Daržovių veisles patikrino liūtys

Po keturių kaitros vasarų lietingas sezonas buvo netikėtas ir ūkininkams Jovitai ir Ernestui Saldžiams iš Kėdainių rajono, Keleriškių gyvenvietės, pastaruoju metu pasirinkusiems sausrai atsparias daržovių veisles. Vandeniui užliejus nemažus daržovių plotus, ūkininkai prarado dalį derliaus, išbandytos veislės atskleidė gerąsias savybes, o nelaukti orai leido pasisemti neabejotinai naudingos patirties.


Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

bulviu veisles, agurku veisles

Dideles sausras atlaikantys svogūnai ‘Bosko’ nepasidavė nei liūtims.

Ispaniški svogūnai nenuvylė

bulviu kaina, svogunu kaina

Olandiški svogūnai ‘Rijnsburger 5’.

„Kasmet kažką nauja bandome, tarsi bėgame nuo sausrų, kurios daržoves siaubė pastaruosius ketverius metus, o šios vasaros liūtys buvo visai netikėtos ir nuostolingos, ypač birželį ir pirmą liepos dekadą. Nuo tokio didelio vandens pertekliaus negelbėjo jokios melioracijos sistemos, tad dalies daržovių derliaus paprasčiausiai netekome“, – apgailestavo ūkininkas E. Saldys.

Nors dėl liūčių prarasta apie 20 proc. viso 27 ha svogūnų ploto, vis dėlto ispaniškos veislės ‘Bosko’ svogūnai augo gana neblogai. Ši veislė atsparumu sausrai pranoksta ir olandiškąsias. Pastarąjį sezoną ji gana neblogai išlaikė liūčių egzaminą. Gal turėjo įtakos, kad šie svogūnai augo lengvesnėje priemolio žemėje, šiek tiek aukštumėlėje.

‘Bosko’ – vėlyva geltonųjų svogūnų veislė, kurios derlius nuimamas rugsėjo pabaigoje. Ropelės saldesnės ir didesnės (apie 150–200 g) negu daugelio olandiškų veislių. Tik vienas trūkumas – svogūnai labai ilgai neišsilaiko, maždaug iki kovo.

Geltonuosius svogūnus lengviausia realizuoti, todėl juos ir renkasi. Ilgametė patirtis patikrino Europoje populiarios vidutiniškai ankstyvos olandiškos veislės ‘Rijnsburger 5’ pranašumus: ropelės labai tvirtos, skanios, apvalios, baltu vidumi ir atsparios ligoms, ilgai laikosi sandėliuojamos, gali būti tinkamos naudoti iki gegužės.

Gal taip sutapo, kad ‘Rijnsburger’ veislės svogūnai augo labiau lomoje ir jiems kliuvo daugiau kritulių. E. Saldžio pastebėjimu, du kartus apie 80 proc. jų ploto buvo iki viršūnių apsemta.

Kadangi šį sezoną svogūnų neaplenkė ligos (miltligė, stemfiliozė), ūkininkai neišsivertė be fungicidų. Trąšas naudojo ekologiškas – su saulėgrąžomis – dėl jų veiksmingumo ir dėl simbolinio gesto Ukrainai palaikyti.

Bulvių lauke nardė antys

bulviu kaina, derlingos bulviu veisles

Derlingosios bulvės ‘Baltic Rose’.

Nuo vandens pertekliaus iki puvinio bulvėms – tik žingsnis. Pasak E. Saldžio, vasarą bulvių lauko baloje ir antys nardė. Rezultatas nekoks: apie 30 proc. 14 ha bulvių lauko užmirko, supuvo…

Bulvių veisles ūkininkai šiemet rinkosi vadovaudamiesi atsparumo sausrai kriterijumi. Antras jų reikalavimas veislei – didelis derlingumas.

Ypač jie džiaugiasi atradę geresnę alternatyvą lietuviškai ‘Laurai’ – veislę ‘Baltic Rose’ vidutinio ankstyvumo, ovalios formos, raudona, tolygia luobele ir ryškiai geltonu vidumi bulves. Ji pasižymi dideliu šaknynu, atsparumu virusams.

Soraya’ – kita šių ūkininkų pamėgta vidutinio ankstyvumo bulvių veislė, atspari sausrai, gana pakanti ir puviniams. Bulvės derlingos, ryškiai geltona odele ir vidumi, tiesa, jos netinka cepelinams.

Borwina’ – itin ankstyva bulvių veislė gelsva luobele ir geltonu vidumi. Gražios ovalios formos, gana krakmolingos, kasamos jau liepos viduryje, tik šiemet keliomis savaitėmis vėlavo, kaip ir daugelis kitų daržovių. Ji priskiriama veislėms, atsparesnėms ne tik sausrai, bet ir nepalankiam klimatui, gamtos stichijoms.

Šie agurkai kartūs nebūna

agurkai, bulves, bulviu kaina

Populiarieji agurkai ‘Mirabelle H’.

Mirabelle H’ – pastaruoju metu tik ši vienintelė ankstyvųjų trumpavaisių agurkų veislė ūkininkų Saldžių šiltnamiuose nesikeičia ir nenusileidžia jokioms kitoms veislėms.

„Šis olandiškas savidulkis hibridas – derlingiausias, agurkų augimas daugeliu požiūrių stabilus, – pastebėjo E. Saldys. – Geresnės veislės taip ir nerandame. Vaisiai niekada nebūna kartūs, augalai gana atsparūs ligoms.“

‘Mirabelle H’ agurkai – gana saldūs, nedideli, gražios cilindro formos, mažomis sėklytėmis, stambiai karpuoti, tinka raugti ir marinuoti. Juos galima auginti stikliniuose ir polietileno šiltnamiuose, lauke.

Daigus ūkininkai užsiaugina patys, o vėliau nešildomuose šiltnamiuose agurkai dera nuo birželio iki vėlyvo rudens. Tiesa, kadangi jų šaknų sistema uždara (auginami apie 4 l talpyklose su durpiniu substratu), gyvybę ir derlingumą intensyviai augantiems agurkams padeda palaikyti lašelinė laistymo sistema ir reguliarus tręšimas.

Paklaustas, nuo ko labiausiai priklauso daržovių augintojų sėkmė, ūkininkas E. Saldys atsakė: „Viską lemia ne patirtis, o oro sąlygos – ne tik lauke, bet ir mūsų šiltnamyje, kurio klimatas nereguliuojamas. Gamtos stichijoms nepasipriešinsi – derlių gali sunaikinti ir per 10 minučių.“

 

Jolantos Tamašauskienės nuotraukos

2022-09-13

Susijusios temos – skaitykite: agurkų veislės, svogūnų veislės, bulvių veislės, agurkai ‘Mirabelle H’, ispaniški svogūnai, bulvės ‘Soraya’, bulvės ‘Borwina’