Hortenzijos užkariauja sodus

Sodus ypač puošia hortenzijos. Šiandien jos populiariausios tarp gausybės kitų žydinčių dekoratyvinių augalų. Ne be reikalo sodininkai jas praminė želdynų karalienėmis – įspūdingą žiedų rūbą jos keičia nuo vasaros iki vėlyvo rudens.  

Donatas KLIMAVIČIUS

Hortenzija (Hydrangea L.) priklauso hortenzijinių (Hydrangeaceae) šeimos augalų genčiai. Gentyje apie 80 rūšių, savaime augančių Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Rytų Azijoje. Lietuvoje sodybose, botanikos soduose ir parkuose galima sutikti apie 11 rūšių, iš jų tik 6 rūšis verta auginti ir platinti želdinant sodybų aplinkas.

Rūšys ir veislės

Šviesioji hortenzija (Hydrangea arborescens L.) savaime auga Šiaurės Amerikos rytinėje dalyje, Europoje pradėta auginti nuo 1736 m. ir buvo sodinama parkų gėlynuose. Lietuvoje paplito XIX a. ir dėl mažo reiklumo aplinkai, paprastos priežiūros bei dauginimo pradėta sodinti sodybų darželiuose. Krūmas užauga apie 1‒1,5 m aukščio ir panašios lajos skersmens. Jaunos šakelės apaugusios plaukeliais, vėliau ūgliai pliki. Lapai platūs, kiaušiniškos formos, nusmailėję, dantytais kraštais, jų viršus žalias, apatinė pusė melsvai žalia, plaukuota. Žiedai balti ar žalsvi, sutelkti skydiškuose, iki 15 cm ilgio viršūniniuose žiedynuose. Žydi birželį‒liepą. Ši rūšis labai dažnai dėl panašumo vadinama paprastuoju putinu. Gerai auga apšviestose vietose, atspari žiemoms ir nereikli dirvožemiui.

‘Annabelle’ ‒ krūmas su išlinkstančiomis šakomis, apie 1‒1,5 m aukščio ir panašaus pločio kupetos formos laja. Lapai šviesiai žali. Žiedai žalsvai balti, sutelkti dideliuose skydiškuose žiedynuose, žydi birželio pabaigoje, liepą–rugpjūtį. Gerai auga apsaugotose, saulės apšviestose vietose ar daliniame šešėlyje. Jaunos gausiai žydinčios šakos gali išlinkti iki žemės, todėl jas reikėtų pritvirtinti prie atramos.

‘Grandiflora’ ‒ krūmas apie 1‒1,5 m aukščio ir panašaus pločio kupetos formos laja. Lapai žali. Žiedai žalsvai balti, sutelkti dideliuose skydiškuose žiedynuose, žydi birželį–liepą. Gerai auga apsaugotose, saulės apšviestose vietose ar daliniame šešėlyje. Augalas nereiklus aplinkai, gerai auga drėgnokame dirvožemyje. Kaip ir kitos rūšys bei veislės, daliniame pavėsyje auga vešliau ir žydi ryškiau nei saulėtoje vietoje.

Šluotelinė hortenzija (Hydrangea paniculata Siebold.) paplitusi Kinijoje, Japonijoje, Pietų Sachaline. Lietuvoje auginama daug šios rūšies veislių. Auga iki 2 m aukščio krūmu ar nedideliu, iki 5 m aukščio medeliu. Lapai tamsiai žali, apatinė jų pusė šviesiai žalia, ovalios ar kiaušiniškos formos. Žiedai iš pradžių balti, vėliau parausta, sutelkti iki 25 cm ilgio šluotelėse. Žydi liepą‒rugsėjį.

Visą straipsnį skaitykite žurnale „Rasos“ nr. 21