Ashburn +3,6 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 21 Vas 2024
Ashburn +3,6 °C Mažai debesuota
Trečiadienis, 21 Vas 2024

Viena technologija ir padidins ūkio vertę, ir supaprastins patirties perdavimą

2022/11/28


Dalykai keičiasi, kinta požiūris, bet žemės ūkio pramonė išlieka viena reikšmingiausių šalies ekonomikai. Jei seniau tai buvo amatas, leidęs išgyventi, pramisti šeimai ar kaimui, dabar ūkininkavimas panašėja į verslą, kuriame svarbu ne tik verslumas, bet ir patirtis. Išmintis, žinios, kauptos ir perduotos iš kartos į kartą, daro reikšmingą įtaką rezultatams. Kartu į šią gana archajišką sritį integruojasi vis daugiau aukštųjų technologijų, kurios taip pat padeda pagerinti žemės ūkio verslo rodiklius.

Klestintis žemės ūkis

Kad žemės ūkio verslas būtų pelningas, reikia įvairių įgūdžių – būti ne tik versliam, šeimyniškam, bet ir gebėti tinkamai daryti išvadas, įsisavinti informaciją ir ją perduoti. Ūkį valdantis asmuo nori ne tik dirbti dabar, bet ir formuoti ateitį. Juk išlieka tai, kas vertinga.

Žemės ūkio verslo vertę sudaro daug dedamųjų. Svarbu ne tik ūkio dydis, dirvožemio potencialas. Ūkininko sukaupta informacija, kurią jam perdavė jo tėvai, seneliai – ką sėti, kaip plėtoti šį konkretų lauką – unikali ir pati vertingiausia. Tačiau ji tik sklando ore, kol nėra užrašyta ir išsaugota.

Išmanant savo sritį aktualu ir gebėti žiniomis greitai ir operatyviai pasinaudoti. Tai klestinčio verslo garantas. Žemės ūkyje viena klaida gali sugadinti visą sezoną. Vienas suklydimas arba nenuspėjamas oras reiškia prarastą laiką ir resursus.

Kas pritrauks jaunus žmones ūkininkauti

Ūkiuose dirbantys žmonės sensta, kartų pokytis neišvengiamas. Kas juos pakeis ir perims jų patirtį, žinias? Tai tampa akivaizdžia problema. Darbas laukuose daugeliui jaunosios kartos atstovų atrodo sudėtingas, keblus, rizikingas. Jie girdi negatyvias nuomones, juos stabdo investicijų poreikis norint pradėti žemės ūkio verslą. Be to, net ir pasiryžus pradėti verslą lengva prarasti pinigus, nes žemės ūkis labai priklausomas nuo gamtos sąlygų, reikia žinių.

Vyresni ūkininkai supranta – visa sukaupta patirtis, žinios ir įdirbis gali nueiti veltui, jei neperduos jaunajai kartai. Juk tai ilgų metų bandymų, klaidų ir sėkmių rezultatas. Ūkis neužaugo per naktį, žinios taip pat neužderėjo per metus.

Jei turime tikslą – atjauninti ūkininkaujančių žmonių vidurkį, reikia remti juos ne tik finansiškai, suteikti mokslinių rekomendacijų, bet ir pasiūlyti technologijų, kurių pagrindas – ūkininkų sukaupta patirtis. Būtent technologijos gali įtraukti jaunimą į žemės ūkį.

Žinios apie žemės ūkį gali būti suskaitmenintos ir paverstos technologija, kuri prieinama bei patraukli ūkininkauti norinčiam jaunimui. Duomenų organizavimas – protingas žingsnis siekiantiems perkelti patirtį apie savo išskirtines ūkio valdymo praktikas. Tačiau skaitmenizuoti žinias verta ne tik dėl to.

Skaitmenizavimo pliusai: paprasta valdyti pačiam, paprasta perduoti, parduoti

Technologija ūkininko žinias gali paversti dar didesne galia. Technologijos padeda strateguoti, planuoti, skaičiuoti, suvesti duomenis ir prognozuoti derlių bei pelną, atsižvelgiant į derlingumą, oro sąlygas ir ankstesnių metų duomenis. Visa tai gali „Hikos“ technologija, kuri ūkiui sukuria bent 15 proc. daugiau vertės.

Tai akivaizdžios naudos ūkininkui, kuris nori efektyvinti savo verslo valdymą ir padidinti pelną. Skaitmenizuotas ūkis nedvejotinai patrauklesnis jaunesnei kartai. Tai geras būdas patraukti jų dėmesį ir parodyti, kad pritaikėte šią archajišką veiklą moderniam darbui, o jūsų vertingos žinios išsaugotos.

Duomenų apie ūkį organizavimas pakelia jį į aukštesnį lygį ne tik potencialių paveldėtojų akyse. Technologija sukaupia reikiamus duomenis, kad dar padidintų ūkio vertę. Jūs praktiškai išsiaiškinote, kokias kultūras į kuriuos laukus, kada sėti, kokių rezultatų siekti, kokios priemonės efektyvios. Perleidus šią informaciją technologijoms su minimaliu įsitraukimu galima tikslinti ir gilinti žinių perdavimą ir vertės kūrimą.

Jūs perduodate ne šiaip lauką, o savo unikalią patirtį ir ūkininkavimo istoriją. Kiekvienas sezonas davė vis naujų apmąstymų, kaip geriau ir tikslingiau plėtoti ūkį. Ką auginti, kada pradėti sėją, kokio rezultato siekti – viso to išmokote ne iš vadovėlių, o kartais – iš karčios kasdienybės. Tai didžiulė vertė ir jūsų nuopelnai, nugludinti per metų metus kasdien dirbant sunkų darbą laukuose. Išsaugokite ir perkelkite šią patirtį. „Hikos“ technologija jūsų ūkio privalumus parodys tiesiog telefono ekrane.

Technologija sutelkia į vieną vietą visą ūkio potencialą ir žinias apie jį. Tai sprendimas, kuris sukurs papildomą žemės ūkio verslo privalumą, nesvarbu, kokioje stadijoje esate – valdote pats, planuojate perduoti ar parduoti.

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,  „Ūkininko patarėjas” Nr. 134, 2022 m. lapkričio 26 d.

Kaip užsisakyti el. leidinio versiją.

2022.11.28 UAB "Hikos" fotoinformacija
Visa informacija, esanti portale,  yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
Dalintis
2024/02/20

Ministerijoje – teisės aktų kaitaliojimo karštligė

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ir jos vadovai gyvena savo sukurtų klaidų karalystėje, aukšta tvora atsitvėrę nuo žemdirbių bendruomenės, jų veiklos metoduose nėra nuoseklumo, tad rezultatai netenkina nei ūkininkijos, nei savivaldybių administ...
2024/02/20

Gyvūnus šunimis pjudę asmenys nuteisti pagrįstai

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas vasario 20 d. priėmė nutartį baudžiamojoje byloje, kurioje asmenys apeliacinės instancijos teismo nuosprendžiu pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (BK) 310 straipsnio 1 dalį nuteisti baudos bausmėm...
2024/02/20

Lucasas: ryškėja pavojingi Europos nesutarimai dėl gynybos

Europos požiūris į riziką skiriasi. „Gyvenk laisvas arba mirk“ grupės atstovai mano, kad rizikuoti patekti į vergiją Rusijos valdžioje yra daug blogiau už mirtį. Jie kovos už savo laisvę ir suverenitetą, kad ir kas benutiktų. Jų prie&s...
2024/02/20

Elektros kaina biržoje sumažėjo – tokia buvo pernai gegužę

Per šių metų vasario du pirmuosius dešimtadienius vidutinė elektros energijos kaina buvo 0,078 Eur/kWh be PVM, o tai 33 proc. mažiau už sausio mėnesio vidutinę kainą, kuri siekė 0,117 Eur/kWh be PVM. „Nord Pool“ biržoje v...
2024/02/20

Kooperatyvų nariams – papildomas priedas už pieninę karvę

Žemės ūkio ministerija, siekdama paskatinti pieno gamintojus kooperuotis, pripažintų kooperatyvų nariams numatė skirti papildomą 30 eurų siekiantį priedą už pieninę karvę.
2024/02/20

Triukšmas dėl žemės mokesčio

Lazdijuose vyksta karšti debatai. Visos aistros – dėl žemės mokesčio dydžio, kuris gerokai išaugo. Pernai rajono ūkininkai sumokėjo dvigubai ar net trigubai didesnį žemės mokestį nei užpernai. Ir šiemet neapsikentė: reik...
2024/02/20

Prezidentas pasirašė įstatymo pataisas, ištaisančias akcizų politikos klaidas

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo neeilinėje sesijoje priimtas Akcizų įstatymo pataisas dėl sumažinto akcizo suskystintoms naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams, taip pat dėl žymėto dyzelino naudojimo t...
2024/02/20

Atnaujinti žemės našumo balų duomenys

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) informuoja apie atnaujintus žemės našumo balų duomenis. Vidutinis žemės našumo balas viršija 39.
2024/02/20

Nematomas frontas: epidemijos 1918–1920 m.

Minėdami Vasario 16-ąją, pirmiausia prisimename diplomatines Lietuvos signatarų ir kariuomenes kovas dėl Lietuvos nepriklausomybės. Tačiau tuo laikotarpiu nematomame fronte vyko ir kitokia kova. Daugiau nei po šimto metų mums ir vėl teko ja...