Ashburn +13,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 30 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +13,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 30 Sau 2023

Viena technologija ir padidins ūkio vertę, ir supaprastins patirties perdavimą

2022/11/28


Dalykai keičiasi, kinta požiūris, bet žemės ūkio pramonė išlieka viena reikšmingiausių šalies ekonomikai. Jei seniau tai buvo amatas, leidęs išgyventi, pramisti šeimai ar kaimui, dabar ūkininkavimas panašėja į verslą, kuriame svarbu ne tik verslumas, bet ir patirtis. Išmintis, žinios, kauptos ir perduotos iš kartos į kartą, daro reikšmingą įtaką rezultatams. Kartu į šią gana archajišką sritį integruojasi vis daugiau aukštųjų technologijų, kurios taip pat padeda pagerinti žemės ūkio verslo rodiklius.

Klestintis žemės ūkis

Kad žemės ūkio verslas būtų pelningas, reikia įvairių įgūdžių – būti ne tik versliam, šeimyniškam, bet ir gebėti tinkamai daryti išvadas, įsisavinti informaciją ir ją perduoti. Ūkį valdantis asmuo nori ne tik dirbti dabar, bet ir formuoti ateitį. Juk išlieka tai, kas vertinga.

Žemės ūkio verslo vertę sudaro daug dedamųjų. Svarbu ne tik ūkio dydis, dirvožemio potencialas. Ūkininko sukaupta informacija, kurią jam perdavė jo tėvai, seneliai – ką sėti, kaip plėtoti šį konkretų lauką – unikali ir pati vertingiausia. Tačiau ji tik sklando ore, kol nėra užrašyta ir išsaugota.

Išmanant savo sritį aktualu ir gebėti žiniomis greitai ir operatyviai pasinaudoti. Tai klestinčio verslo garantas. Žemės ūkyje viena klaida gali sugadinti visą sezoną. Vienas suklydimas arba nenuspėjamas oras reiškia prarastą laiką ir resursus.

Kas pritrauks jaunus žmones ūkininkauti

Ūkiuose dirbantys žmonės sensta, kartų pokytis neišvengiamas. Kas juos pakeis ir perims jų patirtį, žinias? Tai tampa akivaizdžia problema. Darbas laukuose daugeliui jaunosios kartos atstovų atrodo sudėtingas, keblus, rizikingas. Jie girdi negatyvias nuomones, juos stabdo investicijų poreikis norint pradėti žemės ūkio verslą. Be to, net ir pasiryžus pradėti verslą lengva prarasti pinigus, nes žemės ūkis labai priklausomas nuo gamtos sąlygų, reikia žinių.

Vyresni ūkininkai supranta – visa sukaupta patirtis, žinios ir įdirbis gali nueiti veltui, jei neperduos jaunajai kartai. Juk tai ilgų metų bandymų, klaidų ir sėkmių rezultatas. Ūkis neužaugo per naktį, žinios taip pat neužderėjo per metus.

Jei turime tikslą – atjauninti ūkininkaujančių žmonių vidurkį, reikia remti juos ne tik finansiškai, suteikti mokslinių rekomendacijų, bet ir pasiūlyti technologijų, kurių pagrindas – ūkininkų sukaupta patirtis. Būtent technologijos gali įtraukti jaunimą į žemės ūkį.

Žinios apie žemės ūkį gali būti suskaitmenintos ir paverstos technologija, kuri prieinama bei patraukli ūkininkauti norinčiam jaunimui. Duomenų organizavimas – protingas žingsnis siekiantiems perkelti patirtį apie savo išskirtines ūkio valdymo praktikas. Tačiau skaitmenizuoti žinias verta ne tik dėl to.

Skaitmenizavimo pliusai: paprasta valdyti pačiam, paprasta perduoti, parduoti

Technologija ūkininko žinias gali paversti dar didesne galia. Technologijos padeda strateguoti, planuoti, skaičiuoti, suvesti duomenis ir prognozuoti derlių bei pelną, atsižvelgiant į derlingumą, oro sąlygas ir ankstesnių metų duomenis. Visa tai gali „Hikos“ technologija, kuri ūkiui sukuria bent 15 proc. daugiau vertės.

Tai akivaizdžios naudos ūkininkui, kuris nori efektyvinti savo verslo valdymą ir padidinti pelną. Skaitmenizuotas ūkis nedvejotinai patrauklesnis jaunesnei kartai. Tai geras būdas patraukti jų dėmesį ir parodyti, kad pritaikėte šią archajišką veiklą moderniam darbui, o jūsų vertingos žinios išsaugotos.

Duomenų apie ūkį organizavimas pakelia jį į aukštesnį lygį ne tik potencialių paveldėtojų akyse. Technologija sukaupia reikiamus duomenis, kad dar padidintų ūkio vertę. Jūs praktiškai išsiaiškinote, kokias kultūras į kuriuos laukus, kada sėti, kokių rezultatų siekti, kokios priemonės efektyvios. Perleidus šią informaciją technologijoms su minimaliu įsitraukimu galima tikslinti ir gilinti žinių perdavimą ir vertės kūrimą.

Jūs perduodate ne šiaip lauką, o savo unikalią patirtį ir ūkininkavimo istoriją. Kiekvienas sezonas davė vis naujų apmąstymų, kaip geriau ir tikslingiau plėtoti ūkį. Ką auginti, kada pradėti sėją, kokio rezultato siekti – viso to išmokote ne iš vadovėlių, o kartais – iš karčios kasdienybės. Tai didžiulė vertė ir jūsų nuopelnai, nugludinti per metų metus kasdien dirbant sunkų darbą laukuose. Išsaugokite ir perkelkite šią patirtį. „Hikos“ technologija jūsų ūkio privalumus parodys tiesiog telefono ekrane.

Technologija sutelkia į vieną vietą visą ūkio potencialą ir žinias apie jį. Tai sprendimas, kuris sukurs papildomą žemės ūkio verslo privalumą, nesvarbu, kokioje stadijoje esate – valdote pats, planuojate perduoti ar parduoti.

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,  „Ūkininko patarėjas” Nr. 134, 2022 m. lapkričio 26 d.

Kaip užsisakyti el. leidinio versiją.

2022.11.28 UAB "Hikos" fotoinformacija
Visa informacija, esanti portale,  yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
Dalintis

2023/01/30

Pieno kainų krizė Lietuvoje ir ateities tendencijos

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkų tribūnoje profesorė Astrida MICEIKIENĖ dalijasi įžvalgomis apie pieno kainų krizę: kiek ji susijusi su globalia rinka ir ką turėtume daryti?
2023/01/30

VMVT atstovui – tarptautinis pripažinimas

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Skubios veiklos skyriaus vedėjas bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Veterinarijos akademijos docentas dr. Marius Masiulis tapo Švedijos Karališkosios žemės ūkio ir mi...
2023/01/30

Santaros klinikose darbą pradėjo Pacientų taryba

VUL Santaros klinikos pakvietė aktyvius pacientų organizacijų atstovus bei piliečius ir subūrė Pacientų tarybą, kuri ligoninėje veiks kaip patariamasis organas, atstovaujantis Santaros klinikų pacientus ir jų artimuosius, teikiantis patarimus klin...
2023/01/30

Algimantas Raudonikis: dar širdyje ne sutema

Vienas žinomiausių visų laikų Lietuvos kompozitorių Algimantas Raudonikis šiais metais mini 89-ąjį savo gimtadienį. Nors amžius jau solidus, paklaustas, kaip jaučiasi, nesudvejoja: „dar širdyje ne sutema“. Šis gimt...
2023/01/30

Gripo sezonas įpusėjo: sergamumas nedidėja

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis per sa...
2023/01/30

Siūlo tobulinti atliekų prevencijos ir tvarkymo sistemą

Aplinkos ministerija siūlo stiprinti apmokestinamųjų gaminių, ypač padangų, taip pat alyvos, elektros ir elektroninės įrangos, baterijų ir akumuliatorių, pakuočių atliekų ir eksploatuoti netinkamų transporto priemonių gamintojų ir importuotojų ats...
2023/01/30

Pajamų stabilizavimo priemonė startuos atsinaujinusi ir dar palankesnė ūkininkams

Dėl klimato kaitos ir padidėjusių kainų svyravimų ūkininkai susiduria su vis didesnėmis žemės ūkio rizikomis. Jau šiemet žemdirbiai šioms rizikoms valdyti galės naudotis nauju instrumentu – pajamų stabilizavimo priemone. Žemės ...
2023/01/30

Užsieniečiams išduota mažiau leidimų dirbti

Užimtumo tarnyba (UT) įvertino trečiųjų šalių piliečių įdarbinimo mūsų šalyje statistiką. Skaičiai mažėjantys. Mažiausia užsieniečių dalis pageidauja dirbti žemės ūkyje.
2023/01/30

Atleistas prokuroras, Klaipėdoje vairavęs neblaivus

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė atleido iš prokuroro pareigų Juozą Syką, ėjusį Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroro pareigas.