pripažįsta ir pats nevengiantis pasivaikščioti po turgų ir stebėti pardavėjų bei pirkėjų elgesį. Jis mano, kad lietuviai turėtų džiaugtis galėdami nusipirkti šviežio ir sveiko, chemikalais neužteršto maisto, todėl turėtų nepašykštėti vieno kito papildomo euro, padėsiančio ūkininkui tęsti tokią tradiciją.

Kazimieras ŠLIUŽAS

ŪP korespondentas

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Raseinių rajono gyventoja nelegaliai prekiavo gyvūnais augintiniais, kuriuos laikė tvarte

Šią savaitę, gavus informaciją, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Šiaulių, Klaipėdos, Panevėžio apygardų priežiūros skyriaus inspektoriai atliko patikrinimą, VMVT jau anksčiau įkliuvusios daugintojos G. U. valdoje, ...
2024/04/25

Lietuvos laisvės ąžuolui Petrui Cidzikui šiandien būtų sukakę 80 metų

Draugai Petrą Cidziką laikė mistiškiausiu mūsų laikų politiku. Jį apibūdino kaip ypač tyrą žmogų: iš jo žvilgsnio, iš minčių. Sovietų valdžios, KGB atžvilgiu jis buvo ryžtingas, nepalenkiamas. Visiškas Petro asketi&scar...
2024/04/25

Smulkieji ūkininkai itin palankiomis sąlygomis kviečiami pasinaudoti parama

Smulkieji ūkininkai iki gegužės 15 d. dar gali pasinaudoti galimybe paskutinį kartą ypač palankiomis sąlygomis gauti paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sri...
2024/04/25

Prokuratūra kreipėsi į teismą dėl Tauragės ir Kretingos rajonų savivaldybių tarybos nariams skirtų lėšų grąžinimo

Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai šią ir praėjusią savaitę teismui pateikė du civilinius ieškinius, kuriais prašoma Tauragės rajono savivaldybei iš buvusio tarybos nario...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Parašų rinkimas už kandidatų sąrašus rinkimuose į Europos Parlamentą baigėsi

Ketvirtadienio vakarą, pasibaigus rinkėjų parašų rinkimo terminui, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kiek šiuose rinkimuose kandidatų sąrašus keliančios politinės partijos deklaravo surinkę juos palaikančių rinkėj...
2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Benzinas Lenkijoje vėl pigesnis nei Lietuvoje

Praėjusią savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje pakito skirtingai: benzinas pabrango 0,3 proc., o dyzelinas atpigo 0,6 procento. Benzinas brangsta jau penktą savaitę iš eilės, o dyzelinas atpigo po trijų savaičių brangimo. Bet dabar pir...
2024/04/25

Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja

Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) neteisėtai panaudojo daugiau nei 635 tūkst. eurų, rodo Valstybinės ligonių kasos prie Svei...