Augintojų akiratyje – nauja produktyvi mėsinių galvijų veislė

Tyrolio pilkųjų veislės privalumus Šveicarijos ūkininkai jau įvertino. Tą patį padaryti pasiryžę ir Lietuvos mėsinių galvijų augintojai.

Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacija (LMGAGA) jau kuris laikas su nekantrumu laukia, kada valstybė pradės teikti žadėtąją paramą veislinei medžiagai įsigyti. Mat augintojai planuotų į Lietuvą įsivežti 30 naujos Tyrolio pilkųjų veislės telyčių bandą. Gyvuliai po kelis būtų išsidalyti ūkiuose, toliau auginami ir stebimi, siekiant įsitikinti, ar mūsų šalies sąlygomis ši veislė duos tokių pačių gerų gamybos rezultatų kaip ir Alpių kalnų regionuose.

Grupė Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos narių Austrijoje ir Šveicarijoje lankėsi partnerių iš Šveicarijos bendrovės „Vianco“ kvietimu. Su šia bendrove mūsų šalies, taip pat kaimyninių Latvijos ir Estijos mėsinių galvijų augintojai bendradarbiauja jau ketveri metai ir pagal drauge įgyvendinamą ilgalaikį tarptautinį projektą „Baltijos lankų galvijiena“ („Baltic grassland beef“) skinasi kelią į Šveicarijos rinką. Kadangi šioje rinkoje paklausi tik pačios aukščiausios kokybės galvijiena, bendrovė „Vianco“ skatina lietuvius, latvius bei estus ūkininkus mokytis iš užsienio kolegų bei perimti jų patirtį. LMGAGA nariai „Vianco“ kvietimu yra lankęsi Šveicarijoje vykstančiose mėsinių galvijų veislininkystės parodose, ūkiuose, mėsos perdirbimo įmonėse. Projekte dalyvaujantiems Lietuvos ūkiams „Vianco“ suteikia ir kreditus galvijams įsigyti.

Į pastarąją kelionę mūsų šalies augintojai buvo pakviesti norint jų dėmesį atkreipti į naują Tyrolio pilkųjų mėsinių galvijų veislę, kuri, taikant heterozės efektą, Šveicarijoje jau duoda puikių gamybos rezultatų.

Kelionės įspūdžiais besidalijantis LMGAGA direktorius Darius Dzekčiorius pasakoja, kad Tyrolio pilkieji ilgą laiką buvo žinomi kaip pieninių galvijų veislė. Ir tik prieš dešimtmetį, Europoje didėjant kokybiškos mėsos poreikiui, Austrijoje, Tyrolio regione, buvo išvesti šios veislės mėsinės krypties gyvuliai. Pačioje Austrijoje jie auginami ir realizuojami tik kaip veislinė medžiaga.

„Tiesą sakant, Lietuvoje ir kalnuotame Tyrolyje galvijų veislininkystės ūkiai labai skiriasi. Austrijoje istoriškai susiklostę, kad žemės valdos yra mažos. Tad ir Tyrolio pilkųjų bandos ten ne didesnės nei 10-ies galvų. Gyvenamoji ūkininko šeimos erdvė ir galvijų tvartas neretai yra po vienu stogu. Pats Tyrolio pilkųjų veislės galvijų augintojų asociacijos prezidentas ne tik ūkininkauja, bet ir dirba slidinėjimo instruktoriumi, nes vien iš agroverslo nepragyventų“, – pasakoja pašnekovas.

Jo pastebėjimu, Šveicarijoje 30 ha ganyklų turintis ūkininkas irgi jau laikomas „vidutinioku“. Todėl iš turimo gyvulių skaičiaus šveicarai ir stengiasi „išspausti maksimumą“. Austrijoje išvesta naujoji mėsinės krypties Tyrolio pilkųjų veislė jų dėmesio taip pat sulaukė neatsitiktinai. Šveicarijos ūkiuose iš Austrijos įsivežamos šios veislės telyčios, taikant heterozės efektą, leidžiantį padidinti mėsos gamybos apimtis, kergiamos su stambiais šarolė, limuzinų, angusų veislių buliais.

„Tyrolio pilkųjų veislės telyčių privalumas yra tai, kad šios veislės karvės žindenės yra palyginti smulkios – sveria 500–550 kg. Taigi joms pačioms nereikia daug pašarų, o tai taupo gamybos sąnaudas. Kadangi karvės labai pieningos, jų atvesti buliukai išauga iki 1 t svorio. Stebina tai, kad smulkios karvės veršiuojasi lengvai, nors veršeliai išvysta pasaulį stambūs – 38-40 kg. Prieauglio priesvoriai per parą siekia 1000-1100 g, nes dar viena gera Tyrolio pilkųjų savybė – gyvulio organizmas labai efektyviai pasisavina pašarus. 10 mėn. amžiaus buliukai sveria jau 450 kg. Skerdenos išeiga – 60 proc. Be to, šios veislės gyvuliai yra labai ramaus charakterio, žindenių motinystės instinktas itin stiprus, todėl, jei jaunikliui nepakanka biologinės motinos pieno, jį prisileidžia bet kuri kita bandos žindenė“, – veislės privalumus vardija D. Dzekčiorius, pridurdamas, kad šios veislės žindenės ištvermingos, ilgaamžės, vislios, jų ruja pasireiškia ryškiai, todėl Tyrolio pilkosios, skirtingai nei dauguma kitų mėsinių veislių, yra tinkamos dirbtiniam sėklinimui.

„Kelionės metu lankėmės ūkyje, kuriame laikomi Tyrolio pilkųjų ir limuzinų mišrūnai. Jų įmitimas buvo įspūdingas“, – įspūdžius prisimena LMGAGA direktorius.

D. Dzekčioriaus teigimu, tarp kelionėje į Austriją ir Šveicariją dalyvavusių asociacijos narių yra grupė ūkininkų, kurie Lietuvos sąlygomis norėtų „patikrinti“ naująją veislę bei praktikoje įvertinti jos savybes. Tačiau Vakarų rinkose veisliniai galvijai nėra pigūs – Tyrolio pilkųjų veislės telyčaitė gali kainuoti daugiau nei 2 tūkst. Eur. Todėl ūkininkai tikisi, kad prie jų noro siekti ūkininkavimo pažangos finansiškai prisidės ir valstybė.

LMGAGA nuotraukos

Rasa PRASCEVIČIENĖ
„ŪP“ korespondentė

????????????????? Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.