Diana Vonžodaitė ir Rytis Druskinis: „Norėjome padovanoti Lietuvai šį laisvės kupiną šokį“ (nuotraukų galerija)

Iš Brazilijos kilusio zuko (Zouk) pradininkai Lietuvoje Diana Vonžodaitė ir Rytis Druskinis apie šį šokį kalba su didžiausia aistra ir sunkiai nustygdami vietoje. Be to, nuolat šypsodamiesi. Su šypsena veide jie ir šoka. „Mes visada šypsomės, ne tik šokdami“, – tikina Diana. Jai antrina Rytis: „Kai darai tai, kas patinka, negali kitaip jaustis.“ Zuko šokėjai – pora ir gyvenime.

Jausmingas lietuvių šokis pernai užkariavo internautų širdis. Vos įkeltas, „Facebook’e“ akimirksniu paplito vaizdo įrašas „Zouk Lietuva“: įvairiuose tėvynės kampeliuose Diana ir Rytis šoka brazilišką šokį, „pagardintą“ lietuviškais motyvais.

Meilės šokis
Peržiūrėtas daugiau nei 140 tūkstančių kartų, įrašas tapo puikia Lietuvos vizitine kortele. Tautiečiai klausinėjo, kur yra viena ar kita patikusi vieta, o užsieniečiai žavėjosi: „Lietuvoje, ko gero, visi žmonės tokie šilti!“
„Norėjome padovanoti Lietuvai šį laisvės kupiną šokį. Jame daug kontakto ir emocijų, kurių lietuviams trūksta, – pasakoja Diana ir Rytis, braziliško šokio išmokę užsienyje rengiamuose zuko festivaliuose. – Kuo daugiau šypsenų ir laimingų žmonių, tuo geriau gyventi. Tai – lyg mūsų dovana Lietuvai, kurią daugelis palieka, o mes išvykstame tik tam, kad ko nors išmoktume ir tą patirtį parneštume namo.“
Zukas priklauso socialinių šokių kategorijai, todėl šokių vakarėliai gali vykti įvairiose vietose: kavinėse, gatvėse, šokių salėse, paplūdimiuose, festivaliuose. Socialiniai šokiai skirti atsipalaiduoti, susipažinti su naujais žmonėmis, bendrauti.
Įprastai kitų šokių festivaliuose, konkursuose įnirtingai varžomasi norint įrodyti: „Esame geriausi!“
Zuko šokėjų galvose minčių apie kovą nėra, jie vertina ir brangina minutes, leidžiamas su partneriu. Tai suteikia nuostabių emocijų, sukuria nuoširdumo, meilės ir pagarbos vienas kitam atmosferą. Ne veltui Rytis ant kairės rankos riešo nešioja apyrankę su užrašu: „Zouk – The Dance of Love“ (liet. Zukas – meilės šokis).

Tarsi šeimos susitikimas
„Daugelio šokių žingsniai, judesiai, sukiniai sudėtingi, juos privalai išmokti, kad gerai šoktum. Zukas padeda išreikšti tai, ką jau moki. Prie pagrindinių jo žingsnelių galima pridėti kitų šokių žingsnelius ir improvizuoti. Tai leidžia kiekvienam muziką ir judesį mėgstančiam žmogui rasti artimą stilių ar susikurti savitą“, – pasakoja Rytis. „Šokant zuką tarsi nebelieka realybės, karaliauja tik muzika, judesys ir vidinis polėkis“, – pratęsia Diana.
Zuko šokių studija – puiki vieta išreikšti save, galimybė susirasti bendraminčių ir draugų. Deja, ne visi norintieji gali patekti į ją, todėl Diana ir Rytis rengia mokymus visoje Lietuvoje.
Kovą šokti zuką mokė šiauliečius. Daug Saulės miesto gyventojų kvietė atvažiuoti, apgailestavo, kad kursai per trumpi, todėl mokymui buvo skirtas visas savaitgalis. „Negalime nepaisyti norų. Juk taip smagu pasidalyti šio šokio dovanomis“, – sako nepailstantys entuziastai.
Dianos ir Ryčio šokių repeticijos nė iš tolo neprimena pamokų. Tai – tarsi šeimos susitikimas. Visi vienas kitam labai draugiški, artimi, nebijantys parodyti jausmų ir apsikabinti. Per vakarėlius geriama arbata, užkandžiaujama, daug kalbamasi ir šokama. „Išmokus šokti bent vieną socialinį šokį – zuką, bačiatą, kizombą, salsą – kelionę po užsienį galima nepaprastai praturtinti. Linksmi zuko vakarėliai, rengiami visame pasaulyje, palieka neišdildomų įspūdžių“, – tikina Rytis.
Šokių studijoje Diana su Ryčiu dalijasi žiniomis bei potyriais, gautais įvairiuose užsienio seminaruose. Jiems negaili nei pinigų, nei laiko. „Šie mainai yra nuostabūs. Jeigu pasaulyje neliktų pinigų, visus norinčiuosius vis tiek kviestume šokti zuką“, – nedvejoja šokio mokytojai.

Griauna stereotipus
„Daugelis žmonių įsitikinę: „Aš nemoku šokti“. Neateina šokti, nes bijo. Mintys yra didžiausi spąstai, jos dažnai riboja žmonių galimybes“, – sako Diana.
Šokis yra ekspresija. Vienam ją atstoja grojimas gitara, kitam – sportas, trečiam – automobilio vairavimas, ketvirtam – šokis. Tačiau Rytis primena dar vieną visuomenėje gajų stereotipą, jog šokti – ne vyriška.
Taip galvojo ir pats, besimokydamas vidurinėje mokykloje. „Paaugliai nori būti kieti prieš savo draugus, todėl dažniau renkasi sportą, o ne šokį. Taip ir susiformuoja nuomonė, nepelnytai žeminanti šokimą. Vyrai dažnai jaučia poreikį šokti, išlaisvinti emocijas ir patirti bent dalį to, ką šokdamos patiria moterys“, – sako Rytis ir džiaugiasi pamynęs stereotipus.
Diana įsitikinusi – šokis dailiosios lyties atstovei taip pat be galo reikalingas, nes išmokstama klausyti, atsipalaiduoti ir nebediriguoti partneriui.
„Moterys dažnai pamiršta, kad jos yra upės, esminių sprendimų pačioms nereikia daryti. Tam yra vyrai! O jie mielai taps krantais ir leis moteriai tiesiog tekėti“, – vaizdingai palygina Diana.
Šokėjos žodžiais, šiandien Ievos dukterys yra įpratusios viską kontroliuoti ir būti vyriškos, todėl stipriosios lyties atstovai nebeturi motyvacijos stengtis. Šokdami vyrai gali asistuoti moteriai, o ši, gavusi impulsą, atsiskleidžia ir parodo įgimtą grožį.

Alkani žinių
O kaip juodu suvedė šokis? Diana buvo Ryčio pirmosios šokių grupės mokinė. „Kai atėjau šokti, Rytis su partnere jau mokė bačiatos ir kizombos. Dvejus metus šokau pamokose, šokių vakarėliuose. Vis būdavome šalia, žinojome, kad mums gera kartu šokti, bet dar nematėme vienas kito. Tačiau vieną savaitgalį viskas staiga pasikeitė ir atėjo laikas mums pradėti keliauti drauge“, – pasakoja mergina.
Buvo įvairių patirčių ir išbandymų, privertusių pakeisti požiūrį į santykius ir patį gyvenimą. Praūžusios aud­ros nieko nesužlugdė, du jaunus žmones padarė stipresnius, nei buvo iki tol. „Jei noras būti kartu yra didesnis už tave patį, nė viena pora neišsiskirs“, – įsitikinęs Rytis.
Šokį ir vienas kitą mylintys jaunuoliai džiaugiasi galimybe kartu tobulėti. Diana su Ryčiu šoko daugybėje festivalių, dalyvavo ne vienoje zuko pamokoje Nyderlanduose, Lenkijoje, Ispanijoje. Juk gražiausią pasaulio šokį turi išmokti visi!

Jurga Sajenkienė

Laimučio brundzos ir Dianos Vonžodaitės asmeninės nuotraukos