Ashburn +13,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 30 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +13,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 30 Sau 2023

Strasbūre nutarta vilkų problemą spręsti iš esmės

2022/11/29


Europos Parlamentas (EP) po ne vienerius metus trukusių diskusijų pripažino, kad visoje Europos Sąjungoje (ES) yra būtina reguliuoti stambiųjų laukinių mėsėdžių – rudųjų lokių, vilkų ir Eurazijos lūšių – populiaciją, nes dažnėja šių žvėrių išpuoliai ne tik prieš ūkinius gyvūnus, bet ir prieš žmones.

Populiacijos reguliavimasRezoliucija, nurodanti kitoms ES institucijoms imtis veiksmų sprendžiant stambiųjų mėsėdžių populiacijos problemą, balsuojant EP buvo priimta tvirta balsų dauguma (306 balsai už, 225 – prieš). Europarlamentarai pripažino, kad dėl šių žvėrių kaimuose įvyksta vis daugiau tragedijų, todėl reikia imtis skubių veiksmų. „Valstybės ES narės turi greitai imtis šio klausimo, o Europos Komisija (EK), pasitelkdama Aplinkos generalinį direktoratą, turi nustoti būti dogmatiška ir siūlyti konkrečius sprendimus valdant šių plėšriųjų žvėrių skaičių“, – teigiama rezoliucijoje.

ES žemdirbių organizacijų COPA ir COGECA išplatintame pranešime teigiama, kad jie pritaria tokiai aiškiai ir nedviprasmiškai EP siunčiamai žiniai – pastaraisiais metais stambiųjų mėsėdžių populiacija neregėtai išaugo, o ateinančiais metais gali pradėti dar sparčiau augti, todėl turi būti įdiegtas naujas požiūris į jos valdymą, nes dabartinė sistema yra pasenusi ir nebetinkama, ūkininkai ir kaimų gyventojai net negali apsaugoti savo šeimų ar gyvūnų nuo išpuolių.

Todėl prieš balsavimą dėl bendros rezoliucijos EP buvo baiminamasi, kad ES ūkininkams reikalingo sprendimo pasiekti nepavyks ir jau 30 metų galiojančios Buveinių direktyvos 19 straipsnis užkirs kelią veiksmingam stambiųjų mėsėdžių populiacijos valdymui, nors priemonės, kurias ES siūlė per pastaruosius dešimtmečius, jau nėra veiksmingos, nes buvo orientuotos į tą situaciją, kuri buvo prieš keletą dešimtmečių, kai mėsėdžių žvėrių populiacijos buvo menkos ir bijančios žmonių.

Dabar situacija visiškai kitokia. Tiesa, EP nebuvo viešai diskutuojama apie tai, kad 2020 m. Vokietijoje buvo užfiksuoti 942 vilkų išpuoliai, o Ispanijoje – net 5 085. Nebuvo kalbama ir apie tai, kad 2018–2021 m. Rumunijoje buvo apie 3 800 vilkų išpuolių, o per tą patį laikotarpį lokiai ES šalyse nužudė beveik 30 žmonių.

Paskaičiuota, kad ES 2021 m. gyveno 19 tūkst., o visame Europos regione – apie 21,5 tūkst. vilkų, o tai – reikšmingas padidėjimas per pastaruosius penkerius metus. Per šį laikotarpį Prancūzijoje jų padaugėjo daugiau nei dvigubai, o Portugalijoje augimo skaičius siekė net 159 proc. Daugiausia vilkų yra Italijoje, kur jų skaičius drastiškai artėja prie 3,5 tūkst. ribos, beje, šioje šalyje fiksuojamas ir didžiulis jų populiacijos augimas – 87 proc. Po Italijos pagal vilkų skaičių rikiuojasi Rumunija, Ispanija ir mūsų kaimynė Lenkija. Lietuvoje 2021 m. buvo užfiksuota 500 vilkų, o per penkerius metus jų skaičiaus augimas siekė 73 proc. Vilkų praktiškai nėra Liuksemburge, maža jų ir Belgijoje, Danijoje, Nyderlanduose.

  2022.11.28

ŪP korespondentas Dainius ŠEPETYS

Visa informacija, esanti portale,  yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
Dalintis

2023/01/30

Pieno kainų krizė Lietuvoje ir ateities tendencijos

VDU ŽŪA langas. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkų tribūnoje profesorė Astrida MICEIKIENĖ dalijasi įžvalgomis apie pieno kainų krizę: kiek ji susijusi su globalia rinka ir ką turėtume daryti?
2023/01/30

VMVT atstovui – tarptautinis pripažinimas

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Skubios veiklos skyriaus vedėjas bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Veterinarijos akademijos docentas dr. Marius Masiulis tapo Švedijos Karališkosios žemės ūkio ir mi...
2023/01/30

Santaros klinikose darbą pradėjo Pacientų taryba

VUL Santaros klinikos pakvietė aktyvius pacientų organizacijų atstovus bei piliečius ir subūrė Pacientų tarybą, kuri ligoninėje veiks kaip patariamasis organas, atstovaujantis Santaros klinikų pacientus ir jų artimuosius, teikiantis patarimus klin...
2023/01/30

Algimantas Raudonikis: dar širdyje ne sutema

Vienas žinomiausių visų laikų Lietuvos kompozitorių Algimantas Raudonikis šiais metais mini 89-ąjį savo gimtadienį. Nors amžius jau solidus, paklaustas, kaip jaučiasi, nesudvejoja: „dar širdyje ne sutema“. Šis gimt...
2023/01/30

Gripo sezonas įpusėjo: sergamumas nedidėja

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) rodiklis per sa...
2023/01/30

Siūlo tobulinti atliekų prevencijos ir tvarkymo sistemą

Aplinkos ministerija siūlo stiprinti apmokestinamųjų gaminių, ypač padangų, taip pat alyvos, elektros ir elektroninės įrangos, baterijų ir akumuliatorių, pakuočių atliekų ir eksploatuoti netinkamų transporto priemonių gamintojų ir importuotojų ats...
2023/01/30

Pajamų stabilizavimo priemonė startuos atsinaujinusi ir dar palankesnė ūkininkams

Dėl klimato kaitos ir padidėjusių kainų svyravimų ūkininkai susiduria su vis didesnėmis žemės ūkio rizikomis. Jau šiemet žemdirbiai šioms rizikoms valdyti galės naudotis nauju instrumentu – pajamų stabilizavimo priemone. Žemės ...
2023/01/30

Užsieniečiams išduota mažiau leidimų dirbti

Užimtumo tarnyba (UT) įvertino trečiųjų šalių piliečių įdarbinimo mūsų šalyje statistiką. Skaičiai mažėjantys. Mažiausia užsieniečių dalis pageidauja dirbti žemės ūkyje.
2023/01/30

Atleistas prokuroras, Klaipėdoje vairavęs neblaivus

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė atleido iš prokuroro pareigų Juozą Syką, ėjusį Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroro pareigas.