Daržovių daigų ūkyje – naujovių paieškos

Daržovių ir gėlių augintojai gerai žino kelią į Šiaulių r. Gruzdžių sen. Dimšių kaimą. Jaunasis ūkininkas, 24 metų Deividas Matjošaitis, Kaune baigęs miškininkystės studijas, gimtinėje įkūrė jaunojo ūkininko ūkį ir sėkmingai augina daržovių ir gėlių daigus. Deividas greitai tapo žinomas: jo daržovių daigų ūkis yra populiarus, mat čia auginami kokybiški įvairių veislių daržovių, prieskoninių žolelių daigai, čia taip pat galima nusipirkti įvairių svyrančių gėlių.

                          Deividas Matjošaitis sakė, kad kol kas naujovė yra dideliuose vazonuose auginami pomidorai

Pradžia – pomidorų ir agurkų prekyba

Maloniai bendraujantis ir nuolat besišypsantis jaunasis ūkininkas Deividas pirmiausia kalbėjo apie darbščią tėvų Aušros ir Mariaus Matjošaičių šeimą, kurioje užaugo trys sūnūs ir dukra.

Deivido tėvas yra sumanus ūkininkas, plėtoja pažangų augalininkystės ūkį. Jam didžiausias patarėjas ir pavyzdys yra giminaitis Petras Barista, visame krašte žinomas ūkininkas ir duonos kepėjas. Matydamas, kaip atsakingai ir apgalvotai savo augalininkystės ūkį kuria tėvas, Deividas nuo 16 metų nedideliame šiltnamyje pradėjo auginti pomidorus ir agurkus. Vaikinas geba su visais rasti bendrą kalbą, yra empatiškas, nuoširdus, todėl turguje jam puikiai sekėsi bendrauti su įvairaus amžiaus pirkėjais. Prie jo prekystalio sustodavo nemaža pirkėjų eilė. Deividas, prisiminęs savo verslo pradžią, šypsojosi ir sakė, kad tai buvęs gana sėkmingas startas, būsimojo verslo pradžiamokslis, paskatinęs tęsti pradėtą darbą.

Jau kitais metais Deividas, padedamas darbščios mamos, nedideliame šiltnamyje pradėjo auginti daržovių daigus, kuriuos parduoti vežė į Šiaulių ir aplinkinių miestų turgus. Vis daugėjo nuolatinių klientų. Pradedantysis verslininkas suprato, jog apsimoka auginti daržovių daigus, o geriausias pelnas – iš pomidorų ir agurkų daigų.

Daigams auginti – du šiltnamiai

Jaunasis ūkininkas Deividas deklaruoja 30 ha dirbamos žemės, kurią dovanojo tėvas. Jis augina grūdines ir ankštines kultūras, pastatė du šiltnamius daržovių daigams ir gėlėms auginti. Šiltnamiai kol kas yra nedideli, užima 5 arų plotą, bet juose vaikinas užaugina tūkstančiu

Jis pirkėjams jau gali pasiūlyti ne tik pomidorų, agurkų, paprikų, kopūstų, žemuogių, bet ir cukinijų, baklažanų, melionų, arbūzų bei įvairių prieskoninių žolelių daigų. Pernai pradėjo auginti ir gėles. Šis sprendimas pasiteisino, mat pirkėjui į krepšelį gali sudėti viską, kas auga sode, darže, šiltnamyje, lysvėje, terasoje, balkone ar virtuvėje ant palangės.

                                                                         Pirmieji agurkai užaugs Motinos dienai

Deividas darbų sezoną šiltnamyje pradėjo vasario pradžioje. Pirmiausia į daigyklas pasėjo trijų rūšių žemuogių, paskui – paprikų. Pomidorus sėjo kovo pradžioje ir viduryje, o balandžio pirmomis dienomis pasėjo agurkų, arbūzų ir melionų. Jau baigia užaugti daugiau nei 6 tūkst. žemuogių ir 3 tūkst. paprikų daigų. Prieš savaitę iš daigyklų į indelius persodino apie 7 tūkst. pomidorų daigų. Daigeliams dygti ir augti reikia šilumos, todėl šiltnamių krosnis malkomis kūreno visą parą. Gražiai stiebiasi prieskoninių žolelių daigai: žaliuoja čiobreliai, citrusiniai ir smulkiažiedžiai bazilikai, dviejų rūšių mėtos, rozmarinai, pipirnės, porai, petražolės.

Rinkos analizė ir naujovės

Veiklus jaunasis ūkininkas stengiasi ieškoti naujovių. Jis kalbėjo, kad daigų rinka užpildyta, todėl būtina atverti visas duris naujovėms. Deividas pirkėjams jau gali pasiūlyti dideliuose vazonuose auginamų agurkų ir pomidorų. Jis parodė jau žydinčius agurkus, Motinos dienai

bus pirmasis šviežių agurkų derlius. Vazonuose auginamų agurkų pirkėjams jau nereikės persodinti, tik parsivežę į namus turės surasti tinkamą vietą, gerai palaistyti, o vėliau – skinti gardžius agurkus. Taip pat jau žydi didesniuose vazonuose auginami pomidorai, gegužės viduryje duos derlių – prinoksta didelės kekės geltonos, oranžinės ir raudonos spalvos pomidorų. Paklausūs pakabinamuose vazonuose auginami svyrantys pomidorai, kurie puikiai auga terasose, balkonuose. Ir gražu, ir naudinga. Pirkėjai mielai perka svyrančių braškių daigus. Remontantinės braškės uogas nokina nuo vasaros pradžios iki pat rudens.

                                                                       Šiltnamiuose auga tūkstančiai įvairių daigų

Deivido daržovių daigų ūkis sparčiai skinasi kelią ir veržiasi tik pirmyn. Jaunasis ūkininkas pasakojo, kad Šiaulių centriniame turguje prekybos vieta labai brangi, todėl jis stengiasi užaugintus daigus pirkėjams pristatyti tiesiai į namus. Jis priima išankstinius užsakymus, suderina daigų kainą, pristatymo laiką. Nemažai daigų parduoda tiesiai iš šiltnamio. Šiais metais Deividui pardavinėti daržovių daigų į pagalbą atskubės vyresnis brolis Lukas. Sparčiai ir mobiliai daržovių daigų ir gėlių prekybai Deividas taiko įvairias nuolaidas, klientams internetu skelbia smagius konkursus, laimėtojams padovanoja įvairių daigų.

„Mūsų klientai yra mieli žmonės, jie myli žemę, tausoja gamtą, daugelis jų turi nedidelį žemės lopinėlį, kuriame sugeba užauginti nemažai gėrybių. Su savo klientais esame bendraminčiai, todėl stengiuosi juos aptarnauti greitai. Svarbiausias kriterijus – kokybiški daigai. Mūsų užauginti daigai tikrai geri, stiprūs, tam skiriame daug lėšų ir rankų darbo. Mes norime pateisinti pirkėjų lūkesčius. Kol kas mums sekasi“, – kalbėjo energingas jaunasis ūkininkas D. Matjošaitis.

2022.04.20

Aldona Sireikienė

Autorės nuotraukos